Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procedura wymiany licznika energii elektrycznej.

adammnemic 27 Paź 2007 22:56 25772 8
 • #1 27 Paź 2007 22:56
  adammnemic
  Poziom 9  

  Witam Serdecznie.

  Zwracam się do wszystkich z ogromną prośbą w sprawie wymiany licznika energii elektrycznej.

  Jak powinna wyglądać prawidłowa wymiana licznika.

  Czy licznik w mojej obecności powinien być odpowiednio zabezpieczony i zaplombowany??

  Proszę o wskazanie przepisów prawa.

  Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

 • #2 27 Paź 2007 23:22
  zweinstein
  Poziom 17  

  Licznik powinien podpinać człowiek z odpowiednimi uprawnieniami, powinien go zaplombować, spisać numer seryjny i zarejestrować u dostawcy energii. Nie jestem do końca pewien.

 • #3 27 Paź 2007 23:42
  adammnemic
  Poziom 9  

  Witam ponownie.

  zweinstein dzięki za odpowiedz.

  A co ze starym licznikiem, który będzie poddany ekspertyzie?????
  Chciałbym się jeszcze się dowiedzieć jakie przepisy oprócz prawa energetycznego o tym mówią.

  Jest rozporządzenie na podstawie prawa energetycznego (art. 6) jak taka procedura ma wyglądać.
  Ale nie jest napisane co się dzieje po zdjeciu licznika. Czy osoba uprawniona musi go w odpowieni sposób zabezpieczyć czy poprostu może go pierdyknąć na tylne siedzenie samochodu ZE.????

  Powiem tak. Wymiana w moim mieszkaniu wyglądała tak. Gościu przyszedł zdjął licznik, zadnego protokołu, wsadził licznik do bagażnika samochodu którym przyjechał i już. Dzień dobry - do widzenia.

  Czy mogę odwołać się w tej sprawie do ZE o nieprzestrzeganie przepisów z ich strony?

  Pozdrawiam

 • #4 28 Paź 2007 00:12
  jaglarz
  Poziom 23  

  Powinieneś interweniować w tej sprawie. Nie może sobie ot tak zdjąć i do widzenia. Powinieneś podpisać że odbyło się to w twojej obecności. Mogą cię w coś wrobić...

 • #5 28 Paź 2007 00:28
  wzagra
  Poziom 32  

  A może bliżej - jaka była podstawa wymiany licznika?
  Czy to zakład energetyczny wymienia liczniki? Czy też na Twój wniosek zostało to zrobione? Albo zostałeś podejrzany ;) o 'kradzież' energii? Czy też licznik poszedł do 'ekspertyzy'?

  Moim zdaniem, jeżeli chodzi o wariant pierwszy - to ich sprawa. Wariant drugi - j.w. Wariant trzeci - procedura powinna być zachowana - jakiś protokół, zabezpieczenie 'dowodu' przestępstwa, świadkowie (ew. komisja). Wariant czwarty - j.w. z pełną procedurą, świadkami (komisją), zabezpieczeniem urządzenia.

 • #6 28 Paź 2007 09:56
  adammnemic
  Poziom 9  

  Witam.

  Drodzy koledzy.

  Wymiana licznika została przeprowadzona na wniosek ZE. Przyczyną zdjęcia było: uszkodzenie licznika.(tak napisano w protokole badania licznika)

  I tak jak napisałeś drogi kolego jaglarz zostałem wrobiony ponieważ miałem dosyć sporą nadpłatę w ZE i myślę, że nie chcąc mi jej wypłacić ZE wrobił mnie z takim numerem.
  Gościu nie sprawdził żadnym instrumentem tego licznika - czy musi go sprawdzić przed zdjęciem odpowiedznim przyządem aby stwierdzić fakt, że licznik należy zdjąć??Ponadto naliczyli mi 500 setek do zapłaty bo stwierdzili po badaniu, że licznik jest do kitu.
  Pragnę odwołać się od tej decyzji w związku z ich nieprawidłowościami w trakcie zdjęcia starego licznika. A kto wie czy oni nie majstrowali przy liczniku, czy spadł gościowi na ziemię itp.

  Posiadam obliczenia średniego dziennego zużycia energii elektr. w czasie gdy był stary i nowy licznik. Praktycznie są to odczyty takie same.
  A nawet na nowym jest mniejsze zużycie. A może stary nawijał więcej kWh???? heheeh Powinni mi w takim razie dopłacić :>:>:>

  Pragę odwołąć się od zapłaty tej kasy.

  Pozdrawiam

 • #7 28 Paź 2007 20:34
  zweinstein
  Poziom 17  

  Ja mam w domu dwa liczniki: trójfazowy i jednofazowy. Tak wyszło, że podział energii całego mieszkania jest jak na moje oko równa (jeden obsługuje jedno piętro bardziej wymagające prądu (AGD) a drugi - trójfazowy drugie piętro i całą resztę (instalacja poza domem - piła, spawarka, tokarka itp.). Jednak zużycie energii jest dwukrotnie wyższe według licznika jednofazowego. Też muszę chyba zgłosić uszkodzenie licznika.

  Jest takie prawo, że licznik powinien być obowiązkowo sprawdzany co 10 lat (tylko nie wiem kto za to powinien płacić: ja czy elektrownia).

 • #8 28 Paź 2007 20:40
  janek1815
  Poziom 38  

  Licznik co dziesiec lat jest wymieniany przez ZE. Co dziwne liczniki nowe elektroniczne mają krótszy okres legalizacji od tych starych mechanicznych bo bodajże tylko 8lat

 • #9 28 Paź 2007 21:22
  zweinstein
  Poziom 17  

  Mi wydaje się że odkąd podpięty mam prąd w domu (18 lat) tak licznik nie był wymieniany ani kontrolowany. Muszę zajrzeć w papiery (tylko nie wiem jakie) bo może (nie wiem jak :)) umknęło to mojej uwadze...

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME