Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stare, dobre mierniki analogowe

zweinstein 23 Apr 2016 12:35 53857 150
Tespol
 • #61
  freebsd
  Level 39  
  @SQ9MEM W sumie ja też. Jak byłem bardzo mały szczeniak, to rosyjskie analogowe miał wujek - czasami udostępnił, a jak sam zacząłem dłubać to już najprostszy cyfrowy.

  Napisze Ci moje odczucia, ale nie chciał bym kontynuować tych rozważań. Każdy ma prawo do swojej opinii. Po prostu mamy inne doświadczenia, możliwości i potrzeby, ok? :-)

  Generalną różnicą pomiedzy tymi typami mierników (analogowe, a cyfrowe) nie jest sposób wyświetlania, tylko tor pomiarowy. Co przez to rozumiem. Cyfrowe przetwarzają informację z jakąś wydajnością. W przypadku mierników ręcznych do 1500 zł zazwyczaj jest to około 1 - 5 próbkowań na sekundę. Miernik, który posiada tylko tor analogowy nie ma takiego ograniczenia - są inne, ale i tak działa znacznie szybciej.

  To tak jak by porównywać płytę CD i płytę analogową (gramofonową). Ta pierwsza ma 44 100 próbek na sekundę, a ta druga ma ich (prawie) nieskończenie wiele. Są oczywiście i inne różnice, wiec na rynku zostały głównie płyty CD...

  Napisałeś (słusznie), że szybkość nie ma takiego znaczenia - od tego są oscyloskopy.
  Jednak ręczne oscyloskopy są drogie i co najmniej równie delikatne jak mierniki analogowe. Dobry ręczny oscyloskop, nie dający szumu przy zakresie miliwoltów nie kosztuje 1000 zł.

  Pracując poza warsztatem trzeba też uwzględnić pobór prądu przez ręczne mierniki, a mierniki analogowe pracują na bateriach bardzo długo. Z kolei oscyloskopy przenośne bardzo krótko. Niektóre mierniki analogowe w ogóle nie potrzebują zasilania. Z tej właściwości korzystam na działce - nie muszę pamiętać, by dbać o baterie w mierniku analogowym, który tam sobie jest. Niby drobiazg, ale zawsze mam tam sprawny woltomierz i amperomierz.
  Wszystkie szczegóły składają się na zasadność użycia jakiegoś przyrządu w danych pomiarach. Dlatego nie piszę, że liczą sie tylko mierniki analogowe, ale piszę, że trzeba dobrać narzędzie do konkretnego zastosowania.

  Ostatnio naprawiając jedne urządzenie musiałem pracować z zakresem nawet 10 µV. Mierniki cyfrowe, stosunkowo szybkie, pokazywały jakieś zmiany napięcia, ale trudno było wnioskować o trendzie. Czy są to wady zasilania i powstają regularne fluktuacje, czy są to po prostu przenikające zakłócenia? Dużo, dużo łatwiej jest zobaczyć trend na mierniku analogowym - właściwie widać to od razu. Delikatne drgania wskazówki potrafią znacznie przyspieszyć diagnostykę.
  Ba, nawet z jaką szybkością wskazówka osiąga dane wskazanie potrafi dać informacje diagnostyczne.
  Wracając jeszcze do wspomnianej naprawy. Oscyloskop dający czysty sygnał bez uśrednienia na zakresie mV (nie wspominając o setkach µV) wykracza poza możliwości standardowego oscyloskopu. Tu już potrzeba 12 albo 16 bitów próbkowania i grubego portfela. A przy tej naprawie, tych częstotliwościach i napięciach miernik analogowy pięknie sobie "machał" wskazówką :-)

  Często trzeba dostroić jakiś parametr za pomocą potencjometru czy kondensatora zmiennego - wtedy miernik wskazówkowy lepiej nadaje się do przeprowadzenia takiego ustawienia. Od razu widać, czy wskazówka zwiększa wychylenie, czy też nie, w którym kierunku zaczyna podążać. Miernikiem cyfrowym też to da sie zrobić, ale analogowy tu sprawdza sie lepiej. Nawet w tak błahej sprawie, jak sprawdzenie potencjometru analogowym przyrządem wykonamy to szybciej.

  Inne przykłady: mierzyłem natężenie prądu przez wiertarki akumulatorowe - na potrzeby zasilania z Li-ion. Głównie chodziło o sprawdzenie chwilowego poboru prądu, przy starcie, albo przy przeciążeniu. Tu sprawdziły mi się dwa urządzenia: miernik analogowy i skopometr. Przy czym miernik analogowy mozna już kupić za kilkadziesiąt złotych. Miernik cyfrowy, jak ma taką funkcje, potrafi pokazać co najwyżej wartość max (o ile zdąży zmierzyć prawdziwą).

  Zakup miernika analogowego jest też okazją, by kupić profesjonalny miernik o fantastycznych parametrach za bardzo niewielkie pieniądze. Z ciekawostek, kto produkuje teraz tanie mierniki z dużą rezystancja wejściową?

  Miernik cyfrowy z automatycznym ustawianiem zakresów jest wygodniejszy w większości zastosowań. Lecz tak samo, jak oscyloskop nie wyeliminował multimetrów cyfrowych, tak multimetry cyfrowe 100% nie wyeliminowały mierników analogowych.

  SQ9MEM wrote:
  Czasy się zmieniły i zegarek wskazówkowy jest niczym więcej jak gadżetem dla lansiarzy, bo każdy ma telefon komórkowy na którym może sobie bez problemu sprawdzić godzinę (wyjątkiem jest niewielka grupa emerytów, którzy przyzwyczaili się do klasycznych zegarków, a komórek nie mają).
  O ja cie... pojechałeś mi :-D
  Poniżej zdjecie z "teraz" mojego telefonu i zegarka... :->
  Stare, dobre mierniki analogowe
 • Tespol
 • #62
  KaW
  Level 34  
  W technice analogowej -do obwodów z tranzystorami i ich pomiarami
  są niezbędne przyrządy analogowe z omomierzem zasilanym z trzech ogniw
  1,5V. Wtedy omomierzem można sprawdzić tranzystory i tyrystory ,diody -małej mocy .
  Przyrządy cyfrowe są również pożyteczne .Mam UT10 - mierzy U.f.R. -
  jest bardzo mały i sprawny.
 • #63
  krzysiozak
  Level 38  
  Mnie się płakać chce jak znajduję bardzo ładne przyrządy analogowe w elektronicznych
  śmieciach :cry: , ciesze się że mogę ich zniszczeniu zapobiec. :D
 • Tespol
 • #64
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Stare, dobre mierniki analogowe
  Co tam hybryda czy podwójny FET, lampy to dopiero upierdliwość. Dokładnością nie grzeszy ale co tam dla niego 1k,10k czy 100kHz wskazówka jak wmurowana multimetr ledwo dyszy.
  Niestety wadą jest brak stabilizacji napięcia zasilającego i lampa w wzmacniaczu musi chyba być selekcjonowana.

  Niedługo zacznę odnawiać włoskiego ICE 680E zakup był strzałem w nogę. Ładnie wyglądał ale w środku dosłownie smród wilgoci i rozpadająca się izolacja przewodów, wykonany na pająka. Leżak wojskowy. Ale odbuduje go w niedalekiej przyszłości.
 • #65
  jega
  Level 24  
  W wielu przypadkach dokładny odczyt wartości - zwłaszcza jak się zmienia - nie jest istotny, za to istotne są trendy, krótkie zawahania, wartości nieustalone np. przy włączeniu czy wyłączeniu. Znakomita większość mierników cyfrowych wówczas poddaje się w przedbiegach. Przy dość szybko zmieniającej się wartości na wyświetlaczu dostaniemy śmietnik. Wskazówka pokaże coś w miarę sensownego. Ktoś napisał, że w takich przypadkach lepszy jest oscyloskop. I tak, i nie. Ze wskazówkowego przyrządu jednocześnie odczytamy dość dokładnie wartość.

  Zresztą podobnie jest z zegarami. Owszem, cyfrowy podaje dokładnie (albo i nie...) aktualny czas, ale przecież nie raz wygodniej jest rzucić okiem na wskazówki analogowego i nawet nie przeliczając jego wskazań wiemy, czy trzeba się śpieszyć :D

  Kiedyś mierzyłem pojemność na zakresach omomierza - przez pomiar stałej czasowej przy znanej rezystancji wewnętrznej omomierza. Wyniki były całkiem dokładne i można było się bawić w pomiary od około 1nF do nawet mF.

  Swoje pierwsze Lavo 2 wspominam z sentymentem, ale rozstałem się z nim bez żalu - był niewygodny i mało dokładny. Do dziś mam i używam V640 i choć nie sięgam po nią jak idę na szybko coś zmierzyć, to z pewnością się z nią nie rozstanę.
 • #67
  750kV
  Level 31  
  Proszę bardzo Koledzy. Co prawda nie miernik uniwersalny, ale z racji wieku wart pokazania.
  Woltomierz napięcia stałego (sprawny). Producent AEG, lata 20-te ubiegłego wieku. Z mojej kolekcji.
  Papierosy dla zobrazowania gabarytów przyrządu.Stare, dobre mierniki analogowe
 • #68
  kdik
  Level 11  
  OJ KOLEGO COS Z TWOJĄ PAMIĘĆIĄ NIE TAK lawo były produkcji naszej rodzimej polskiej .

  Dodano po 18 [minuty]:

  v640 produkowany w POLSCE był na licencji kanadyjskiej firmy CONWAY TAK DLA ZAINTERESOWANYCH i miał bardzo dobry hybryd na wejsciu produkcji japonskiej a póżniej rodzimej polskiej troche gorszy mozliwe ze na eksport były wstawiane te lepsze

  Dodano po 2 [minuty]:

  mam troche częsci do v640 oraz tóżne mierniki analogowe byłej NRD radzieckie i polskie jezeli ktos zainteresowany prosze o informacje
 • #69
  Aleksander_01
  Level 41  
  Ja wszystko rozumiem, że miernik jest wielkości walizki, że jest stary i wyprodukowany w bratnim kraju (CCCP), ale dlaczego do jasnej cholery te papierosy nie mają AKCYZY ? :D :D :D
 • #70
  koko0
  Level 16  
  kdik wrote:
  v640 produkowany w POLSCE był na licencji kanadyjskiej firmy CONWAY TAK DLA ZAINTERESOWANYCH i miał bardzo dobry hybryd na wejsciu produkcji japonskiej a póżniej rodzimej polskiej troche gorszy mozliwe ze na eksport były wstawiane te lepsze


  Był produkowany w PRL i miał hybrydę..... i na tym kończą się prawdziwe stwierdzenia w tej wypowiedzi. Reszta to rzeczy nieprawdziwe. By nie powiedzieć dosadnie - totalne głupoty.
 • #71
  tzok
  Moderator of Cars
  Było kilka rodzajów hybryd, ale wszystkie produkowane w Polsce. Sam V640 był też produkowany pod marką Marconi.
 • #72
  bf199
  Level 20  
  Dokładnie tak:) Moze ktoś kto miał bliską styczność w produkcji tych mierników rozpisze rocznikami kolory hybryd i w jakich latach dokładnie stosowano wzmacniacz pomiarowy wykonany na tranzystorach, rozwiało by to wszystkie mity i legendy na temat tego multimetru
 • #73
  koko0
  Level 16  
  bf199 wrote:
  Dokładnie tak:) Moze ktoś kto miał bliską styczność w produkcji tych mierników rozpisze rocznikami kolory hybryd i w jakich latach dokładnie stosowano wzmacniacz pomiarowy wykonany na tranzystorach, rozwiało by to wszystkie mity i legendy na temat tego multimetru


  Kolor hybrydy i rocznik nie mają tu nic do rzeczy, to nie są cechy zależne. Jedyne co jest pewne, to że wersja DOLAMu z wystającym tranzystorem była zawsze czarna. UWAGA - Dolam przez krótki okres czasu produkował wersję analogiczną do PIE.

  Na rozwianie mitów i legend nie licz. Ludzie w głowie mają zakodowane swoje i "swoje wiedzą".
 • #74
  bf199
  Level 20  
  Dokładnie, gdzieś usłyszeli od kogoś kto usłyszał tez od kogoś takie bajki i rozpowszechniają bez pokrycia:) Pewne jest tez to że pierwszy rocznik w jakim zaczęła się produkcja wykorzystywała wzmacniacz pomiarowy wykonany na tranzystorach, później były hybrydy a od 85r można natrafić na rozwiązanie pierwotne, chociaż niedawno trafił mi się egzemplarz z 89 i miał czarną hybryde, prawdopodobnie w ostatnich latach produkcji zostało im tego i chcieli to zużyć - teraz wielu posiadaczy uszkodzonych v640 wiele by dało aby taki zdobyć:) 84r to również hly7006 z kominkiem
 • #75
  Trabi
  Level 36  
  Jakiś czas temu znajomy dał mi taki oto wynalazek produkcji DDR - "VIELFACHMESSER III". Niestety zasilanie omomierza jest bateriami których się już nie produkuje. Piszą że typ R6, ale nie są to typowe paluszki 'AA'.
  Fajną rzeczą jest skrócona instrukcja na tylnej ściance wraz z parametrami.
  Raczej mało spotykany układ: wskaźnik na dole, przełącznik na górze.

  Stare, dobre mierniki analogowe
 • #76
  rb401
  Level 38  
  Trabi wrote:
  Piszą że typ R6, ale nie są to typowe paluszki 'AA'.


  Ten konkretny egzemplarz, który tu pokazujesz jest na najnormalniejsze paluszki R6. Masz zresztą na tylnej ściance wyraźnie symbol R6 a pojemnik na baterię jest szerszy (niż wersji faktycznie używających innych krótszych baterii, opisanych m.in na radiomuseum.org).
  Też taki mam na zwykłe paluszki R6.
 • #77
  xpira
  Level 25  
  Stare mierniki analogowe nie są zbyt dokładne ale są ładne i nadają się dobrze do pomiarów W:CZ.
  Mierniki cyfrowe są dokładniejsze ale przy pomiarach W:CZ zaczynają świrować.
 • #78
  Grzegorz7
  Level 17  
  Stare dobre miernik analogowe miewają "dokładności" 1,5%, a laboratoryjne dużo mniej.
  Popularne miernik cyfrowe miewają podobne "dokładności" a nawet gorsze...
  Nie mylmy rozdzielczości odczytu z "dokładnością".
 • #79
  olekt2002
  Level 30  
  No i...analogi wymagają od użytkownika "myślenia" , jak mawiał mój nauczyciel ...tzw.szacowania oczekiwanych pomiarów.
 • #80
  koko0
  Level 16  
  xpira wrote:
  Stare mierniki analogowe nie są zbyt dokładne ale są ładne i nadają się dobrze do pomiarów W:CZ.
  Mierniki cyfrowe są dokładniejsze ale przy pomiarach W:CZ zaczynają świrować.


  Do cyfrowych mierników też powstały sondy wcz. Nawet przaśny PRL taką zrobił tj Meratronik V104. Bez sondy to żaden nie da rady, choćby był ze złota.
 • #81
  ml
  Level 29  
  Mile wspominam enerdowski UNI21 przede wszystkim za czytelną skalę i brak przekładania wtyczek w gniazdach. Szukając w necie znalazłem ofertę, gdzie sprzedajacy zachwala go jako " uni 21 o parametrach zblizonych do v640 meratronika"
  https://www.olx.pl/oferta/mierniki-niemieckie-uni21-CID628-ID8ql79.html#e57fe03346
  to już niezłe jaja są :).
 • #82
  Grzegorz740
  Level 36  
  To moze ja pokaże jaki posiadam multimetr analogowy. Oprócz tego posiadam UM-112B oraz OM4. jutro postaram się wstawić zdjęcia.

  Dodam ,że multimetry analogowe też są przydatne i nie należy ich skreślać. Zalety były już przedstawione z którymi się zgadzam.

  Stare, dobre mierniki analogowe
 • #83
  pawelr98
  Level 39  
  Trabi wrote:
  Jakiś czas temu znajomy dał mi taki oto wynalazek produkcji DDR - "VIELFACHMESSER III". Niestety zasilanie omomierza jest bateriami których się już nie produkuje. Piszą że typ R6, ale nie są to typowe paluszki 'AA'.
  Fajną rzeczą jest skrócona instrukcja na tylnej ściance wraz z parametrami.
  Raczej mało spotykany układ: wskaźnik na dole, przełącznik na górze.

  Stare, dobre mierniki analogowe


  Ja w UM3a inaczej sobie z tym poradziłem.
  Tam jest ogniwo R10 czyli mało popularna bateria 2R10 podzielona na pół.

  Mam koszyk na baterię R6 który przykleiłem do boku a następnie przylutowałem przewody do oryginalnego miejsca na baterię.
  Przewiercony otwór do wnętrza.

  UM3a wymagał również korekty wskazań na zakresach napięcia/prądu przemiennego. Zestarzał się półmostek kuprytowy i wzrosła mu oporność wewnętrzna.
  Diodami schottkiego nie da się tego zastąpić.
  Próbowałem ale odczyty w dolnej części zakresu są niezgodne ze skalą (wskazuje mniej niż powinno).

  Dodatkowy rezystor równolegle do kondensatora C(jedyny w całym mierniku) i rezystorów R31,R32.
  Jest to część toru wspólnego dla wszystkich pomiarów napięć/prądów przemiennych więc wskazania na każdym zakresie uległy korekcie.
 • #84
  Millaka
  Level 21  
  A ja posiadam coś takiego, niestety nigdy tego nie sprawdziłem, tam jest potrzebna jakaś specjalna bateria której nie mogę zdobyć.

  Stare, dobre mierniki analogowe

  Stare, dobre mierniki analogowe

  Stare, dobre mierniki analogowe

  Stare, dobre mierniki analogowe

  Stare, dobre mierniki analogowe
 • #85
  Grzegorz740
  Level 36  
  Mam jeszcze takie analogowe przyrządy pomiarowe ;) . UM-12B oraz omomierz OM4.

  Stare, dobre mierniki analogowe


  Stare, dobre mierniki analogowe
 • #86
  Trabi
  Level 36  
  UM bardzo fajny (112B a nie 12B ;) ). Ja korzystam z UM-110 i jestem b.zadowolony z jego działania.
 • #87
  tzok
  Moderator of Cars
  Millaka wrote:
  tam jest potrzebna jakaś specjalna bateria której nie mogę zdobyć
  Nie będzie to czasem 2R10?
 • #88
  Millaka
  Level 21  
  tzok wrote:
  Nie będzie to czasem 2R10?

  Fakt, sprawdziłem wymiary tej 2R10 w www i na długość by idealnie pasowała, będę musiał przetestować, dzięki ;)
  Tam była wcześniej taka bateryjka w obudowie z papieru czy kartonu, która po latach spędzonych w mierniku po prostu się „wylała”. Ślady tego wylania są widoczne w lewym dolnym rogu miernika.
 • #89
  tzok
  Moderator of Cars
  Ona zasila tylko omomierz, więc jakbyś włożył 18650 to też nic złego by się nie stało, tylko będzie ok 1cm za krótka, ale 2R10 są do kupienia bez większego problemu.
 • #90
  Grzegorz740
  Level 36  
  Trabi wrote:
  UM bardzo fajny (112B a nie 12B ;) ). Ja korzystam z UM-110 i jestem b.zadowolony z jego działania.


  Zgadza się, miało być UM-112B :) . A co do tego ,że jest bardzo fajny przyrząd to jak najbardziej potwierdzam. Też jestem z niego zadowolony.