Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare, dobre mierniki analogowe

zweinstein 23 Kwi 2016 12:35 40219 66
 • #61 23 Kwi 2016 12:35
  freebsd
  Poziom 34  

  @SQ9MEM W sumie ja też. Jak byłem bardzo mały szczeniak, to rosyjskie analogowe miał wujek - czasami udostępnił, a jak sam zacząłem dłubać to już najprostszy cyfrowy.

  Napisze Ci moje odczucia, ale nie chciał bym kontynuować tych rozważań. Każdy ma prawo do swojej opinii. Po prostu mamy inne doświadczenia, możliwości i potrzeby, ok? :-)

  Generalną różnicą pomiedzy tymi typami mierników (analogowe, a cyfrowe) nie jest sposób wyświetlania, tylko tor pomiarowy. Co przez to rozumiem. Cyfrowe przetwarzają informację z jakąś wydajnością. W przypadku mierników ręcznych do 1500 zł zazwyczaj jest to około 1 - 5 próbkowań na sekundę. Miernik, który posiada tylko tor analogowy nie ma takiego ograniczenia - są inne, ale i tak działa znacznie szybciej.

  To tak jak by porównywać płytę CD i płytę analogową (gramofonową). Ta pierwsza ma 44 100 próbek na sekundę, a ta druga ma ich (prawie) nieskończenie wiele. Są oczywiście i inne różnice, wiec na rynku zostały głównie płyty CD...

  Napisałeś (słusznie), że szybkość nie ma takiego znaczenia - od tego są oscyloskopy.
  Jednak ręczne oscyloskopy są drogie i co najmniej równie delikatne jak mierniki analogowe. Dobry ręczny oscyloskop, nie dający szumu przy zakresie miliwoltów nie kosztuje 1000 zł.

  Pracując poza warsztatem trzeba też uwzględnić pobór prądu przez ręczne mierniki, a mierniki analogowe pracują na bateriach bardzo długo. Z kolei oscyloskopy przenośne bardzo krótko. Niektóre mierniki analogowe w ogóle nie potrzebują zasilania. Z tej właściwości korzystam na działce - nie muszę pamiętać, by dbać o baterie w mierniku analogowym, który tam sobie jest. Niby drobiazg, ale zawsze mam tam sprawny woltomierz i amperomierz.
  Wszystkie szczegóły składają się na zasadność użycia jakiegoś przyrządu w danych pomiarach. Dlatego nie piszę, że liczą sie tylko mierniki analogowe, ale piszę, że trzeba dobrać narzędzie do konkretnego zastosowania.

  Ostatnio naprawiając jedne urządzenie musiałem pracować z zakresem nawet 10 µV. Mierniki cyfrowe, stosunkowo szybkie, pokazywały jakieś zmiany napięcia, ale trudno było wnioskować o trendzie. Czy są to wady zasilania i powstają regularne fluktuacje, czy są to po prostu przenikające zakłócenia? Dużo, dużo łatwiej jest zobaczyć trend na mierniku analogowym - właściwie widać to od razu. Delikatne drgania wskazówki potrafią znacznie przyspieszyć diagnostykę.
  Ba, nawet z jaką szybkością wskazówka osiąga dane wskazanie potrafi dać informacje diagnostyczne.
  Wracając jeszcze do wspomnianej naprawy. Oscyloskop dający czysty sygnał bez uśrednienia na zakresie mV (nie wspominając o setkach µV) wykracza poza możliwości standardowego oscyloskopu. Tu już potrzeba 12 albo 16 bitów próbkowania i grubego portfela. A przy tej naprawie, tych częstotliwościach i napięciach miernik analogowy pięknie sobie "machał" wskazówką :-)

  Często trzeba dostroić jakiś parametr za pomocą potencjometru czy kondensatora zmiennego - wtedy miernik wskazówkowy lepiej nadaje się do przeprowadzenia takiego ustawienia. Od razu widać, czy wskazówka zwiększa wychylenie, czy też nie, w którym kierunku zaczyna podążać. Miernikiem cyfrowym też to da sie zrobić, ale analogowy tu sprawdza sie lepiej. Nawet w tak błahej sprawie, jak sprawdzenie potencjometru analogowym przyrządem wykonamy to szybciej.

  Inne przykłady: mierzyłem natężenie prądu przez wiertarki akumulatorowe - na potrzeby zasilania z Li-ion. Głównie chodziło o sprawdzenie chwilowego poboru prądu, przy starcie, albo przy przeciążeniu. Tu sprawdziły mi się dwa urządzenia: miernik analogowy i skopometr. Przy czym miernik analogowy mozna już kupić za kilkadziesiąt złotych. Miernik cyfrowy, jak ma taką funkcje, potrafi pokazać co najwyżej wartość max (o ile zdąży zmierzyć prawdziwą).

  Zakup miernika analogowego jest też okazją, by kupić profesjonalny miernik o fantastycznych parametrach za bardzo niewielkie pieniądze. Z ciekawostek, kto produkuje teraz tanie mierniki z dużą rezystancja wejściową?

  Miernik cyfrowy z automatycznym ustawianiem zakresów jest wygodniejszy w większości zastosowań. Lecz tak samo, jak oscyloskop nie wyeliminował multimetrów cyfrowych, tak multimetry cyfrowe 100% nie wyeliminowały mierników analogowych.

  SQ9MEM napisał:
  Czasy się zmieniły i zegarek wskazówkowy jest niczym więcej jak gadżetem dla lansiarzy, bo każdy ma telefon komórkowy na którym może sobie bez problemu sprawdzić godzinę (wyjątkiem jest niewielka grupa emerytów, którzy przyzwyczaili się do klasycznych zegarków, a komórek nie mają).
  O ja cie... pojechałeś mi :-D
  Poniżej zdjecie z "teraz" mojego telefonu i zegarka... :->
  Stare, dobre mierniki analogowe

 • Megger
 • #62 23 Kwi 2016 13:37
  KaW
  Poziom 34  

  W technice analogowej -do obwodów z tranzystorami i ich pomiarami
  są niezbędne przyrządy analogowe z omomierzem zasilanym z trzech ogniw
  1,5V. Wtedy omomierzem można sprawdzić tranzystory i tyrystory ,diody -małej mocy .
  Przyrządy cyfrowe są również pożyteczne .Mam UT10 - mierzy U.f.R. -
  jest bardzo mały i sprawny.

 • Megger
 • #63 23 Kwi 2016 13:44
  krzysiozak
  Poziom 35  

  Mnie się płakać chce jak znajduję bardzo ładne przyrządy analogowe w elektronicznych
  śmieciach :cry: , ciesze się że mogę ich zniszczeniu zapobiec. :D

 • #64 23 Kwi 2016 15:37
  zdzisiek1979
  Poziom 37  

  Stare, dobre mierniki analogowe
  Co tam hybryda czy podwójny FET, lampy to dopiero upierdliwość. Dokładnością nie grzeszy ale co tam dla niego 1k,10k czy 100kHz wskazówka jak wmurowana multimetr ledwo dyszy.
  Niestety wadą jest brak stabilizacji napięcia zasilającego i lampa w wzmacniaczu musi chyba być selekcjonowana.

  Niedługo zacznę odnawiać włoskiego ICE 680E zakup był strzałem w nogę. Ładnie wyglądał ale w środku dosłownie smród wilgoci i rozpadająca się izolacja przewodów, wykonany na pająka. Leżak wojskowy. Ale odbuduje go w niedalekiej przyszłości.

 • #65 23 Kwi 2016 18:15
  jega
  Poziom 24  

  W wielu przypadkach dokładny odczyt wartości - zwłaszcza jak się zmienia - nie jest istotny, za to istotne są trendy, krótkie zawahania, wartości nieustalone np. przy włączeniu czy wyłączeniu. Znakomita większość mierników cyfrowych wówczas poddaje się w przedbiegach. Przy dość szybko zmieniającej się wartości na wyświetlaczu dostaniemy śmietnik. Wskazówka pokaże coś w miarę sensownego. Ktoś napisał, że w takich przypadkach lepszy jest oscyloskop. I tak, i nie. Ze wskazówkowego przyrządu jednocześnie odczytamy dość dokładnie wartość.

  Zresztą podobnie jest z zegarami. Owszem, cyfrowy podaje dokładnie (albo i nie...) aktualny czas, ale przecież nie raz wygodniej jest rzucić okiem na wskazówki analogowego i nawet nie przeliczając jego wskazań wiemy, czy trzeba się śpieszyć :D

  Kiedyś mierzyłem pojemność na zakresach omomierza - przez pomiar stałej czasowej przy znanej rezystancji wewnętrznej omomierza. Wyniki były całkiem dokładne i można było się bawić w pomiary od około 1nF do nawet mF.

  Swoje pierwsze Lavo 2 wspominam z sentymentem, ale rozstałem się z nim bez żalu - był niewygodny i mało dokładny. Do dziś mam i używam V640 i choć nie sięgam po nią jak idę na szybko coś zmierzyć, to z pewnością się z nią nie rozstanę.

 • #67 15 Cze 2018 19:01
  750kV
  Poziom 21  

  Proszę bardzo Koledzy. Co prawda nie miernik uniwersalny, ale z racji wieku wart pokazania.
  Woltomierz napięcia stałego (sprawny). Producent AEG, lata 20-te ubiegłego wieku. Z mojej kolekcji.
  Papierosy dla zobrazowania gabarytów przyrządu.Stare, dobre mierniki analogowe