Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kilka pytań odnośnie nadajnika

28 Paź 2007 22:44 1639 9
 • Poziom 10  
  witam. wykonałem nadajnik ze strony http://www.pira.cz/tx1.htm
  mam co do tego układu kilka pytań do bardziej doświadczonych "radiowców".
  1. czy można ( bezpieczni dla podzespołów ) zasilić ten nadajnik napięciem około 20v.
  2. czy masa układu powinna być połączona z metalową obudową nadajnika ( nie chodzi o ekran, który oczywiście jest z masą połączony ) tylko o obudowę całości w której znajduje sie nadajnik i miernik częstotliwości ( miernik częstotliwości i nadajnik są połączone masą )
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  BFR96 wytrzyma napięcie +20V. Jednak dla pewności zmieniłbym opornik R10-100Ω na 200Ω.
  BFR91A również wytrzymają napiecie +20V, ponieważ są jako "wzmacniacze napięciowe" o małym prądzie colektora i z własnym "arw".

  We wszystkich konstrukcjach w.cz. należy wręcz wykorzystywać metalowe elementy jako ekrany a obudowy do masy jako ekran to "obowiązek".

  Jedynie jestem zaniepokojony wyświetlaną częstotliwością w tym nadajniku. Pamiętaj, że pasmo częstotliwości od 70MHz do 84MHz jest pasmem chronionym prawem i bez stosownych zezwoleń z UKE nie należy tam nadawać.
  Służby "Kontroli Emisji" w UKE są coraz bardzej sprawne.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  BFR96 też nie wytrzyma. A w ogóle skąd oni wezmą 400mW, skoro BFR96 ma 500mW "Total Power Dissipation", czyli radiowej z tego odda 1/3 maksimum.
  Oops, zdania widzę dość podzielone...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  hmm... u mnie w radioodbiorniku ( które ma stary i nowy zakres ukf ) stary zakres ukf kończy sie na 74MHz, stąd moja pewność że nadajnik pracuje w zakresie przewidzianym dla "radiofonii komercyjnej". w sumie i tak wypada mi go przestroić na górne pasmo ukf.
  nadajnik na stałe będzie zasilany napięciem 12v ( nie zależy mi na maksymalnym zasięgu, po testach ten nadajnik i tak skończy żywot w szufladzie ), ale po testach zasięgu na napięciu 12v chce sprawdzić jak będzie wyglądał zasięg przy 20v.
  chyba najbardziej zależy mi na tym żeby ten nadajnik był maksymalnie stabilny ( będzie synteza PLL ) i żeby nie siał.

  ...no i oczywiście dziękuję za porady
 • Poziom 34  
  Nie wiem skąd Wam wychodzi, że wytrzyma 20V. Przecież w nocie dopuszczalne VCE = 15V:

  kilka pytań odnośnie nadajnika
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Pamiętajcie, że napięcie EC mierzy się bezpośrednia na Emiterze i Colektorze. BFR96 ma opornik (emiterowy) ograniczający prąd na którym to odkłada się napięcie. I tak naprawdę to napięcie EC jest poprostu niższe.

  Dane katalogowe to dane , przy których tranzystory "muszą się zgadzać" z katalogiem. Są one nieco niższe niż "mozliwości" tych tranzystorów.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  Tak, R10 zmniejsza napięcie stałe CE. C13 z kolei podnosi nam wzmocnienie tranzystora dla RF. R//C w emiterze zmniejsza również zależność punktu pracy od VCE. Słuszna uwaga Radiosystemie.