Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zużycie baterii w nowym laptopie

28 Oct 2007 23:14 14722 5
  • Level 13  
    Zakupiłem niedawno nowego laptopa HP 6540EW niepokoi mnie bardzo zbyt wysokie zużycie baterii które pokazuje program everest v4.2
    czy to możliwe aby nowa bateria była aż tak zużyta - 28%?? Laptopa mam od dwóch dni. Podłaczony jest cały czas do zasilania.

Zużycie baterii w nowym laptopie
  • Level 19  
    Pytanie na początek, czy dokonałeś formatowania baterii?
  • Level 39  
    Formatowanie baterii do laptopa to bajka .
    Jednak co jakiś czas należy rozładować baterię do końca .

bikcs wrote:
    z pewnością formowanie im nie zaszkodzi.

Oczywiście nie zaszkodzi . Z praktyki jednak wiem , że w nowoczesnych bateriach to zjawisko praktycznie nie występuje .
    Baterie ciągle ładowane pokazują jednak nieprawdziwe parametry , a rozładowanie ich co kilka dni eliminuje ten problem .
    W sieci jest kilka programów do sprawdzania baterii bardziej wiarygodnych niż everest czy windowsowy miernik baterii .
  • Level 19  
    Hucul wrote:
    Formatowanie baterii do laptopa to bajka

Krążą różne opinie na temat sensu formowania ogniw litowo-jonowych (Li-Ion) i litowo-polimerowych (Li-Pol), które ponoć nie posiadają efektu ubocznego doładowywania, ale z pewnością formowanie im nie zaszkodzi.
    Jeżeli baterię doładowujemy z reguły "przypadkowo", tj. nie czekając na jej zupełne rozładowanie przed podłączeniem jej do ładowarki, jej czas funkcjonowania ulega skróceniu.

Opis formowania baterii:

1.Korzystać z komputera do momentu całkowitego rozładowania akumulatora
    2.Podłączyć wyłączony komputer do zasilacza sieciowego na czas pełnego załadowania akumulatora
    3.Odłączyć komputer od zasilania sieciowego, uruchamić i użytkować do ponownego całkowitego rozładowania baterii.
    4.Ponownie ładujemy wyłączony komputer do całkowitego naładowania baterii
    5.Po dwukrotnym cyklu rozładowań i ładowań, czas funkcjonowania baterii powinien się wydłużyć. Cykl można powtarzać dla lepszego rezultatu.

Dodam, że gęstość energii baterii Li-Ion wynosi 230 Wh/l - współczynnik obrazujący, jak "dużo" energii można uzyskać z jednostki objętości - im większa gęstość tym lepiej, bo przy tych samych rozmiarach baterii można uzyskać większą pojemność. Podaje się ją w watogodzinach na litr (Wh/l). Cykle ładowania - około 1200, i niestety maja bardzo niski poziom samowyładowywania. Baterie te są bardzo wrażliwe na wodę tak więc należy unikać jakichkolwiek kontaktów z parą lub wodą.
  • Level 13  
    Czy podczas korzystania z zasilania sieciowego, aby żywotność baterii była dłuższa należy ją wyciągać?
    Jakie sa inne programy lepsze do sprawdzania zużycia baterii,
    chciałbym sprawdzić czy nie dostałem używanej baterii w sklepie internetowym :cry:
  • Level 19  
    plus+ wrote:
    Czy podczas korzystania z zasilania sieciowego, aby żywotność baterii była dłuższa należy ją wyciągać?

Byłoby to wskazane podczas pracy.

plus+ wrote:
    Jakie sa inne programy lepsze do sprawdzania zużycia baterii,
    chciałbym sprawdzić czy nie dostałem używanej baterii w sklepie internetowym

Jest ich dość dużo w internecie, np:
    http://www.download.net.pl/1924/BatteryMon/