Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zużycie baterii w nowym laptopie

28 Paź 2007 23:14 14593 5
  • Poziom 13  
    Zakupiłem niedawno nowego laptopa HP 6540EW niepokoi mnie bardzo zbyt wysokie zużycie baterii które pokazuje program everest v4.2
    czy to możliwe aby nowa bateria była aż tak zużyta - 28%?? Laptopa mam od dwóch dni. Podłaczony jest cały czas do zasilania.

Zużycie baterii w nowym laptopie
  • Poziom 19  
    Pytanie na początek, czy dokonałeś formatowania baterii?
  • Poziom 39  
    Formatowanie baterii do laptopa to bajka .
    Jednak co jakiś czas należy rozładować baterię do końca .

bikcs napisał:
    z pewnością formowanie im nie zaszkodzi.

Oczywiście nie zaszkodzi . Z praktyki jednak wiem , że w nowoczesnych bateriach to zjawisko praktycznie nie występuje .
    Baterie ciągle ładowane pokazują jednak nieprawdziwe parametry , a rozładowanie ich co kilka dni eliminuje ten problem .
    W sieci jest kilka programów do sprawdzania baterii bardziej wiarygodnych niż everest czy windowsowy miernik baterii .
  • Poziom 19  
    Hucul napisał:
    Formatowanie baterii do laptopa to bajka

Krążą różne opinie na temat sensu formowania ogniw litowo-jonowych (Li-Ion) i litowo-polimerowych (Li-Pol), które ponoć nie posiadają efektu ubocznego doładowywania, ale z pewnością formowanie im nie zaszkodzi.
    Jeżeli baterię doładowujemy z reguły "przypadkowo", tj. nie czekając na jej zupełne rozładowanie przed podłączeniem jej do ładowarki, jej czas funkcjonowania ulega skróceniu.

Opis formowania baterii:

1.Korzystać z komputera do momentu całkowitego rozładowania akumulatora
    2.Podłączyć wyłączony komputer do zasilacza sieciowego na czas pełnego załadowania akumulatora
    3.Odłączyć komputer od zasilania sieciowego, uruchamić i użytkować do ponownego całkowitego rozładowania baterii.
    4.Ponownie ładujemy wyłączony komputer do całkowitego naładowania baterii
    5.Po dwukrotnym cyklu rozładowań i ładowań, czas funkcjonowania baterii powinien się wydłużyć. Cykl można powtarzać dla lepszego rezultatu.

Dodam, że gęstość energii baterii Li-Ion wynosi 230 Wh/l - współczynnik obrazujący, jak "dużo" energii można uzyskać z jednostki objętości - im większa gęstość tym lepiej, bo przy tych samych rozmiarach baterii można uzyskać większą pojemność. Podaje się ją w watogodzinach na litr (Wh/l). Cykle ładowania - około 1200, i niestety maja bardzo niski poziom samowyładowywania. Baterie te są bardzo wrażliwe na wodę tak więc należy unikać jakichkolwiek kontaktów z parą lub wodą.
  • Poziom 13  
    Czy podczas korzystania z zasilania sieciowego, aby żywotność baterii była dłuższa należy ją wyciągać?
    Jakie sa inne programy lepsze do sprawdzania zużycia baterii,
    chciałbym sprawdzić czy nie dostałem używanej baterii w sklepie internetowym :cry:
  • Poziom 19  
    plus+ napisał:
    Czy podczas korzystania z zasilania sieciowego, aby żywotność baterii była dłuższa należy ją wyciągać?

Byłoby to wskazane podczas pracy.

plus+ napisał:
    Jakie sa inne programy lepsze do sprawdzania zużycia baterii,
    chciałbym sprawdzić czy nie dostałem używanej baterii w sklepie internetowym

Jest ich dość dużo w internecie, np:
    http://www.download.net.pl/1924/BatteryMon/