Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do akumulatorów i dziwne zjawisko

29 Paź 2007 07:57 2577 11
 • Poziom 20  
  Witam !

  Mam prostownik samoróbkę - w zasadzie transformator i mostek bez żadnych kondensatorów.

  Bez obciążenia na wyjściu prostownika jest ok 13,84 VDC,
  Po podłączeniu akumulatora na zaciskach pojawia się ok 15,11 VDC.

  To trochę dużo. Co powinienem dodać - duży kondensator równolegle, albo jakieś opory, żeby akumulator nie był przeładowywany?

  dzięki za podpowiedź
  Paweł
 • Poziom 14  
  odwiń kilka zwojów na uzwojeniu wtórnym...
 • Poziom 21  
  By obniżyć napięcie można odwinąć kilka zwojów na uzwojeniu wtórnym transformatora.
 • Poziom 28  
  Witam. Napisz jaki jest prąd ładowania akumulatora.
 • Poziom 20  
  TEraz po nocce ładowania - akumulator wskazuje, ze jest naładowany - zielony punkt w akumulatorze i prąd ładowania jest 2,5 Amp. Nie sprawdziłem jaki prąd był wczoraj kiedy akumulator byl rozladowany.
  Po zdjęciu zacisków prostownika akumulator wskazuje 13.6V, wiec trochę chyba za dużo dostawał z tego prostownika
 • Poziom 32  
  Akumulator wcale za dużo nie wskazuje, a nawet za mało powinien wskazywać ok 14,4V i raczej za dużo z prostownika nie dostawał dobrze jest aby dostawał wiecej jak 14,4V.
 • Poziom 39  
  Tyle dyskusji i nie wiemy o jakim akumulatorze mowa a także jakie prądy daje ten prostownik. Niezbyt rozumiem pomiary na wstępie. Może mowa o mostku selenowym? Może niesprawna (zabrudzona nadmiernie ) dioda i pojawia składowa przemienna. Może pomiar niewłaściwy? Generalnie ponad 15 V na zaciskach akumulatora to trochę za wiele jak i 13,6 V po odłączeniu ładowania. Ale chyba najlepszym sposobem będzie uczciwe obejrzenie przyrządu i sprawdzenie części składowych, których jest niewiele.
  Jak zwykle doskonałym bezpiecznikiem jet żarówka 12 V 55 W w szereg. Tylko, że mamy do czynienia ze stratami energiia w przypadku takiego prostownika to dużo.
 • Poziom 42  
  1. Napięcie niewygładzone za mostkiem może wynosić 13.84V, gdyby dodać kondensator skoczyłoby do prawie 20V - trochę za dużo.

  2. Końcowe napięcie ładowania, przy podłączonym prostowniku może wynieść nawet 15.6V, byleby po osiągnięciu tego napięcia prostownik został _natychmiast_ odłączony. Bezpieczniej dla akumulatora jest jednak nie przekraczać 15V.

  3. Po odłączeniu prostownika napięcie akumulatora natychmiast spada - gdyby go nie obciążać, to po kilku dniach ustabilizowałoby się na poziomie ok. 12.6V
 • Poziom 27  
  Napiecie mierzone miernikiem.Wskazuje nam wartość skuteczną. A po dołączeniu akumulatora mamy taki sam efekt. Jak byśmy dołączyli kondensator o dużej pojemności. Czyli teraz mierzymy napięcie szczytowe. Oczywiście nieco mniej.Ponieważ sporo prądu idzie na zmiany w płytach. czyli ładowanie. Więc podłaczenie akumulatora daje nieco mnieszy wzrost napięcia niż gdybyśmy podłączyli kondensator.
 • Poziom 30  
  Wszystko jest OK. Kłania się nieznajomość podstawowych zjawisk w tym układzie. Dopóki napięcie akumulatora będzie niższe niż napięcie szczytowe na wyjściu prostownika (przy napięciu skutecznym 13,84V jest to około 19,5V) dopóty będzie płynął prąd ładowania. Nie potrzeba nic odwijać bo wtedy akumulator będzie sie ładował dłużej albo wcale nie naładuje się do pełna.
  Końcowe napięcie ładowania akumulatora ołowiowego 12V wynosi 14,6-15,0V czy się to komuś podoba czy nie.
  Objawami naładowania są: gazowanie, odpowiednia gęstość elektrolitu (1,28 g/cm sześc.), napięcie 14,6-15,0V. W tej właśnie kolejności. Bo mógł być wlany elektrolit o złej gęstości albo aku może mieć zwarcie lub być zasiarczaniony.
  Ważne jest pilnowanie by zbyt długo nie trzymać aku w stanie mocnego gazowania. Bo niepotrzebnie przerabiamy wodę z elektrolitu na wodór i powodujemy osypywanie masy czynnej z płyt.
  Dobry prostownik powinien ograniczać prąd do +-0,1C i wyłączać ładowanie przy osiągnięciu 15,0V na aku. Wtedy i gazowanie i wzrost napięcia wyraźnie widać.
  I to jest cała filozofia.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam!
  Trochę teorii z zakresu elektrochemii.
  Rozpatrujemy tu baterię akumulatorową tzw. 12-to woltową składającą się z sześciu ogniw.
  W przypadku ogniw kwasowych SEM na zaciskach ogniwa w pełni naładowanego, przy temperaturze 20°C wynosi 2,2V.
  6*2,2V=13,6V
  Przy nominalnym obciążeniu wartości 0,05C( obecnie pojemność podaje się jako 20-to godzinną) wartość SEM spada do 2,1V
  6*2,1V=12,6V
  Podczas ładowania napięcie na zaciskach ogniwa uzyskuje wartość 2,4V ( jest to początek gazowania)
  6*2,4V=14,4V
  pod koniec ładowania uzyskuje wartość 2,7V
  6*2,7V=16,2V
  Jest to szczytowa wartość napięcia, po osiągnięciu jej należy bezwzględnie zakończyć ładowanie.
  Wtedy ogniwa są w pełni naładowane. Jest to trudne do uchwycenia i wymaga ciągłej kontroli, dlatego w prądnicach samochodowych i alternatorach ustawia się regulatory napięcia na wartość 14,4V-15,0V w myśl zasady, że lepiej akumulator niedoładować, niż go przeładować.
  Należy też kontrolować temperaturę elektrolitu, aby nie przekroczyła 40°C. Gdyby tak sie stało należy zmniejszyć prąd ładowania o połowę, lub przerwać ładowanie.

  :arrow: pszczepan powinieneś włączyć w szereg (czyli pomiędzy prostownik, a akumulator) jakiś opornik. I to nie w celu, aby nie przeładować akumulator, ale w celu ochrony prostownika. Dostaje on duży udar prądowy na początku ładowania.
  Wartość rezystancji (oporu) możesz wyliczyć w ten sposób:

  (15,11V-11,0V)/0,05C

  15,11V to wartość napięcia prostownika,
  11,0V to najniższa wartość napięcia dopuszczalna dla akumulatora,
  C to pojemność Twojego akumulatora w Ah,
  wynik otrzymujesz w omach [Ω]
  W ten sposób na początku ładowania napięcie na zaciskach akumulatora będzie miała mniejszą wartość, aby pod koniec uzyskać wartość ok. 15V.
  I tak to ma być. Wtedy będzie dobrze.
  PS.: SEM to Siła ElektroMotoryczna mierzona na zaciskach źródeł prądu i wyrażana w woltach [V] potocznie nazywana napięciem.
  Mam nadzieję, że Ci to pomoże. W razie jakichś wątpliwości, pytaj.
  Pozdrawiam :D
 • Poziom 20  
  Dzięki wszystkim za dobre rady i w szczególności To_masz_5 za tak wyczerpujący post.

  Sporo się nauczyłem i chyba nie tylko ja. Myślę, że Ci co proponowali odwinąć zwoje z trafo również powinni ten post przeczytać.