Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Element DS15A soft-start szlifierek kątowych

29 Paź 2007 10:45 2879 5
 • Poziom 37  
  Otrzymałem od znajomego uszkodzony element DS15A, pracujący szeregowo z silnikiem szlifierki kątowej. W obudowie z radiatorkiem jest trochę elektroniki kilka kondensatorów elektrolitycznych +BTA16+BT169.
  Pierwsze skojarzenia idą w kierunku jakiegoś ogranicznika z triakiem (2kabelki) ale zalewa z żywicy uniemożliwia rozpoznanie. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu co to jest?
  Gdzie to nabyć/zrobić :)
  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Witam.

  Jest to układ do tz. miękkiego rozruchu. Zwykle do naprawienia.
 • Poziom 37  
  Czy nie znasz schematu zawartości - bo prawie cudem odczytałem opisy z pozostałości po drobnym wybuchu układu :) i rozważam jego odtworzenie. Jeśli ma to sens, bo czuję że można go zastąpić "drutem".
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Witam.

  Schematu nie znam. Można go minąć - zmostkować - "drutem" ale będzie rwący, szybki rozruch jest to niebezpieczne ale jak się uważa to można tak pracować.
  Urządzenie można zakupić w sklepie z częściami do elektronarzędzi.
 • Poziom 37  
  W międzyczasie miałem rozmowę z której wynika że takie "miękkie rozruchy" stosowane są w narzędziach lepszej klasy. Natomiast ta szlifierka to podobno zwykła chińszczyzna. Zastanawiam się nad ewentualnym układem który triakiem pomocniczym podawał by po np.2s pełne zasilanie kondensatorom włączającym diaka dla BTA16. Jeśli będą problemy z nabyciem gotowego. Przez te 2s BTA16 dawałby np. niecałe 200V -bo chyba tak jakoś to musi chodzić. Szkoda że tak się to wysmażyło.
 • Poziom 37  
  Odświeżam temat bo nie udało mi się kupić tytułowego elementu a niestety praca szlifierki jest denerwująco "szarpliwa". Na płytce jest uszkodzony (wypalona dziurka) element smd SOT23 prawdopodobnie z opisem dS2 nieobecny w znanych katalogach. Jeśli znacie jego dane lub może schemat jakiegoś dimmera na elementach dyskretnych bez U2008 -proszę o rady. Albo wskazówke gdzie to cudo w normalnej cenie nabyć, bo zaproponowano mi od BOSCHA za ok 200.- :(