Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eberspacher (webasto) - dzialanie

krecik2003 29 Oct 2007 14:44 4418 3
    krecik2003
    Level 13  
    Witam!
    Do specow od piecow ;)

Chcialbym sie zapytac jak dogrzewacz powinien dzialac (przy temp. ponizej 5*C i odpalonym silniku). U mnie dziala tak: najpierw sie rozgrzewa przez jakies 2-3 minuty - na vagu w wartosciach mierzonych widze ze temperatura rosnie az do jakis 310*C po czym zostaje na tym poziomie. Nastepnie powoli podnosi sie temperatura plynu chlodzacego az do ok 72 *C - trwa to kolejne pare minut. Po tym chyba przestaje ogrzewac - temperatura pieca spada i tylko wydaje caly czas odglos jak samolot. Ale nie chce sie wylaczyc calkiem mimo ze za chwile mam na termometrze plynu 90*C. Dopiero wylaczenie silnika wylacza go calkiem po paru minutach.
    Czy tak to ma dzialac czy jest to objaw jakiejs usterki?
    piotrmarczak
    Level 13  
    wszystko dziala tak jak trzeba tylko przy tem plynu 75 c powinien sie wyloczyc calkiem ale moze przy twoim typie powinno tak byc u mnie sie wylaczalo calkiem
    krecik2003
    Level 13  
    No wlasnie tez mi sie tak wydaje ze po dogrzaniu powinien sie chyba wylaczyc calkiem - dlatego mam watpliwosci. Zadnych bledow nie ma na vagu wiec to troche dziwne... Dodam ze w niedziele jechalem trase ponad 1.5 godziny i jak wysiadalem to dogrzewacz chodzil (oczywiscie temp silnika byla 90*C). Nie znam dokladnie typu mojego dogrzewacza ale wiem ze jest to eberspacher, ma 5kW mocy i jest na rope.
    krecik2003
    Level 13  
    Dzwonilem do serwisu eberspachera i tak ma byc!
    Urzadzenie po nagrzaniu wchodzi w tryb przerwy regulacyjnej i mozna powiedziec ze 'czuwa' kiedy temperatura silnika sie obnizy zeby go dogrzac. Jedynym rozwiazaniem na to jest montaz dodatkowego przelacznika w kabinie ktory bedzie wpiety zamiast czujnika temperatury na podszybiu. Pozwoli to na wlaczanie i wylaczanie urzadzenia w dowolnym momencie (przy zalaczonym silniku oczywiscie). Poza tym gosc mi powiedzial ze taki przelacznik jest jeszcze dobry z drugiego wzgledu: piecyk trzeba uruchamiac przynajmniej raz na miesiac bez wzgledu na pore roku zeby poprawnie dzialal bo pozniej na zime sa problemy.
    A jeszcze jedno: podczas trybu pracy przerwy regulacyjnej piecyk nie powinien pobierac paliwa (nie slychac charakterystycznego cykania pompki paliwa)

Tak wiec zamykam temat.