Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Felicja - dmuchawa

and61 29 Oct 2007 18:30 3902 8
 • #1
  and61
  Level 26  
  problem z regulacją obrotów w felicji, przyczyną są spalone rezystory, silnik chodzi tylko na najwyższym biegu.
  czy znana jest komuś ich wartość ??
 • Helpful post
  #2
  kotweiler
  Level 17  
  Witam. Zmierz najpierw ile prądu ciągnie dmuchawa bo jak za dużo to jara rezystor. Ma pobierać max do 8 amp. Jak więcej to albo uzwojenie dostało już tak po wacku, albo komutator lub szczotki, albo opory które musi pokonać są tak duże że za duży prąd ciagnie - może łożyska sa już przytarte... Opory to coś od 1-4 om. Najlepiej przerobić na druciaka-chodzi wiecznie, szybciej kable spali.
 • #3
  joho
  Level 18  
  rezystory spalone czy bezpiecznik termiczny ?
 • #4
  and61
  Level 26  
  kotweiler wrote:
  ... Opory to coś od 1-4 om. Najlepiej przerobić na druciaka-chodzi wiecznie, szybciej kable spali.

  właśnie o tym myślalem , mam dostęp do kanthala więc nie ma problemu.
  co do wiatraka to po przesmarowaniu w miarę luźno chodzi
  joho wrote:
  rezystory spalone czy bezpiecznik termiczny ?

  oporniki juz swoje przezyły ( 8 lat )a i wyłącznik bimetaliczny jest moim zdaniem do wymiany, tak mi się przynajmniej wydaje , ponieważ nie zapobiegł spalaniu wspomnianych oporasów .ciekawą sprawą jest też że nadpalona jest również łaczówka.
 • #5
  kotweiler
  Level 17  
  Witam. Dodatkowo możesz wrzucić mniejszy bezpiecznik na samą dmuchawę, (jak dmuchawa pobiera 8 amp to włóż bezpiecznik 12 amp, bo 10 to Ci będzie wywalało przy starcie) są w sprzedaży-przelotowe, bo oryginalny jest trochę za duży chyba 20 amp. i wtedy masz pewniaka, że jak dmuchawa weźmię troche więcej prądu to Ci nie bedzie przegrzewac przewodów, przełącznika itp. To samo robię w starszych samochodach z wycieraczka tylną też często ośka zaciera się i spala silniczek. Pomyśl o tym, bo samochód już pare latek ma. Poza tym bezpiecznik to koszt 4 zł a taki np. silnik wycieraczki nowy, to i parę stówek kosztuje.
 • #6
  joho
  Level 18  
  widze ze kolega powyzej ma problemy z liczeniem...bezpieczniki oblicza sie troche w inny sposob...
 • #7
  kotweiler
  Level 17  
  Witam. Rzeczywiście pomyliłem. Mam u siebie w Reno bezpiecznik 12 A, ale dmuchawa bierze 6.5 A. myślałem, że ma 8 Amp.Także na 8 A musi być co najmniej 15 A. Wiem jak sie oblicza bezpieczniki i kable też, ale przy założeniu że instalacja jest nowa. U mnie kabelki już w nie najlepszym stanie, a dmuchawa też czasami popiskuje, ale jak założyłem mniejszy bezpiecznik to gdy dmuchawa chodzi ciężej, to topi mi bezpiecznik, a przy orginalnym bezpieczniku kable robiły się gorące i przytapiało je przy koncówkach, dodatkowo wytopiło mi obsadę bezpiecznika w skrzynce.. Teraz mam spokój jak dmuchawa nie działa, czyszczę panewki, nowy bezpiecznik i wszystko O.K. Dobrałem bezpiecznik na zasadzie obserwacji, a nie obliczeń i jest dobrze. Dodam, że w reno dmuchawa jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia typu liście no i wilgoć, zamontowana jest na podszybiu.
 • #8
  joho
  Level 18  
  sluchaj jesli dobierasz bezpieczniki wedle wzroku to zycze zawsze pelnej gasnicy,jesli problem zaczyna sie od strony chwyconego wirnika silnika wentylatora to trzeba go naprawic!!! a nie dobierac wieksze bezpieczniki!!!!
 • #9
  kotweiler
  Level 17  
  Sorry! To do mnie ten okrzyk. Proszę czytać ze zrozumieniem, a już na pewno nie od końca. Akurat chodzi o zmniejszenie mocy bezpiecznika.