Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mrugające serduszko - moja konstrukcja

CaMIkaZEe 29 Paź 2007 21:33 14160 43
  • Mrugające serduszko - moja konstrukcja

Witam!

Chciałbym przedstawić swój projekt "Mrugającego serduszka". Pomysł narodził się na początku roku. Chciałem zbudować coś dla swojej dziewczyny. Coś indywidualnego na co mogłaby patrzeć i myśleć o mnie :)

Konstrukcja

Nacięcia wykonane na plexi 5mm za pomocą frezarki. Obudowa wykonana z drewna, następnie obita fornirem dębowym. Jako że nie miałem wielkich możliwości warsztatowych wszystko robiłem za pomocą prymitywnych narzędzi jak pilnik i piła :) Nie było łatwo i widać niedoskonałości tej metody.

Elektronika

Sercem układu jest procesor 89C4051. Dlaczego on? Dostałem od znajomego 18 sztuk, więc pomyślałem, dlaczego nie :) Program napisany w bascomie. Układzik steruje 5 diodami - 3 czerwone i 2 niebieskie. Początkowo miała być możliwość sterowania z baterii 9V, dlatego też jest stabilizator 7809, a zapalanie diod jest sekwencyjne (pali sie tylko jedna). Pozwoliło to na zmniejszenie poboru prądu, który wynosi < 30mA. Sterowania z ładowarki transformatorowej po nokii chyba :)

Tryby pracy

Do sterowania służa 3 przyciski. Pierwszy ma trzy funkcje: świecą niebieskie, czerwone lub wszystkie. Drugi aktywuje płynne przechodzenie pomiędzy niebieskimi a czerwonymi. Trzeci zaś resetuje.

Uwagi

Czerwone diody świecą nieco słabiej mimo zmian programowych i wymiany rezystorów. Niebieskie mają węższy kąt świecenia i widać poświaty. Ale idzie się przyzwyczaić :) Lepiej na żywo wygląda niż na zdjęciach. Najważniejsze, że prezent podoba się ukochanej :)

Filmik

Serduszko wmv

Zdjęcia

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 29 Paź 2007 22:09
    GS_Team
    Poziom 18  

wypas...

ciekawe i profesjonalne co wazniejsze

• #3 30 Paź 2007 00:55
    wadeo
    Poziom 14  

Na poswiate niebieskich diod jest rada trzeba spilowac gorna czesc soczewki i odrobine zmatowic boki i bedize pieknie rozproszone. Pozatym extra projekt wiem sam jak kobiety lubia facetw co sami cos dla nich robia.

• #4 30 Paź 2007 07:52
    haarryy
    Poziom 10  

Konstrukcja całkiem całkiem no i prezentuje sie nieźle.
    Co oznacza KC4E ? :p

• #5 30 Paź 2007 08:52
    osaczony
    Poziom 2  

Kocham Cie for ever chyba cos takiego ??:P

• #6 30 Paź 2007 09:39
    korneliusz
    Poziom 16  

Bardzo fajny projekt i co ważne ładnie wykonany :) Nie żebym się czepiał, bo wygląda świetnie jak jest, ale w ramach upgradu można by wsadzić diody RGB, tam dopiero można płynnie przechodzić :)

• #7 30 Paź 2007 10:41
    CaMIkaZEe
    Poziom 20  

Napis to jedna największych zagadek projektu :) Wiele osób próbowało go rozszyfrować ale udawało się nielicznym :P Rzeczywiście skrót oznacza K Kocham C Cię 4E Forever :)
    Jeżeli chodzi o diody RGB, są trochę droższe, nie bym żałował pieniędzy :P Mam teraz dostęp do tanich SMD i następny projekt będzie na atmedze. Myślałem nad jakimś zegarem, co odlicza np czas do spotkania, jeszcze myślę nad tym.

• #8 30 Paź 2007 13:11
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Mała uwaga, ciągnięcie kabla do urządzenia może być nie poręczne, gdy Ona położy sobie to serduszko na mebelku to będzie widać przewód, można było zastosować jakeś zasilanie bateryjne i za pomocą przewodu podpinać ładowarkę. A na bateriach powinno z z tydzień bez przerw pochodzić (oczywiście na alkaline) Moja mała taka uwaga :D
    Ale grunt że się spodobało.

• #9 30 Paź 2007 13:59
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Pytanie do autora:
    Jaki masz programator???

• #11 30 Paź 2007 15:17
    DamianG
    Poziom 20  

Po prostu super. Tylko te niebieskie diody. Ale jak sam napisałeś

CaMIkaZEe napisał:
    Najważniejsze, że prezent podoba się ukochanej

• #12 30 Paź 2007 15:19
    pawlik19
    Poziom 16  

Jestem pod wrazeniem, ładnie Ci to wyszło

CaMIkaZEe napisał:

Początkowo miała być możliwość sterowania z baterii 9V, dlatego też jest stabilizator 7809, a zapalanie diod jest sekwencyjne (pali sie tylko jedna). Pozwoliło to na zmniejszenie poboru prądu, który wynosi < 30mA.

Jak sie pali to ja bym nie dawał tego ukochanej.
    Palić to sie może świeczka, a żarówka czy dioda to sie świeci ;-)

• #13 30 Paź 2007 16:05
    CaMIkaZEe
    Poziom 20  

:P A to tak szybko pisane było :) Aż mi wstyd, że językiem technicznym sie nie posługuje :P
    Procesor programowany TYM Trochę problemów z uruchomieniem, bo błędy ma, ale działa :)
    Frezarki CNC też nie mam, ale kumpel po znajomości mi to zrobił. Ogólnie w firmach wyceniali taką usługę na 45zł. Program, schemat i płytkę później wrzucę jakby ktoś chciał.

• #14 30 Paź 2007 16:23
    Mariuszek15
    Poziom 24  

CaMIkaZEe Jak wyciołeś serduszko w plexie i jak zrobiłeś grawerke?? Pokaż cały układ elektroniczny:)

• #15 30 Paź 2007 16:44
    pawlik19
    Poziom 16  

Mariuszek15 napisał:
    CaMIkaZEe Jak wyciołeś serduszko w plexie i jak zrobiłeś grawerke?? Pokaż cały układ elektroniczny:)

Kolega napisał przecież te to kumpel zrobił ;-)

• #16 30 Paź 2007 17:30
    7328426
    Poziom 10  

Bardzo oryginalniei ładne wykonanie, wazne, że podoba sie "Pysiatej Niuni" :D:D

Pozdro

• #18 30 Paź 2007 18:01
    tehaceole

Poziom 28  

Pytanie do Autora: w jaki sposób zrealizowałeś PWM dla diod? Z wykorzystaniem timera czy tylko w głównej pętli programu? Możesz przedstawić swoją ideę?

Projekcik bardzo ładny. Sam właśnie jestem w trakcie tworzenia czegoś w tym stylu dla mojej panny. Tylko, że w moim przypadku chodzi raczej o bajerancko podświetlaną ramkę do wspólnego zdjęcia.

Ja narazie w swoim projekcie realizuję PWM w przerwaniu od timera (proc 89c2051) i w sumie uzyskuję ten sam efekt co Ty. Jednak niestety nie jestem w stanie sterować niczym innym, gdyż w moim programie cały czas realizowane jest to przerwanie :/

• #19 30 Paź 2007 18:12
    Duch__
    Poziom 31  

Fajny prezęcik... taki uniwersalny bo tymi symbolami KC4E może być skierowany do każdej dziewczyny a nie tylko tej jedynej :D No chyba że twoja dziewczyna ma inicjały K.C. to można mówić o zbiegu okoliczności :D Pozdrawiam.

• #20 30 Paź 2007 19:13
    CMS
    Administator HydePark

Widzę że nikt nie zauważył czegoś co mnie od razu ukłuło, napisałeś że dałeś lm7809 i chciałeś zasilać układ z baterii 9V, takie rozwiązanie jest bez sensu ponieważ LM też potrzebuję "jakieś wolty dla siebie" a ponieważ dostawałby tyle ile ma dawać na wyjściu to w rzeczywistości zamiast stabilizować to robiłby tylko "sieczkę" z tego napięcia. bateria sama w sobie jest "stabilnym" źródłem napięcia dopóki nie spadnie ono na skutek spadku pojemności ale w tedy to już żaden stabilizator nie pomoże :)

• #21 30 Paź 2007 19:22
    CaMIkaZEe
    Poziom 20  

To raczej chochlik niż błąd :P Tak myślałem o tej baterii 9V, że aż na stabilizator przeszło :P Oczywiście użyty stabilizator to 7805 i taki tez jest na schemacie. W ogóle tego nie zauważyłem, że tak napisałem. Co do większego napięcia na wejściu, mnie uczyli, że dla prawidłowej pracy powinno być większe o 2V od wyjściowego, co w przypadku stabilizatorów scalonych jest nawet zbyt duże.

• #22 30 Paź 2007 19:35
    oj
    Poziom 42  

Stabilizator LM78L05, na schemacie jest odwrotnie a na PCB jest użyty w budowie TO220

• #23 30 Paź 2007 19:48
    CMS
    Administator HydePark

Co do stabilizatorów to z tymi 2V to nie do końca tak, jest jakiś próg przy którym stabilizator zaczyna poprawnie stabilizować (masło maślane) ale czasem jest to mniej a czasem więcej w każdym razie przeważnie można podać znacznie więcej (patrz dokumentacja). U mnie np. w zasilaczu filtra pasmowo przepustowego siedzą 2 lm'y 7915 i 7917 zasilane napięciem +/- 22V i są zimne (aczkolwiek pracują praktycznie bez obciążenia - kilkadziesiąt mili)

Przepraszam za OT

• #24 30 Paź 2007 22:37
    Seba.K
    Poziom 12  

Bardzo fajne !!! Sam musze to dla swojej zrobić
    Nie ale pomysł bardzo dobry!!! :)

• #25 30 Paź 2007 23:14
    _Arecki_
    Poziom 15  

Cytat:
    Co do stabilizatorów to z tymi 2V to nie do końca tak, jest jakiś próg przy którym stabilizator zaczyna poprawnie stabilizować (masło maślane) ale czasem jest to mniej a czasem więcej w każdym razie przeważnie można podać znacznie więcej (patrz dokumentacja). U mnie np. w zasilaczu filtra pasmowo przepustowego siedzą 2 lm'y 7915 i 7917 zasilane napięciem +/- 22V i są zimne (aczkolwiek pracują praktycznie bez obciążenia - kilkadziesiąt mili)

Dlaczego nie do końca prawda?
    Kolega napisał, że napięcia ma być ok 2V większe i to jest prawda (szczególnie to "ok."). tak jak napisałeś jest to próg. Czyli dla jasności, jakby ktoś się jeszcze nie połapał, napięcie wejściowe stabilizatora powinno być CO NAJMNIEJ ok. 2V większe (zależy od stabilizatora). A to że Tobie się nie grzeją przy zasilaniu ich 22V to tylko dlatego że obciążasz je prądem "kilkadziesiąt mili". Napięcie na stabilizatorze nie jest tak istotne (o ile przekracza próg pozwalający stabilizatorowi pracować) od mocy wydzielanej na stabilizatorze (Uwe - Uwy)*Iwe. Czyli ile on musi "pochłonąć" aby dostarczyć oczekiwanego napięcia.

Ale koniec tych dywagacji.

Wykonanie bardzo ładne. Czy zmniejszenie prądu diod niebieskich nie spowoduje usunięcia poświaty, przy zachowaniu odpowiedniej (czyt. wystarczającej) jasności świecenia?
    Sam myślałem o zrobieniu czegoś podobnego, tyle że miał to być podświetlany numer domu. Ale ta cena 45zł za wygrawerowanie trochę mnie zaskoczyła. Wstępnie myślałem o zrobieniu tego własnoręcznie, jednak jakość tego mogłaby nie być zadowalająca. Dodatkowym minusem jest narażenie pleksi na warunki atmosferyczne, nie wiem ile to wytrzyma, zanim zmatowieje.
    Czy ktoś może robił coś takiego i może się podzielić uwagami?

Co do samego napisu to mam małą uwagę. Drażni mnie łączenie (mieszanie) języków. Albo cały napis po polsku, albo po angielsku, a nie pół po polsku, pół po angielsku. Wykorzystanie cyfr jako fonetycznych odpowiedników angielskich wyrazów jest zrozumiałe (szkoda że w języku polskim to nie działa). Ale nie mieszałbym języków. Nie lepiej było napisać coś w stylu IL4E? Albo po prostu "Kocham Cię"? Jasne, proste i "po naszemu" :)

Najważniejsze, że prezent się podobał, a wysiłek został doceniony.

• #26 31 Paź 2007 00:03
    kamilgrodz
    Poziom 10  

Witam,
    fajny projekcik tylko proponowałbym zmienić troszkę w programie czasy aby dłużej świeciło podświetlanie czerwonym kolorem :) bo czerwone diodki widać że słabiej podświetlają i trochę za krótko więc to by poprawiło efekt :) ogólnie projekt na piątkę :) pozdrawiam

• #27 31 Paź 2007 12:12
    panoramix_
    Poziom 11  

Witam,
    niecodzienny pomysl i swietne wykonanie, poza tym dales do myslenia innym nad mozliwosciami rozwoju takiego niby "banalnego" do wykonania projektu, pozdrawiam i zycze nastepnych ciekawych pomyslow - panoramix

• #28 31 Paź 2007 16:57
    JStan
    Poziom 16  

Witam!!

No projekt ogólnie pozytywny, widze że genezą powstania była chęć podarowania czegoś niebanalnego dziewczynie, ale jedna uwaga: nigdy nie pisz 4ever :wink:

Jak niemasz pomysłu na kolejne urządzonko to zróbcie sobie licznik stosunków :D Ciekawa sprawa, będziecie mogli bić rekordy :sex:

Jakaś atmega, fajny LCDek i przede wszystkim ciekawe i funkcjonalne oprogramowanie :P

Hehe pozdrawiam!!
    Janek

• #29 31 Paź 2007 20:15
    spx
    Poziom 10  

jak zrobiles takie dokladne serce? od reki? ;p bo robilem kiedys cos podobnego i z tym byl najwiekszy problem ;p

• #30 31 Paź 2007 20:21
    JStan
    Poziom 16  

spx czytaj dokladnie, zlecil frezowanie na frezarce cnc!! Od reki nic dziwnego że Ci nie wyszło...

Szukaj w 5mln produktów