Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam pomocy w sterowniu maszyną.

30 Paź 2007 00:13 1608 5
  • Poziom 10  
    Witam

Potrzebuję pomocy. W mojej firmie dostałem propozycję stworzenia prostego sterowania maszyną. Problem polega na tym, że dopiero zacząłem się tym interesować i nie bardzo znam się w zastosowaniu praktycznym chodź teoretyczne wyobrażenie mam dobre. Mianowicie maszyna ma za zadanie zbijać ze sobą dwa elementy z drzewa zszywkami. Układ odpowiedzialny za wbijanie jest odrębnym układem wyzwalanym za pomocą impulsu 24 VDC. Czyli musze zainstalować zasilacz 230V/24 VDC. Włącznik zasilania, przycisk bezpieczeństwa; i dalej są już schody. Chcę zainstalować czujniki indukcyjne, które będą wykrywałyby położenie metalu. W maszynie są to śruby wystające ze stelaża po którym porusza się nazwijmy to wózek w kształcie litery V. Na dole pod wózkiem znajduje się włącznik krańcowy wykrywający położenie deski. Podczas przesuwania przez pracownika deska ma za zadanie najechać na ten włącznik oraz czujnik indukcyjny w kontakcie ze śrubami dawać impuls do układu zszywającego. Moim zadaniem jest wybór przekaźników ich połączenie, stworzenie układu logicznego aby rozłączyć układ za pomocą czujnika indukcyjnego przy końcu. Następnie cofnąć się wózkiem do początku i załączyć układ i to wszystko bez załączania ręcznego przycisków. Czyli muszą być spełnione warunki ze 1 czujnik wykrywa deskę, 2 czujnik załącza układ wbijający zszywki, 3 czujnik rozłącza układ, 4 na początku załącza go i cykl sie powtarza. Problem polega jeszcze na tym ze czujnik pozycji metalu (spełniający role odległości wbijanych zszywek) musi przejść przez układ ze zboczem opadającym gdyż układ zszywający może ulec zablokowaniu, bądź ponownemu załączeniu zszywki w tym samym miejscu. Prosiłbym o pomoc techniczną rozwiązania tego problemu. Wykorzystanie układu styczników bądź przekaźników i układu wykrywającego zbocze opadające. Z góry dziękuję.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    A, czy ten "wózek" posiada jakiś napęd elektryczny? Czy te deski są zszywane tylko w jednym określonym miejscu? Jakieś foto BARDZO by się przydało. Zbudowanie takiego układu to raczej prosta sprawa. Może jakiś rysunek... Na czym polega zablokowanie mechanizmu zszywającego? Czy jest możliwość zamontowania jakiegoś czujnika dającego informacje o zablokowaniu?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny dla użytkowników
    Narysuj może to urządzenie, sposób ruchu elementów łączonych i położenia elementów odniesienia.
  • Poziom 10  
    Witam
    Faktycznie przydałby się jakiś chociaż prosty rysunek. Zatem przedstawie kolegom jak to działa gdyż urządzenie jest już zbudowane. Zadnych silników nie ma, obiekt ma być półałtomatyczny. Czyli "wózek" na stelarzu pchany jest przez pracownika. Automatyzacja tutaj ma polegać na tym, że pracownik ma mieć wszystkie czynności zaautomatyzowane, bez zbędnego przelączania przyciskami.
  • Poziom 11  
    Najlepiej zastosować jakis prosty przekaźnik programowalny. Do doboru potrzebe jest zliczenie liczby wejść i wyjśc, widze że sama binarka. Polecam przekaźniki programowalne easy Moeller. W prosty sposób można rozwiązać warunki logiczne i inne pierdółki.

http://trainingscenter.moeller.net/index.html

Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Poziom 10  
    No i stworzyłem, doszedlem do pewnego momentu i o to stworzyłem:

Zasilanie RPS-30-24 Input 100/230 VAC 1.1A
    Output 24VDC 1.5A

Przekaźnik programowalny Easy 512 - DC - TC

Czujniki indukcyjne IBEST IPS-18PO8B PNP NO 200mA DC10 - 30V

Zasilacz podlaczylem do sieci L (do fazowego) N (do neutralnego), poprzez listwe zasilającą, przeciwprzepięciową bezpiecznik w środku 10A, zmniejsze do 6A-owych.

Wyjscia E+ zasilacza do +24V easy, E- do 0V easy.
    3 czujniki podłaczylem (3 wyjscia z czujnika +brązowy do E+, niebieski do E-, czarny jako sygnal do wejść)

do wejść I1,I2,I3 podlaczylem czujniki

Napisalem program
    I1-----SM1 ----->ustawianie znacznika, zalaczenie/wyl pracy maszyny
    I2-----RM1

I3-----SM2 ------>czujnik okreslajacy wbicie zszywki
    M2----NOT I3----M3
    ................... |_RM2

M3------TT1
    T1-M1--Q1

-----> opoznienie zalaczenia Q1 i czas dzialania wyjścia po zaniku sygnalu z czujnika.

Dzialanie czujnikow widać na ekranie Easy ze dziala program w sposob zamierzony.

Problem mam z wyjsciem, nie wiem w jakis sposob połączyć wyjście Q1 z elektrozaworem. Z tego co sie dowiedziałem to:

muszę mieć przekaźnik -24V
    muszę podać napięcie stałe 24V

na dole na wejscia Easy

+24VQ i 0VQ

do wyjscia Q1 podłaczam jedno wyprowadzenie cewki przekaźnika

a drugie wyprowazenie cewki podłączam do 0V (razem z 0VQ)

zeby zabezpieczyć to wyjscie muszę podłączyć diodę zwykłą
    równolegle do cewki przekaźnika (w kierunku zaporowym) bo jak podłacze odwrotnie to zrobie zwarcie przez diodę w momencie załaczenia przekaznika.
    Czy to jest wszystko i czy dobrze sie dowiedziałem, potrzebowałbym jakieś rozrysowanie.

Teraz jeszcze nie wiem czy musiałbym zastosować dodatkowe rezystory, bezpieczniki itd.