Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prawidłowość podłączeń przewodów do bezpieczników

mavi 30 Paź 2007 10:43 30856 19
  • #1 30 Paź 2007 10:43
    mavi
    Poziom 19  

Witam

Szukałem obrazowego schematu podłączeń bezpieczników w domowej instalacji elektrycznej.
    Poświęciłem chwilę czasu i narysowałem schemat, który jeśli jest dobry to mam nadzieję przyda się kolejnym, którzy bedą mieć pytania w tym temacie.

Zależy mi aby ktoś się wypowiedział czy schemat jest prawidłowy i czy przewody wchodzą i wychodzą tam gdzie powinny i czy przy takim ustawieniu wszystko zadziała wtedy gdy powinno. Pytanie się tyczy przede wszystkim przewodów, które wychodzą z róznicówki do kolejnych bezpieczników. Czy powinny wchodzić od dołu tak jak narysowałem czy od góry.

czekam na sugestie.

• #2 30 Paź 2007 14:14
    Pablo1421
    Poziom 12  

No więc tak z góry jest wejście z dołu jest wyjście, mnie w szkole uczyli że faza w gniazdku jest po prawej stronie a neutralny po lewej:) (warunek jeśli bolec ochronny jest na górze a tak poza tym to bolec zawsze musi być na górze)

• #4 30 Paź 2007 15:07
    Madrik
    Moderator Robotyka

Prawidłowo, podajemy zasilenie na styk nieruchomy bezpiecznika. W przypadku gniazd na wkladki topikowe, to Stopka gniazda. Gwint jest odejściem. W przypadku "eSek" styk nieruchomy jest na górze. Ale nic sie nie stanie, jeśli zostanie podane zasilenie od dołu.
    Nie mniej, przyjeło się podawać zasilenie na górne styki aparatów i zwykle producenci tak wykonują swoje produkty, by styki nieruchome były od góry.

• #5 30 Paź 2007 15:20
    Arturo2005
    Poziom 33  

No nie bardzo się z tym zgodzę. "esy" Legranda zasilanie mają od dołu. Z góry nie sposób jest je oszynowac.

• #6 30 Paź 2007 15:50
    lukas1850
    Poziom 14  

Już było kilka dyskusji na te tematy: zasilanie z góry, czy z dołu, w gniazdku faza z lewej czy z prawej? I jedyne co wydaje się być logicznym rozwiązaniem to wykonanie instalacji przejrzyście i bez zbędnego plątania kabli tylko po to, żeby koniecznie zasilić eSa z drugiej strony. Zwłaszcza, że Arturo2005 ma rację - sam robiłem ostatnio w domu rozdzielnię na Legrandach i "grzebień" można podłączyć wyłącznie z dołu.
    A co do gniazdek: ważne, żeby w całym obiekcie były jednakowo podłączone - ja u siebie daję fazę z lewej.

• #7 30 Paź 2007 17:54
    Pablo1421
    Poziom 12  

A co jeśli będziesz miał przewód PEN w sieci TN-C ? Przy złym podłączeniu masz napięcie na obudowie Np. pralki.

• #8 30 Paź 2007 18:16
    DC2003
    Poziom 12  

Zgodnie z informacjami od SEP oraz tym czego mnie nauczyła szkoła, faza w gniazdku z lewej. Z aparatami na rysunku jest wszystko ok. Wyłącznik różnicowy powinien być zasilany od góry, chodzi o kierunek przepływu energii. Sprawa styków stałych to przyzwyczajenia z zamierzchłych czasów. W tej chwili nie ma różnicy, który styk podłączymy do fazy. Oprawki topików to inna sprawa, faza zawsze musi iść na stopkę, a odejścia z gwintu. To samo tyczy się oprawek żarówek.
    W instalacji najważniejsze aby była czytelna i wygodna. Nie ma sensu trzymać się jakiś zasad, a w zamian robić kocioł w przewodach.

• #9 30 Paź 2007 18:42
    mavi
    Poziom 19  

No to jak juz jest tyle odpowiedzi i ktoś wspomnial cos o " eskach" legrand to w moim przypadku mam 4 różnicówki i do kazdej z nich podpięte bedą dwie eski. Dokładnie tak jak na schemacie. Jeśli chodzi o eski to mam wszystkie firmy legrand. Różnicówki mam 3 firmy fael a jedną też legrand.

Czy w związku z tym wszędzie mogę zastosować szynę i popodłączać eski pod róznicówkę od dołu?
    czyli dokladnie tak jak na 1 schemacie jaki zamieściłem?

czy to ze mam w trzech przypadkach różnicówkę Fael nie komplikuje niczego?

proszę o konkretne odpowiedzi jak mam podłaczyć swoje różnicówki do "esek"

• #10 30 Paź 2007 20:47
    Arturo2005
    Poziom 33  

Fael czy Legrand - "jeden pies" :) Połącz szyną wszystko od dołu, na góre różnicówki (-ek) zasilanie a góra "esów" odpływy. Dokładnie tak jak na pierwszym rysunku.

• #11 30 Paź 2007 20:55
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Najpierw był Fael, później Fael Legrand a dziś jest już tylko Legrand.

Co do podłączania przewodów w gnieździe, to ja znam taką zasadę, że L = line = lewa strona

• #13 31 Paź 2007 02:59
    lukas1850
    Poziom 14  

DC2003 napisał:
    Wyłącznik różnicowy powinien być zasilany od góry, chodzi o kierunek przepływu energii.

Z tym, też się nie zgodzę. O ile mi wiadomo nie ma znaczenia, czy podłączymy RCD od góry, czy od dołu. Ważne jest tylko rozróżnienie N i L. Jednym z urządzeń, które wymagają odpowiedniego podłączenia (i jest to odpowiednio na nich zaznaczone!) są wyłączniki nadprądowe zwłoczne, stosowane coraz częściej jako główne zabezpieczenia przedlicznikowe.

• #14 31 Paź 2007 21:44
    gogo4
    Poziom 15  

Cytat:
    Już było kilka dyskusji na te tematy: zasilanie z góry, czy z dołu, w gniazdku faza z lewej czy z prawej? I jedyne co wydaje się być logicznym rozwiązaniem to wykonanie instalacji przejrzyście i bez zbędnego plątania kabli tylko po to, żeby koniecznie zasilić eSa z drugiej strony

Niestety z tym się nie zgodzę! tu nie chodzi o komplikację tylko przejżystość. Gdyby stotoswć tok rozumowania przedtswaiony powyżej to można by np: przewody w ścianie prowadzić ukośnie, łukami, kołami i bóg wie jeszcze jak bo po co prowadzić w lini prostej, skręcać pod kątem prostym jak można zaoszczędzić na przewodzie i walnąć go po przekątnej przez całą ścianę (a jak ktoś w przyszłości uszkodzi przewód wiercąć otwór w ścianie bo idiota myślał, że wykonawca stosuje się do ogólnie ustalonych reguł to już jego problem. Po co przewód fazowy w instalacji oświetleniowej podłączać na wyłącznik jak można zrobić tak jak nam w danym momencie wyszło (a jeżeli kogoś w przyszłości pier*** prąd bo napięcie na oprawce było mimo wyłączonego wyłącznika to już jego problem).

To są ogólnie ustalone reguły (nie obowiązkowe ale zalecane) takie jak np: prowadzenie przewodów w ścianie w lini prostej w konkretnie określonych strefach z zakrętami pod kątem prostym (po szczegóły odsyłam do literetury), podłączanie fazy do gniazdka po prawej stronie, podłączanie fazy zawsze na wyłącznik itp., które mają być ułatwić pracę osobą, które w przyszłości będą zajmować się tą instalacją lub ją konserwować, a które jej nie montowały. Po takich szczegółach można poznać, czy instalację wykonywał prawdziwy fachowiec, czy partacz.

Pozdr.

• #15 31 Paź 2007 23:24
    ekaand
    Poziom 22  

Cytat:
    podłączanie fazy do gniazdka po prawej stronie

Po lewej,po lewej.

• #16 01 Lis 2007 03:34
    lukas1850
    Poziom 14  

gogo4 napisał:

Cytat:
    Już było kilka dyskusji na te tematy: zasilanie z góry, czy z dołu, w gniazdku faza z lewej czy z prawej? I jedyne co wydaje się być logicznym rozwiązaniem to wykonanie instalacji przejrzyście i bez zbędnego plątania kabli tylko po to, żeby koniecznie zasilić eSa z drugiej strony

To są ogólnie ustalone reguły (nie obowiązkowe ale zalecane) takie jak np: prowadzenie przewodów w ścianie w lini prostej w konkretnie określonych strefach z zakrętami pod kątem prostym (po szczegóły odsyłam do literetury), podłączanie fazy do gniazdka po prawej stronie, podłączanie fazy zawsze na wyłącznik itp., które mają być ułatwić pracę osobą, które w przyszłości będą zajmować się tą instalacją lub ją konserwować, a które jej nie montowały. Po takich szczegółach można poznać, czy instalację wykonywał prawdziwy fachowiec, czy partacz.

Pozdr.

I widzisz - już post niżej masz swoje ustalone reguły - proponuje jeszcze wszystkich czytających to elektryków, żeby wypowiedzieli się jak podłączają fazę w gniazdku, albo zasilanie na eSach, czy RCD. Założę się, że przy odpowiednio dużej liczbie fachowców wyjdzie niezły galimatias.

Poza tym nie nadinterpretuj moich słów - napisałem, że zasilenie eSów może być z dowolnej strony, dlatego, że tak właśnie jest to wykonywane - nie ma jednego, nawet zwyczajowego standardu. Nigdy nie zaleciłbym prowadzenia kabli na ukos po ścianach, albo podłączania N na włącznik, dlatego, że po pierwsze nikt kto się zna na rzeczy tak nie robi, to wręcz błąd w sztuce, a po drugie takie postępowanie może sprowadzić zagrożenie na użytkownika i konserwatora obiektu.
    Myślę, że moje stanowisko jest teraz bardziej zrozumiałe.

• #18 01 Lis 2007 10:49
    Arturo2005
    Poziom 33  

Proponuje wprowadzic zakaz montowania podwójnych gniazdek :)

• #19 01 Lis 2007 15:39
    lukas1850
    Poziom 14  

Nie lubię porównywać Polski do innych krajów, ale system gniazd i wtyczek mamy nienajszczęśliwszy. W USA jak najbardziej mają gniazda podwójne, przy czym z powodu ich polaryzacji L jest zawsze po prawej, N po lewej (i ma większy otwór), a PE na środku, nieco poniżej. Nawet w przypadku montażu takiego gniazda "do góry nogami" przy prawidłowym podłączeniu przewodów polaryzacja będzie zachowana.
    Wspomnę jeszcze o dość istotnym fakcie, że do gniazda bez styku ochronnego nie można podłączyć urządzenia 1 klasy ochronności, co ma wg mnie dużo większe znaczenie niż polaryzacja styków. Poza tym na zewnątrz budynków można stosować wyłącznie gniazda z wbudowanym RCD.

prawidłowość podłączeń przewodów do bezpieczników

• #20 25 Lis 2007 19:05
    ppawel21
    Poziom 2  

Arturo2005 ma rację Legrand w instrukcji do swoich eSów podaje zasilanie od dołu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME