Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tyrystor. Prąd potrzebny, aby otworzyć przejście A-K? Kolorofon produkcji ZSRR.

Kozzi2 30 Paź 2007 22:14 1197 2
  • #1 30 Paź 2007 22:14
    Kozzi2
    Poziom 20  

Witam
    Mam do naprawienia stary kolorofon produkcji ZSRR sterowany sygnałem z zewnętrznego źródła. Wszystko w nim działa, ale jest taki problem że wprowadza do sygnału zakłócenia (takie "bzyczenie" podobne jak podczas spawania, tylko cichsze) w momencie świecenie się żarówek. Zauważyłem że ten sam dźwięk wydobywa się również z samego układu gdy świecą żarówki. Natężenie tego dźwięku rośnie wraz ze ściemnianiem żarówek za pomocą potencjometru zarówno z samego układu jak i z głośników. Źródłem nieprzyjemnego dźwięku najprawdopodobniej są diody prostownicze, albo tyrystory ponieważ właśnie od nich dochodzi ten dźwięk. Zarówno diody jak i tyrystory są jeszcze w starych metalowych obudowach z wystającą śrubą M6.
    Chcę wymienić diody i tyrystory na nowe, lecz mam takie pytanie: Czy im większa moc tyrystora, tym większego prądu potrzebuje bramka żeby otworzyć przejście A-K :?:, czy zarówno 1 jak i 5A tyrystor może być sterowany przez ten sam układ :?:

Tyrystory które aktualnie są tam zamontowane to KY202K

Pozdrawiam

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 30 Paź 2007 23:01
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.Sterowanie kontem zapłonu tyrystora tak jak jest w Twoim kolorofonie sieje bardzo dużo śmieci i to powoduje trzeszczenie,buczenie.Można zastosować filtry kondensator i dławik dławik dobrany do prądu jaki będzie przepływał przez tyrystor.Tylko włączanie tyrystora w zerze eliminuje zakłócanie ale też nie w 100%.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 30 Paź 2007 23:12
    Kozzi2
    Poziom 20  

Czyli według Ciebie jak dam nowe tyrystory to problem nadal pozostanie :?: W takim razie, czy można jakoś odseparować źródło sygnału od kolorofonu, transformator separacyjny myślę że i tak nie da za wiele, bo transformator może działać w obie strony, ale czy na przykład jakiś separator optyczny (dioda + fotodioda w zamkniętej obudowie) zdałby egzamin :?: Gdzieś na form czytałem że są takie układy scalone, z diodą i fotodiodą, może ktoś zna łatwodostępny model takiego separatora który by się do tego nadał :?: i przy okazji jakby się znalazł, to schemat jak to podłączyć.

Pozdrawiam

0