Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tyrystor. Prąd potrzebny, aby otworzyć przejście A-K? Kolorofon produkcji ZSRR.

Kozzi2 30 Oct 2007 22:14 1458 2
    Kozzi2
    Level 20  
    Witam
    Mam do naprawienia stary kolorofon produkcji ZSRR sterowany sygnałem z zewnętrznego źródła. Wszystko w nim działa, ale jest taki problem że wprowadza do sygnału zakłócenia (takie "bzyczenie" podobne jak podczas spawania, tylko cichsze) w momencie świecenie się żarówek. Zauważyłem że ten sam dźwięk wydobywa się również z samego układu gdy świecą żarówki. Natężenie tego dźwięku rośnie wraz ze ściemnianiem żarówek za pomocą potencjometru zarówno z samego układu jak i z głośników. Źródłem nieprzyjemnego dźwięku najprawdopodobniej są diody prostownicze, albo tyrystory ponieważ właśnie od nich dochodzi ten dźwięk. Zarówno diody jak i tyrystory są jeszcze w starych metalowych obudowach z wystającą śrubą M6.
    Chcę wymienić diody i tyrystory na nowe, lecz mam takie pytanie: Czy im większa moc tyrystora, tym większego prądu potrzebuje bramka żeby otworzyć przejście A-K :?:, czy zarówno 1 jak i 5A tyrystor może być sterowany przez ten sam układ :?:

Tyrystory które aktualnie są tam zamontowane to KY202K

Pozdrawiam
  • Helpful post
    daduszeryf
    Level 28  
    Cześć.Sterowanie kontem zapłonu tyrystora tak jak jest w Twoim kolorofonie sieje bardzo dużo śmieci i to powoduje trzeszczenie,buczenie.Można zastosować filtry kondensator i dławik dławik dobrany do prądu jaki będzie przepływał przez tyrystor.Tylko włączanie tyrystora w zerze eliminuje zakłócanie ale też nie w 100%.
    Kozzi2
    Level 20  
    Czyli według Ciebie jak dam nowe tyrystory to problem nadal pozostanie :?: W takim razie, czy można jakoś odseparować źródło sygnału od kolorofonu, transformator separacyjny myślę że i tak nie da za wiele, bo transformator może działać w obie strony, ale czy na przykład jakiś separator optyczny (dioda + fotodioda w zamkniętej obudowie) zdałby egzamin :?: Gdzieś na form czytałem że są takie układy scalone, z diodą i fotodiodą, może ktoś zna łatwodostępny model takiego separatora który by się do tego nadał :?: i przy okazji jakby się znalazł, to schemat jak to podłączyć.

Pozdrawiam