Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Możliwość wybrania numeru 08 w niektórych telefonach GSM ?

30 Paź 2007 23:42 5415 1
 • Poziom 18  
  Dziennikarska prowokacja czy sposób na artykuł
  CO SIĘ KRYJE ZA NUMEREM 08


  Wszystko zaczęło się od informacji, którą otrzymali dziennikarze „Expressu Ilustrowanego”. Chodziło mianowicie o to, że w niektórych telefonach komórkowych po wybraniu numeru 08 zgłaszał się funkcjonariusz z najbliższej komendy policji. Zdaniem jednego z czytelników owej gazety, fakt ten świadczyć miał o tym, że dany telefon znajduje się na podsłuchu. Opublikowanie tego artykułu sprawiło, że wiele osób, które mają niewielką wiedzę o telefonii komórkowej dodzwaniając się na policję po wybraniu numeru 08 wpadło w panikę. Prawda wygląda jednak troszeczkę inaczej.
  W krajach Unii Europejskiej połączenia alarmowe z telefonów GSM nawiązuje się po wybraniu numeru alarmowego 112. Numer 08 jest używany jako numer alarmowy w Azji (zamiast numeru 112). W Ameryce Północnej zamiast 112 czy 08 używa się numeru 911.
  Żyjemy w dobie globalizacji. Skoro możliwe jest nawiązanie połączenia alarmowego poprzez wybranie numeru 911 jest wielce prawdopodobne, że w niektórych telefonach nawiązanie połączenia alarmowego będzie możliwe po wybraniu numeru 08.
  Aby udowodnić postawioną tezę przeprowadziłem testy na telefonach z różnych sieci używając kart SIM operatorów sieci GSM dostępnych na polskim rynku.
  W telefonach Siemens C60 z tą samą wersją oprogramowania (aby wykluczyć ewentualne różnice w oprogramowaniu) działały wszystkie trzy numery alarmowe (112, 911 i 08 ). Wszystkie trzy numery alarmowe łączyły tak samo i nie były uwzględniane w spisie wykonywanych połączeń.
  W telefonach Nokia 6610i było podobnie. Połączenie alarmowe było możliwe po wybraniu wszystkich trzech numerów alarmowych. Różnica polegała na tym, że wybierane numery alarmowe zostały zapisane w spisie wybieranych połączeń.
  W Noki 6021 możliwe były połączenia alarmowe po wybraniu numeru 112 i 911, po wybraniu numeru 08 wykonanie połączenia alarmowego było niemożliwe.
  Podobno „problem” miał dotyczyć telefonów z sieci Era oraz telefonów z innych krajów europejskich. W praktyce okazało się, że w telefonie Nokia 2600 z Niemiec numer 08 jest nieaktywny. O dziwo numer 08 jako połączenie alarmowe funkcjonował w telefonie Nokia 6021 po wyjęciu karty SIM natomiast w 2600 już nie.
  Po wybraniu numeru 112 łączymy się z komendą policji. Tak działają numery alarmowe systemu będącego jeszcze „w powijakach”. W przypadku numeru 08, który w oprogramowaniu niektórych telefonów został użyty jako alias numeru 112 jest tak samo. Różnica polega jedynie na dostępności tego numeru. Rozdmuchany „problem” nie jest niczym więcej jak częścią oprogramowania niektórych telefonów GSM.
  Niestety dziennikarzom nie udało się tego wyjaśnić, mimo że kontaktowali się w tej sprawie z przedstawicielem sieci Era i Komendą Miejską Policji w Łodzi oraz przeprowadzali „testy” na własną rękę. Niewiedza na ten temat operatora GSM jak i policji nie świadczy najlepiej o poziomie ich wiedzy na temat połączeń alarmowych.
 • Poziom 20  
  Gazety pisały,ze telefony z Ery i europejskie maja dostepny nr alarmowy 08.
  Sprawdzales na telefonach z ery,europejskich czy polskich z innych sieci?
  Pozdrawiam