Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silników DC, przyciski na pilocie, Jak to zrobić?

mArKo85 31 Paź 2007 01:34 2888 14
  • #1 31 Paź 2007 01:34
    mArKo85
    Poziom 16  

Witam...
    Ostatnio zmagam się ze zrobieniem systemu do zwijania i rozwijania tła w studiu foto...
    Chodzi generalnie o to, że mam schemat (typowy Flip-flop do zmiany kierunku obrotu silnika) taki jak w załączniku...
    i tu jest wszystko okej...
    potrzebuje jednak Waszej pomocy w dodaniu do tego schematu możliwości wyboru który z tych silników ma aktualnie pracować... (tak żeby był jeden układ wykonawczy do obrotu a żeby mozna było wybrać też w jakiś sposób jeden z silników (na schemacie dałem 2 miejsca na silniki żeby nie robić zbędnych pikseli i chodzi o to żeby przyciskiem wybrać jedno i móc później np przełączyć na inne - tych silników będzie około 5-6)
    w sumie to nie wiem jak to zrobić w miarę prosto... nie koniecznie musi to byc wybierane z konkretnego przycisku przyporządkowanego do silnika... może być np przełączanie jednym przyciskiem między silnikami (na zasadzie rotacji - po kolei)...
    Ważne jest też aby sterowanie silników było przy nich a przyciski znajdowały się na pilocie podczepionym kablem... dlatego chciałbym ograniczyć liczbę żył w kablu do minimum... (3 już z tego co liczyłem są zajęte... jedna prowadząca 5V do pilota, i 2 lecące od przełącznika Prawo/Lewo...)
    mam nadzieję że nie namieszałem za bardzo i że znajdzie się ktoś, kto w jakis sposób będzie potrafił mi pomóc...
    Pozdrawiam

0 14
  • #2 31 Paź 2007 17:09
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Spróbuj z takim układzikiem do każdego silnika osobne tanzystory załączające kolejne silniki.

Moderowany przez andre1979:

Załącznik poprawiłem .

0
  • #3 31 Paź 2007 20:53
    wladl
    Poziom 14  

A może silniki dopinane przekaźnikami. Same przekaźniki sterowane rejestrem przesuwnym z wyj. równoległym typu np 74164. Sterowanie sekwencyjnie jednym przyciskiem. Do tego jakiś LED do sygnalizacji który motor kręci.

0
  • #4 31 Paź 2007 21:15
    mArKo85
    Poziom 16  

CO do przekaźników to chciałbym ich jednak uniknąć...
    ale jeśli możesz to narysuj schemat takiego połączenia, bo może sie jednak na to zdecyduję...
    a zdzislaw111 czy mógłbyś mi to jakoś łopatologicznie wytłumaczyć i narysować co jak i gdzie ?

0
  • #5 01 Lis 2007 07:51
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Na żółtym tle od góry do baz podajesz napięcie :
    przy 0,7 V załączy tranzystor 1
    przy 1,4 V załączy tranzystor 2 , a puści 1
    przy 2,1 V załączy tranzystor 3 , a puści 2
    przy 2,8 V załączy tranzystor 4 , a puści 3
    przy braku napięcia nie załączony żaden.
    Emitery tranzystorów na białym polu te narysowane przez mnie podawane mają napięcie - do ich załączenia od tranzystorów z żółtego pola (oczywiście trzeba dobrać rezystory pomiędzy bazami a kolektorami.
    Napięcie +5V z kolektorów tranzystorów na białym polu to napięcie do sterowania poszczególnych silników prawo lewo . W danej chwili gdy napięcie na bazach pola żółtego np wynosi 1.5V działa tylko zestaw z połączony z wyprowadzeniem "2" drugi od lewej na żółtym polu.

0
  • #6 01 Lis 2007 11:16
    asembler
    Poziom 32  

Jeżeli chcesz unknąc przekaźników to ja proponuje równieeż pozbyc sie w ogóle całej elektroniki. Stosując jede przełącznik bistabilny i dwa przełacznik krancowe mozna zrobic to bardzo prosto jedynie przewody i przełaczniki :)
    Pozdrawiam

0
  • #7 01 Lis 2007 19:49
    mArKo85
    Poziom 16  

zdzislaw111.... no rozumiem o co teraz chodzi... ale mam mimo to prośbę żebyś (w miarę możliwości) narysował to na jednym schemacie... jak podpinać te silniki razem z tymi układami które przedstawiłeś... niestety nie jestem w stanie tego sam zrobić bo jestem z elektroniki raczej słaby, a to że potrafię złożyć jakiś tam układ to raczej tylko zasługa w miarę dobrych zdolności manualnych...
    także gdybyś był tak miły i narysował kompletny schemat to byłbym bardzo wdzięczny...
    a co do innych pomysłów tu przedstawianych to rownież prosiłbym o przedstawienie schematów bo może innym się coś takiego tez przyda kiedyś... wiem po sobie że nie raz szukam czegoś i znajduje tylko opisy bez przykładów a to troche ogranicza niestety...
    Pozdrawiam i dzięki że ktoś sie interesuje tym tematem :)

0
  • #8 02 Lis 2007 20:01
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Odpowiadając na Twoją prośbę zamieszczam cały schemat myślę , że wszystko jest jasne . Wartości rezystorów trzeba dobrać i zastosować tranzystory o odpowiedniej mocy.

0
  • #9 02 Lis 2007 20:26
    mArKo85
    Poziom 16  

o dziekuję Ci bardzo :) ale czy da się zminimalizować ilośc przewodów lączących "pilota" z przyciskami z układami wykonawczymi?
    generalnie też zastanawiało mnie, czy może da się jakoś to tak poprowadzić żeby nie było np 4 czy 5 wejśc na przełączniki prawo/lewo ale tak aby silniki były w jednym układzie i prąd płynął tylko przez wybrany ?
    nie wiem czy jasno napisąłem o co chodzi... (zależałoby mi na tym żeby został jeden układ prawo/lewo a w nim byly np 4-6 silników do których prąd będzie doprowadzony po wybraniu jednego...

0
  • #12 07 Lis 2007 21:45
    mArKo85
    Poziom 16  

asembler tak to ja umiem zrobić... ale mnie chodziło o zminimalizowanie liczby przewodów dochodzących do pilota i do tego jakiś sposób na przełącznik aby można było wybrac jeden silnik z wszystkich i niego obsługiwać...

a zdzislaw111... jeszcze mam takie pytanie... bo z tego wychodzi że na dół jest podawane te stałe napięcie 5V a od góry będzie napięcie 0,7V do 2,8 np... w zalezności od wyboru numeru silnika...
    i mnie zastanawia czy te silniki będa pracowały tak samo... czy to napięcię od gory nie jest tym ktore je napędza...

0
  • #13 08 Lis 2007 14:29
    zdzislaw111
    Poziom 26  

mArKo85 napisał:

a [b]zdzislaw111
    ... jeszcze mam takie pytanie... bo z tego wychodzi że na dół jest podawane te stałe napięcie 5V a od góry będzie napięcie 0,7V do 2,8 np... w zalezności od wyboru numeru silnika...
    i mnie zastanawia czy te silniki będa pracowały tak samo... czy to napięcię od gory nie jest tym ktore je napędza...

zasilanie napięciem +5V jest przyłączone cały czas do wszystkich silników i przełącznikiem wybieracz tryb góra dół.
    Wybór silnika i szybkości pracy
    napięcie 0,7V do 2,8 np... w zalezności od wyboru numeru silnika

układ sterowany napięciem 0,7 - 2,8 zasilaj z +5V

napięcie z układu LM 317 daje odpowiednią prędkość (wybranego silnika) i kolejno przełączane jest na odpowiedni silnik napięciem ( 0,7 - 2,8 )

0
  • #14 08 Lis 2007 22:25
    mArKo85
    Poziom 16  

a no to już rozumiem :)
    dzięki za wyjasnienie - takie rzeczy są dla mnie cenne :)
    mam jeszcze sprawe odnośnie wartości tych rezystorów... i typów tranzysotów... silniki będą raczej 4,5-6V...
    mógłbyś to przeliczyć ? mam nadzieję że nie wkurzają Cie moje ciągłe pytania i prośby...
    Pozdrawiam

0
  • #15 11 Lis 2007 09:48
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Witam.
    Długo nie zaglądałem. Tranzystory należy dobrać w zależności od prądu pobieranego przez silniki. Jeśli pobierają do 1A to wystarczą BD140 , jeśli powyżej to bd 180 . sterujące na żółtym polu to dowolne typu npn np. bc107.
    Rezystory połączone na linii sterowania baz odpowiednio
    od 1 do 4 .... wartości dobierz na prąd bazy około 2mA.
    Rezystory do sterowania baz tranzystorów zasilających silniki wszystkie jednakowej wartości , ale trzeba dobrać tak aby w czasie pracy silnika napięcie kolektor emiter tranzystora było jak najniższe. (0,1 - 0,2V) Przy dużych prądach pobieranych przez silniki trzeba zastosować radiatory (chłodzenie).

0