Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja elektryczna na poddaszu

Jaro11 31 Oct 2007 17:43 2701 4
Wago
    Jaro11
    Level 10  
    Witam.
    Mam pytanie dotyczące instalacji elektrycznej na poddaszu. Mam zamiar zagospodarować poddasze i chciałbym zrobić tam instalacje elektryczną. Z dołu mam pociągniete dwa kable zasialające (przez elektryka). Na poddaszu będą 3 pokoje i łazienka. W łazience 2 gnizdka, w pokojach po 3 gniazdka. Jak najlepiej wykonać instalację? Mysle zeby z jednego kabla zasialjącego mysle zrobić wszystkie gniazdka a z drugiego reszte oświetlenia. Czy to dobry pomysł. Nie znam sie na tym tak dobrze ale mysle ze dam sobie rade.
    Prosiłbym o pomoc. Z góry dziękuje.
  • Wago
    vcc
    Level 35  
    Przede wszystkim co to za kable (przekrój) i jakimi bezpiecznikami masz to zabezpieczone.
  • Wago
    ANDYW6
    Level 24  
    Jeśli masz wyprowadzone dwa obwody to jeden zastosuj na gniazdka w łazience a drugi na resztę.
  • Helpful post
    TJordan
    Level 13  
    Bardzo dobry pomysł. Zakładam że są to dwa obwody jednofazowe ( wyprowadzone przez elektryka) Dla gniazd 3x2,5 mm2 a dla oświetlenia 3x1,5mm2 . Jeśli jest to nowa instalacja to powinien byc wyłącznik różnicowo-prądowy zwłaszcza że to poddasze (ochrona p.poż) , no i nie zapomnij o prowadzeniu przewodów po kostrukcjach palnych - w rurkach z tworzywa trudnopalnego , samogasnącego.
    Pozdrawiam serdecznie
    Jaro11
    Level 10  
    Dzieki za pomoc.

Przemyslałem wszyskto i stwierdziłem ze na jedną faze podłacze gniazdka z kuchni i łazienki a na drugą reszte. Zastosuje dwa bezpieczniki po jednym na obwód.