Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulacja napiecia, regulacja pradu...na jakiej zasadzie...

31 Oct 2007 19:30 7816 6
  • Level 22  
    na temat tego zasilacza z electroniclab wdziałem posty przeglądałem je...ale mi bardziej chodzi tu o to w jaki sposób dokonuje sie ta regulacja wyjaśnienie tego dlaczego tak a nie inaczej jak maja sie do tego potencjometry którymi sie reguluje prąd i napięcie co one ustalają jaki napięcie miedzy czym ze tak sie dzieje a nie inaczej

Dodano po 8 [minuty]:

co zrobić np żeby zwiększyć albo zmniejszyć zakres napięcia...czy przy zwiększaniu wydajności prądowej po przez dodanie jeszcze jednego tranzystora mocy nie trzeba nic zmieniać w schemacie czy ten zwiększony prąd który otrzymamy będzie miał "pokrycie na całym obrocie" potencjometru...oj trochę to już jest dość konkretnie zamieszane i nie wiem czy bd potrafił wyjaśnić to o co mi sie rozchodzi...ale nie może ktoś dojdzie do tego o co mi chodzi
  • Level 35  
    Zasada działania jest taka, że mamy napięcie odniesienia, które z reguły jest ustalane przez diode zenera i jest ono stałe cały czas niezależnie od obciążenia. Drugie napięcie to napięcie wyjściowe, które zależy od obciążenia. Porównujemy te dwa napięcia ze sobą i jeśli nastąpi różnica na wskutek zmiany obciążenia to jest od razy korygowana. Aby zmienić wartość aktualnie ustalonej wartości napięcia wyjściowego , możemy zmienić wartość napięcia odniesienia ( z diody zenera) , albo brać nie całe napięcie wyjściowe do porównania lecz przez dzielnik jego część i dla przykładu:
    Napięcie odniesienia= 5,1V. Napięcie wyjściowe bierzemy poprzez dzielnik z potencjometru 10kΩ. Na wyjściu chcemy uzyskać 10V, potencjometr ustawiamy w połowie czyli 5V będzie do porównania z napięciem odniesienia. Jest ona mniejsze o 0,1V co spowoduje większe wysterowanie tranzystora mocy na wyjściu zasilacza tak żeby na piecie na wyjściu osiągnęło 10,2V a na dzielniku 5,1V.
    Może być również potencjometr po stronie napięcia odniesienia i napięcie odniesienia dzielimy na potencjometrze a jego część bierzemy do porównania z napięciem (też częścią napięcia)wyjściowego. I tak np. Napięcie wyjściowe podzielone przez dzielnik stały na pół idzie do porównania z napięciem odniesienia np 5,1V , które regulujemy potencjometrem i ustawiamy np 3V. Napięcie na wyjściu musi być 6V bo po podzieleniu na dzielniku stałym będzie również 3V.
    Ograniczenie prądu maksymalnego realizuje się w podobny sposób, tylko, że pomiar prądy jest pośredni tzn mierzymy spadek napięcie na rezystorze ( z reguły to rezystor dużej mocy 10W, o R≈1Ω lub mniej) przez płynący prąd. Ale czy to wyżej jest zrozumiałe bo nie ma co dalej pisać, jeśli nie.
  • Level 22  
    ok powoli zaczynam rozumieć to co wyżej na pisane... jeśli mogę prosić kolegę to niech kolega pisze dalej z wielka chęcią bd czytał i starali sie zrozumieć...zaraz bd sobie patrzył na schemat zasilacza żeby jeszcze sobie to przyswoić...

Dodano po 41 [minuty]:

jak by dało rade to gdyby kolega mógł to opisać na przykladzie tego zasilacza
    http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEKJ0/ZEKK3010.htm to była by gitarra
  • Helpful post
    Level 35  
    No nie jest to łatwe bo część elementów jest wewnątrz układy lm723, a jest to układ scalony precyzyjny regulator napięcia 2-37V o prądzie wyjściowym 0,15A , dlatego steruje on tranzystorem mocy, który w jego imieniu ustala napięcie wyjściowe. Wewnątrz układu znajduje się dioda zenera ( w sumie to jest tam układ który realizuje taką diodę) i to napięcie odniesienia jest na wyjściu LM723 oznaczonym V ref. Jest ono podane na wejście komparatora(który jest wewnątrzlm723) oznaczone IN+. Można je zmienić PR1 oraz wartościami R3 iR4, gdybyś chciał zmienić możliwy do osiągnięcia w tej chwili zakres napięć na wyjściu. Do nastawiania służy potencjometr P1, który dzieli napięcie wyjściowe i część tego napięcia podaje do komparatora (wejście IN- w układzie LM723) w celu porównania go z napięciem odniesienia. Jest to analogiczne jak pisałem wcześniej, tylko, ja nie umiem dobrze tłumaczyć, więc czy jest to zrozumiałe. Bo mogę narysować taki prosty poglądowy schemat z ideą działania.

Dodano po 31 [minuty]:

Tu jest środek LM723 a niżej poglądowo: po lewej dzielnik z diodą zenera ustala napięcie odniesienia które podane jest do komparatora na wejście nieodwracalne +. Z prawej strony pobierane jest napięcie wyjściowe poprzez potencjometr który je dzieli w stopniu zależnym od nas ( jak ustawimy potencjometr czyli jaki napięcie będziemy chcieli uzyskać) i podaje je na wejście odwracające -. Wyjście komparatora steruje tranzystorem mocy ustalając napięcie wyjściowe, a sygnał ten jest wynikiem porównania napięć wejściowych. Jeśli są takie same to sygnał wyjściowy nie zmienia się i nadal utrzymuje ten stan. Gdy napięcie wyjściowe odbiega od napięcia odniesienia to sygnał wyjściowe zmienia się powodując korektę w wysterowaniu tranzystora , a to spowoduje znów wyrównanie napięcia wyjściowego z napięciem odniesienia.

Dodano po 1 [minuty]:

zapomniałem o rysunku
    regulacja napiecia, regulacja pradu...na jakiej zasadzie...
  • Level 22  
    ok dziekuje bardzo co do tego zasilacza juz wiem o co w nim mniej wiecej chodzi...teraz sprobuje "przestudiowac" ten drugi zasilacz...hmm zobaczymy co z tego wyjdzie...jeszcze raz wielkie dzieki :):):)
pcbway logo