Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja napiecia, regulacja pradu...na jakiej zasadzie...

AMON86 31 Paź 2007 19:30 5971 6
  • #3 31 Paź 2007 20:11
    AMON86
    Poziom 22  

na temat tego zasilacza z electroniclab wdziałem posty przeglądałem je...ale mi bardziej chodzi tu o to w jaki sposób dokonuje sie ta regulacja wyjaśnienie tego dlaczego tak a nie inaczej jak maja sie do tego potencjometry którymi sie reguluje prąd i napięcie co one ustalają jaki napięcie miedzy czym ze tak sie dzieje a nie inaczej

Dodano po 8 [minuty]:

co zrobić np żeby zwiększyć albo zmniejszyć zakres napięcia...czy przy zwiększaniu wydajności prądowej po przez dodanie jeszcze jednego tranzystora mocy nie trzeba nic zmieniać w schemacie czy ten zwiększony prąd który otrzymamy będzie miał "pokrycie na całym obrocie" potencjometru...oj trochę to już jest dość konkretnie zamieszane i nie wiem czy bd potrafił wyjaśnić to o co mi sie rozchodzi...ale nie może ktoś dojdzie do tego o co mi chodzi

0
  • #4 31 Paź 2007 20:54
    adams987
    Poziom 35  

Zasada działania jest taka, że mamy napięcie odniesienia, które z reguły jest ustalane przez diode zenera i jest ono stałe cały czas niezależnie od obciążenia. Drugie napięcie to napięcie wyjściowe, które zależy od obciążenia. Porównujemy te dwa napięcia ze sobą i jeśli nastąpi różnica na wskutek zmiany obciążenia to jest od razy korygowana. Aby zmienić wartość aktualnie ustalonej wartości napięcia wyjściowego , możemy zmienić wartość napięcia odniesienia ( z diody zenera) , albo brać nie całe napięcie wyjściowe do porównania lecz przez dzielnik jego część i dla przykładu:
    Napięcie odniesienia= 5,1V. Napięcie wyjściowe bierzemy poprzez dzielnik z potencjometru 10kΩ. Na wyjściu chcemy uzyskać 10V, potencjometr ustawiamy w połowie czyli 5V będzie do porównania z napięciem odniesienia. Jest ona mniejsze o 0,1V co spowoduje większe wysterowanie tranzystora mocy na wyjściu zasilacza tak żeby na piecie na wyjściu osiągnęło 10,2V a na dzielniku 5,1V.
    Może być również potencjometr po stronie napięcia odniesienia i napięcie odniesienia dzielimy na potencjometrze a jego część bierzemy do porównania z napięciem (też częścią napięcia)wyjściowego. I tak np. Napięcie wyjściowe podzielone przez dzielnik stały na pół idzie do porównania z napięciem odniesienia np 5,1V , które regulujemy potencjometrem i ustawiamy np 3V. Napięcie na wyjściu musi być 6V bo po podzieleniu na dzielniku stałym będzie również 3V.
    Ograniczenie prądu maksymalnego realizuje się w podobny sposób, tylko, że pomiar prądy jest pośredni tzn mierzymy spadek napięcie na rezystorze ( z reguły to rezystor dużej mocy 10W, o R≈1Ω lub mniej) przez płynący prąd. Ale czy to wyżej jest zrozumiałe bo nie ma co dalej pisać, jeśli nie.

0
  • #5 31 Paź 2007 22:33
    AMON86
    Poziom 22  

ok powoli zaczynam rozumieć to co wyżej na pisane... jeśli mogę prosić kolegę to niech kolega pisze dalej z wielka chęcią bd czytał i starali sie zrozumieć...zaraz bd sobie patrzył na schemat zasilacza żeby jeszcze sobie to przyswoić...

Dodano po 41 [minuty]:

jak by dało rade to gdyby kolega mógł to opisać na przykladzie tego zasilacza
    http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEKJ0/ZEKK3010.htm to była by gitarra

0
  • Pomocny post
    #6 31 Paź 2007 23:42
    adams987
    Poziom 35  

No nie jest to łatwe bo część elementów jest wewnątrz układy lm723, a jest to układ scalony precyzyjny regulator napięcia 2-37V o prądzie wyjściowym 0,15A , dlatego steruje on tranzystorem mocy, który w jego imieniu ustala napięcie wyjściowe. Wewnątrz układu znajduje się dioda zenera ( w sumie to jest tam układ który realizuje taką diodę) i to napięcie odniesienia jest na wyjściu LM723 oznaczonym V ref. Jest ono podane na wejście komparatora(który jest wewnątrzlm723) oznaczone IN+. Można je zmienić PR1 oraz wartościami R3 iR4, gdybyś chciał zmienić możliwy do osiągnięcia w tej chwili zakres napięć na wyjściu. Do nastawiania służy potencjometr P1, który dzieli napięcie wyjściowe i część tego napięcia podaje do komparatora (wejście IN- w układzie LM723) w celu porównania go z napięciem odniesienia. Jest to analogiczne jak pisałem wcześniej, tylko, ja nie umiem dobrze tłumaczyć, więc czy jest to zrozumiałe. Bo mogę narysować taki prosty poglądowy schemat z ideą działania.

Dodano po 31 [minuty]:

Tu jest środek LM723 a niżej poglądowo: po lewej dzielnik z diodą zenera ustala napięcie odniesienia które podane jest do komparatora na wejście nieodwracalne +. Z prawej strony pobierane jest napięcie wyjściowe poprzez potencjometr który je dzieli w stopniu zależnym od nas ( jak ustawimy potencjometr czyli jaki napięcie będziemy chcieli uzyskać) i podaje je na wejście odwracające -. Wyjście komparatora steruje tranzystorem mocy ustalając napięcie wyjściowe, a sygnał ten jest wynikiem porównania napięć wejściowych. Jeśli są takie same to sygnał wyjściowy nie zmienia się i nadal utrzymuje ten stan. Gdy napięcie wyjściowe odbiega od napięcia odniesienia to sygnał wyjściowe zmienia się powodując korektę w wysterowaniu tranzystora , a to spowoduje znów wyrównanie napięcia wyjściowego z napięciem odniesienia.

Dodano po 1 [minuty]:

zapomniałem o rysunku
    regulacja napiecia, regulacja pradu...na jakiej zasadzie...

0
  • #7 01 Lis 2007 23:15
    AMON86
    Poziom 22  

ok dziekuje bardzo co do tego zasilacza juz wiem o co w nim mniej wiecej chodzi...teraz sprobuje "przestudiowac" ten drugi zasilacz...hmm zobaczymy co z tego wyjdzie...jeszcze raz wielkie dzieki :):):)

0