Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik obecności w pomieszczeniu.

Rysio4001 31 Paź 2007 21:25 11325 15
  • #1 31 Paź 2007 21:25
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Cześć.
    Jeśli piszę na niewłaściwym dziale to proszę o przeniesienie ale ten dział wydaje mi się najbardziej odpowiedni. Potrzebuje czujnika który będzie wykrywał czyjąś obecność w pomieszczeniu, nawet gdy będzie pozostawać bez ruchu. Myślałem o przeróbce jakiegoś czujnika ruchu. Może ktoś wie jak to zrobić. Czujnik ten nie musi być niezawodny. Proszę o pomoc ponieważ nic takiego jak do tej pory nie znalazłem.
    Pozdrawiam.

0 15
  • Mitronik
  • #2 01 Lis 2007 13:07
    tomhub
    Poziom 19  

Do czego to ma być zastosowane?Alarm?Monitorowanie dziecka?
    .Konkrety.

0
  • #3 01 Lis 2007 13:28
    pkhenr
    Poziom 32  

przeciez jak ktoś wejdzie to nie po to zeby stać bez ruchu ,bardzo dokładnie ruch jest ukazywany przez detekcje ruchu np w kartach video do nagrywania obrazu z kamer ,rejestratorach ,bo tam detekcja opiera sie o zmiany w sygnale wizyjnym .
    możesz też uzyć kurtyn -jesli ktos wejdzie to cały czas będzie ja naruszał niezleżnie od tego czy stoi czy leży -chyba że umie lewitować ,kurtyne podłaczsz do brzeczka i już

0
  • Mitronik
  • #4 01 Lis 2007 23:01
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

rysiu
    jak juz przerobisz czujnik ruchu na wykrywający bezruch to nie omieszkaj tego opatentować.
    a tak poważnie to może po prostu czujnik kurtynowy w drzwiach którego pierwsze naruszenie bedzie informacja ze ktos wszedł a drugie ze wyszedł. jest to dosc proste rozwiazanie ale nie do konca skuteczne i moze wymagac w efekcie kilku połaczonych czujników gdyby do pomieszczenia miało wejsc kilka osob. Mozna zastosowac tez bariery niemniej przy dosc duzym pomieszczeniu moze to byc niezły koszt....
    sa tez profesjonalne rozwiazania w tym zakresie
    a moze bys tak dał sie nakłonić do podania wiecej szczegułów

0
  • #5 02 Lis 2007 19:35
    Rysio4001

Cześć.
    Ten czujnik ma załączać oświetlenie w pomieszczeniu poczekalni. Pomieszczenie o powierzchni 2,5x2 metry i wysokości 3 metry. Poczekalnia jest ślepa to znaczy bez okien i niestety jest konieczność sztucznego oświetlenia. W poczekalni są 3 krzesełka i półka z gazetami dla czekających. Klient przychodząc najczęściej bierze gazetę, siada i czyta pozostając bez ruchu nawet kilka minut . Zastosowanie czujnika ruchu plus przekaźnik czasowy nie zdało egzaminu gdyż ustawienie czasu nawet 30 minut okazywało się za krótkie. Zastosowanie barier optycznych np. podczerwieni w drzwiach nie zda egzaminu też ponieważ na podstawie przecięcia zapory nie da się określić czy ktoś jest jeszcze w poczekalni czy już nie, na dodatek są dwie pary drzwi.
    Czujniki ruch natomiast wiem że są to czujniki PIR które reagują na promieniowanie cieplne. Następnie jest układ analizujący sygnał z przetwornika PIR, tak że układ reaguje na ciepło pochodzące od obiektów o określonej temperaturze i znajdujące się w ruchu. I teraz moje pytanie, czy dało by się układ ten przerobić w taki sposób aby reagował tylko na obiekty o określonej temperaturze. Dlatego pomysł z przeróbką czujnika ruchu, tym bardziej że widziałem kiedyś czujnik ruchu który miał 3 diody LED czerwoną, żółtą i zieloną. Nie świeciła żadna, lecz jak wszedłem w pole widzenia czujki, to zaświeciła się zielona, zaczęła migotać żółta i zaświeciła czerwona. Jak pozostawałem bez ruchu to gasła żółta i czerwona, lecz zielona świeciła dopóki byłem w polu widzenia czujki. Taka czujka była by dobra bo bym podłączył się pod sterowanie diodą zieloną, lecz nie wiem jakiej marki to były czujniki i nie mam możliwości tego sprawdzenia.
    Proszę o pomoc, może ktoś wie jak to zrobić, a może ma ktoś pomysł na całkiem inny czujnik. Zaznaczam że nie wchodzą w rachubę żadne czujniki nacisku w podłodze, czy kurtyna optyczna nad podłogą.
    I jeszcze przepraszam wszystkich którzy długo czekali na kolejny mój post, ale dostęp do komputera mam czasem raz na kilka dni.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 03 Lis 2007 00:10
    bogdan5
    Poziom 17  

w elektronice dla wszystkich było urzadzenie załanczające oświetlenie ,oparte o barierę podczerwieni i licznik liczący ile ludzi weszło tyle musiało wyjść i wtedy OFF zaróweczka
    ta czujka o której piszesz z 3 diodami to prawdopodobnie czujnik PIR+ mirofala

0
  • #7 03 Lis 2007 07:39
    Andrzej Stachurski
    Poziom 20  

Moim zdaniem wystarczyłby jeden, góra dwa połączone równolegle dobre czujniki ruchu: DSC Encore. W połączeniu z przekaźnikiem czasowym lub funkcją w Satelu ""max czas braku naruszenia" nie ma leszcza - musi zadziałać zwłaszcza w tak małym pomieszczeniu. Te czujniki które wymieniłem są tak czułe że w tych warunkach wykryją minimalny ruch ręki czy ruch głowy. Nie wierzę że Ci ludzie w tej poczekalni zachowują się jak gekony:)

Pozdrawiam

0
  • #8 03 Lis 2007 08:52
    Tom222
    Poziom 11  

Aktywna bariera podczerwieni rozwiązały by ci problem, możesz ją ustawić tak aby wiązka przechodziła nad krzesłami. Do tego dodatkowo czujka na tych którzy nie lubią czekać na siedząco.

0
  • Pomocny post
    #9 03 Lis 2007 17:50
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Jak długo jest czynna/używana ta poczekalnia ? czy na prawdę w rachubę wchodzą tak duże oszczędności prądu? Energooszczędna żarówka 20W =100W(zwykła) przy założeniu 8h dziennie, 5 dni w tygodniu (nie wiem ile kosztuje kilowatt 40gr??) 3,2kW = 1,28zł miesięcznie. Czy jest sens? A może chodzi o coś innego?

Pzdr

0
  • #10 03 Lis 2007 20:17
    takilogin
    Poziom 15  

Cytat:
    widziałem kiedyś czujnik ruchu który miał 3 diody LED czerwoną, żółtą i zieloną

Wydaje mi się że widziałeś czujnik dualny czyli podczerwień + mikrofala. Żółta zapala się kiedy zadziała mikrofala, zielona kiedy podczerwień a czerwona kiedy czujnik jest w alarmie czyli zadziała podczerwień + mikrofala

0
  • Pomocny post
    #11 03 Lis 2007 21:54
    tapis
    Poziom 12  

Ty potrzebujesz nie czujnik ruchu, ale czujnik obecności. Są takie.
    Linki:
    http://sklep.wp.pl/app/vppp.po?s=3467&p=47690&z=
    http://www.pekra.pl/osp_czr.htm

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=czujnik+obecno%C5%9Bci&btnG=Szukaj+w+Google&lr=

P.S.
    (Jeśli chodzi o czujki ruchu PIR(+MW) stosowane w systemach alarmowych, to po pierwsze trzeba mieć centralkę i po drugie wyjścia z centralki są niskonapięciowe i do sterowania urzadzeń 230V trzeba dodatkowo do wyjść podłączyć przekaźnik, np. Pulsar AWZ514.)

pozdr.
    Wojtek

0
  • #12 04 Lis 2007 14:28
    Rysio4001

Cześć.
    Kolego tapis dzięki za pomoc, prawdopodobnie skorzystam. A jeśli chodzi o użycie czujnika alarmowego do innych celi jak na przykład sterowanie żarówką, to wystarczy zasilacz stabilizowany 12V i przekaźnik i po kłopocie. Koledzy bogdan5 i takilogin czy możecie podać typy tych czujników z mikrofalą i trzema diodami? Kolego kasprzyk masz rację co do zastosowania żarówki energooszczędnej, ale to nie ja podejmuję decyzje co do sposobu oświetlenia. Rzecz w tym że zdarza się w poczekalni przebywa ktoś dosłownie 5 minut przez cały dzień, a czasem poczekalnia jest zajęta przez 10 godzin.
    Może ktoś ma jeszcze inne pomysły?
    Pozdrawiam.

0
  • #13 04 Lis 2007 20:21
    Ibuprom
    Poziom 25  

A czujnik mikrofalowy lub na ultradźwięki stosowany w samochodach nie zdałby egzaminu? Nie bawiłem się tym jako instalator więc nie będę się wymądrzał, ale wydaje mi się że któryś z tych czujników + układ czasowy który raz wyzwolony działa powiedzmy 10 minut (każde następne wyzwolenie powoduje liczenie od nowa tego czasu) powinien zdać egzamin.

0
  • Pomocny post
    #14 04 Lis 2007 22:23
    takilogin
    Poziom 15  

Cytat:
    czy możecie podać typy tych czujników z mikrofalą i trzema diodami?

np: Crow SRDT15

0
  • #15 05 Lis 2007 13:57
    mario770909
    Poziom 16  

Jeżeli już dual, to proponowałbym jako czynnik wzbudzający alarm ustawić samą mikrofalę. Kolega przecież mówił, że nie zawsze panuje ruch w poczekalni. Czasami ktoś siedzi na krzesle i się nie rusza.

0
  • #16 24 Sty 2008 11:53
    Rysio4001

Witam.
    Problem rozwiązany. Klient dał się namówić (po przeliczeniach kosztów) na żarówkę energooszczędną świecącą stale w czasie gdy poczekalnia jest czynna.
    Zamykam temat.
    Pozdrawiam.

0