Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny. Budowa od podstaw. Opisy tranzystorów.

stoper17 31 Paź 2007 21:42 4176 15
  • #1 31 Paź 2007 21:42
    stoper17
    Poziom 20  

Witam.
    Mam tego typu problem iz wykonuje projekt w szkole gdzie mam zrobic od podstaw wzmacniacz operacyjny, a ze jestem zielony zwracam sie o pomoc do was.
    Schematy ktore znalazlem niestety zazwyczaj byly bez opisow tranzystorow:(

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzmacniacz_operacyjny

Z gory dzieki.

0 15
  • #2 31 Paź 2007 22:02
    fuutro
    Poziom 43  

Sprubuj zastosować wszystkie jako BC557/547, sprawdź działanie na jakimś programie symulacyjnym.

0
  • #3 31 Paź 2007 22:13
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Tranzystory w lustrach prądowych (to te zaznaczone na czerwono) powinny mieć możliwie duże wzmocnienie prądowe.

Tranzystory w obwodzie wzmacniacza różnicowego (obszar ciemnoniebieski niebieski) powinny mieć dodatkowo identyczne charakterystyki dla uzyskania jak najlepszej symetrii stopnia wejściowego. Dodatkowo powinny być sprzężone termicznie (radiatorem ale z izolacją elektryczną).

Tranzystory wyjściowe (obszar jasnoniebieski) powinny być większej mocy.

Tranzystory powinny być na napięcia >40V.

0
  • #4 31 Paź 2007 22:36
    stoper17
    Poziom 20  

to w sklepie o jakie typy najlepiej sie dopytywac??czy tak jak wyzej pisane BC557/547 wystarcza????

0
  • #5 31 Paź 2007 22:37
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

stoper17 napisał:
    Witam.Mam tego typu problem iz wykonuje projekt w szkole gdzie mam zrobic od podstaw wzmacniacz operacyjny...a ze jestem zielony zwracam sie o pomoc do was.Schematy ktore znalazlem niestety zazwyczaj byly bez opisow tranzystorow:(

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzmacniacz_operacyjny

Z gory dzieki.

trudno by tranzystory w schemacie monolitycznego układu scalonego miały oznaczenia tranzystorów dyskretnych.
    Jak użyjesz BC107 oraz BC177 lub ich odpowiedników to będzie dobrze.
    Tamten schemat wzmacniacza µA741:

jest za trudny do realizacji ze względu na zastosowane tam lustra prądowe (to te w czerwonych obwódkach) i złożony z elementów dyskretnych będzie kiepsko działał. Prostszym (i starszym) jest wzmacniacz µA702, zobacz tam:
    http://www.datasheetarchive.com/preview/3509491.html i plik PDF: uA702.PDF, a w nim schemat wewnętrzny na stronie pierwszej.

Pozdrawiam

0
  • #6 31 Paź 2007 23:07
    stoper17
    Poziom 20  

Zamykajac temat do podanego powyzej schematu zastasowac BC107 oraz BC177 lub ich odpowiedniki zgadza sie??

Jeszcze pytanko:Chcąc zademonstrowac prowadzacemu iz moj wzmacniacz dziala,pod sygnal wyjsciaowy moge podlaczyc oscyloskop i na nim pokazac zmiany zachodzace w sygnale,czy moze w jakis inny sposob zademonstowac??

0
  • #7 01 Lis 2007 02:45
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

1. Tak

2. Potraktuj zbudowany wzmacniacz jako wzmacniacz operacyjny :) i zastosuj dowolną jego aplikację (wzmacniacz, generator, filtr) co zaprezentuje zgodność twojego układu z jego wersją scaloną.

0
  • #9 01 Lis 2007 10:43
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

fuutro napisał:

tyle tylko, że to nie jest wzmacniacz operacyjny.
    W tym tu poniżej:

... pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego jest już podłączona i raczej nie da się (ze względu na wzbudzanie) jej zmienić.
    Poza tym, ten wzmaczniacz potrzebuje podłączenia do zacisku masy (środkowy punkt zasilania) co przeczy idei wzmacniaczy operacyjnych.

Pozdrawiam

0
  • #10 01 Lis 2007 19:13
    stoper17
    Poziom 20  

To wracamy do poprzedniego schemtu zamieszczonego na:

http://www.datasheetarchive.com/preview/3509491.html

bo chyba kombinowac nie ma co...Jak myslicie??Najważniejsze by działał.Z połączeniami sobie poradze,to nie ma problemu,tylko by schemat był dobry.

"(wzmacniacz, generator, filtr)"czy samo zaprezentowanie na oscyloskopie roznicy miedzy sygnalem wejsciowym a wyjsciowym nie wystarczy na udowodnienie iz ten wzamcniacz dziala??W tym przypadku chcial bym isc po najprostrzej lini pomijajac generatory fitry itp.

0
  • #11 01 Lis 2007 23:59
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ale generator to robisz na tym układzie a nie oddzielnie i już masz sprawdzenie czy działa.

0
  • #12 02 Lis 2007 06:31
    czarutek
    Poziom 34  

Przepraszam, że się akurat tutaj podłączę...
    Mam podwójny opamp TL072, zasilany +/-12V, ale wykorzystany jest w nim tylko jeden.
    Jak najprościej skonfigurować ten nieużywany, aby sobie spokojnie spał?

0
  • #13 02 Lis 2007 09:24
    fuutro
    Poziom 43  

Wejście nieodwracające (+) połącz z masą a wejście odwracające (-) połącz z wyjściem, będziesz wtórował poziom masy. Można takie rozwiązanie spotkać na schematach.

0
  • #14 02 Lis 2007 09:29
    czarutek
    Poziom 34  

Tak właśnie zrobiłem i bardzo się grzeje. Nic, może po prostu jest padnięty, wymienię.
    Dzięki!

0
  • #15 02 Lis 2007 16:09
    fuutro
    Poziom 43  

Tylko wyjścia już do żadnego innego punktu w układzie nie podłączaj, bo nawet minimalne różnice potencjałów mogą wywołąc przepływ prądów wyrównawczych mogących rozgrzewać scalaka.

0
  • #16 03 Lis 2007 06:44
    czarutek
    Poziom 34  

To wyjście stereokodera:

Wymieniłem kostkę i jest tylko letnia, jak to Bóg przykazał.
    Całość mimo wszystko działała. Znaczyłoby to, że padł ten nieużywany segment.

0