Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WZMACNIACZ OPERACYJNY

stoper17 31 Paź 2007 21:47 5280 8
  • #1 31 Paź 2007 21:47
    stoper17
    Poziom 20  

Witam.Mam tego typu problem iz wykonuje projekt w szkole gdzie mam zrobic od podstaw wzmacniacz operacyjny...a ze jestem zielony zwracam sie o pomoc do was.Schematy ktore znalazlem niestety zazwyczaj byly bez opisow tranzystorow:(

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzmacniacz_operacyjny

Prosze o jakis schemat jakies podopwiedzi

Z gory dzieki.

0 8
  • #2 31 Paź 2007 21:56
    HONDAS
    Użytkownik obserwowany

Czego schemat ? wzmacniacza operacyjnego takiego w kostce? szczegółowy czy ogólny?

0
  • #3 31 Paź 2007 22:22
    stoper17
    Poziom 20  

wzmacniacz jaki kolwiek.Nie mam narzuconego.Musze zrobic go jakby od podstaw i na koncu pokazac ze dziala:(schemat ideowy i blokowy by sie przydal.

0
  • #4 31 Paź 2007 22:43
    me_super
    Poziom 29  

stoper17 napisał:
    wzmacniacz jaki kolwiek.Nie mam narzuconego.Musze zrobic go jakby od podstaw i na koncu pokazac ze dziala:(schemat ideowy i blokowy by sie przydal.

Wzmacniacz operacyjny od podstaw? Nie, to niemożliwe. Pewno musisz zrobić wzmacniacz na scalaku zwanym wzmacniaczem operacyjnym.

Tak wygląda taki scalak w środku, uA741:

WZMACNIACZ OPERACYJNY

Przeczytaj dokładnie zadanie, bo robienie od podstaw jest moim zdaniem BEZSENSOWNE jeśli jest to jakaś szkoła poniżej studiów.

Na wzm. operacyjnym możesz zrobić wzmacniacz słuchawkowy do mp3 pleyera, albo coś w tym guście.

0
  • #5 31 Paź 2007 23:19
    stoper17
    Poziom 20  

Faktycznie zle sie wyslowilem;/ O taki shcemacik mi chodzilo.Tylko jakie mam zastosowac tranzystory??i ten niewiele sie rozni o tego co podalem...
    Czy prezentujac ten wzmacniacz moge pokazac iz dziala za pomoca oscyloskopu???czy moze lepiej przy pomocy czegos innego...

0
  • #6 31 Paź 2007 23:29
    me_super
    Poziom 29  

stoper17 napisał:
    Faktycznie zle sie wyslowilem;/ O taki shcemacik mi chodzilo.Tylko jakie mam zastosowac tranzystory??i ten niewiele sie rozni o tego co podalem...
    Czy prezentujac ten wzmacniacz moge pokazac iz dziala za pomoca oscyloskopu???czy moze lepiej przy pomocy czegos innego...

Słuchaj, coś się nie rozumiemy. Schemat Ci dałem aby Cię przestraszyć i nie robić wzm. operacyjnego.
    Dowiedz się DOKŁADNIE co masz zrobić, bo się narobisz i dostaniesz pałę. Co to za szkoła?
    Nikt nie wie, jaki to są tranzystory bo parametry są znane tylko producentowi układu scalonego. Jak zadajesz takie pytania to na pewno nie zrobisz od podstaw całego wzm. operacyjnego.

0
  • #7 05 Lis 2007 21:59
    ximus
    Poziom 2  

to jest projekt dla mnie dzieki stoper ze poruszyles ten temat. Mam taki przedmiot na studiach wydzial (mat- fiz) podstawy elektroniki AiC i jestem kompletnie zielony bo moja specjalnoscia jest informatyka mam rowniez projekt z tego przedmiotu i na tym projekcie dostalem do wykonania wzmacniacz operacyjny. Ten kto jest lub byl na studiach wie co to oznacza projekt mamy sobie wszystko samemu przyjac czyli dobor rezystorow ich wartosci itp bardzo bym prosil o jakas pomoc. Wlasnie czytam pierwsza ksiazke z elektroniki w moim zyciu ale watpie zeby mi pomogla przepraszam ze zawracam wam glowe ale jestem po ogolniaku (mat-inf) i nie mam zielonego pojecia jak to zrobic.

0
  • #8 05 Lis 2007 23:13
    sebo2x
    Poziom 13  

w/g mnie projekt powinien zawierać :
    1. wejścia wzmacniacza , odwracające i nieodwracające
    2. źródło prądowe zasilające tranzystory wejściowe
    3. obwody wyjściowe.

nie ważne na jakich tranzystorach , chodzi o zasadę działania wzmacniacza operacyjnego.

ps. pisz na priv ,to poszukam materiałów z EDW dotyczących wzmacniaczy operacyjnych.

0
  • #9 05 Lis 2007 23:22
    mkpl
    Poziom 37  

Nie ma to być przypadkiem projekt z wykorzystaniem wzmacniacza operacyjnego?
    Bo szczerze mówiac watpie aby kazali wam robic wzmacniacz operacyjny od podstaw, zreszta to jest niewykonalne bo nigdy nie poznasz parametrów tranzystorow. Moim zdaniem masz wykonać wzmacniacz w oparciu o gotowy scalony wzmacniacz operacyjny np w ukladzie ze sprzezeniem ujemnym lub dodatnim ;)

0