Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termomert na segmentach LED pytanie !!

31 Paź 2007 22:53 1236 9
  • Poziom 15  
    Witam mam pytanie bardzo mi sie podoba jeden termometr na elektrodzie mianowicie ten :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic366708.html
    i mam pytanie jaki ma być kabel do tranzystora?? może być mono od mikrofonu?? i jaki ma być czujnik temperatury?? czy może być jakiś w obudowanie To-220 żeby przykręcić tranzystor do radiatora?
  • Poziom 42  
    Tranzystor lepiej mniejszy np, BD135

Kabel połączeniowy może być mikrofonowy
  • Poziom 15  
    ale przecież zwykle tranzystory nie są termistorami nie powinien tam być jakiś termistor?? np lm335? lub coś podobnego ?
  • Poziom 20  
    W tym układzie wykorzystuje się zjawisko zmiany napięcia przewodzenia złącza baza-emiter w funkcji temperatury. Dla krzemu zmiana ta wynosi -2mV/K.
  • Poziom 15  
    Aha a tego to nie wiedziałem :) ale nie lepiej by było dać tam jednak termistor ?? była by lepsza dokładność pewnie? a jeśli chciał bym tym termometrem mierzyć temperaturę wody?? tak jak ma się go kalibrować czy mógł bym dać termoskurczke i nie naleje mi sie tam woda nie będzie zwarcia???
  • Poziom 20  
    Właśnie po to daje się tranzystor, żeby była lepsza dokładność. Do kalibracji służą potencjometry P1 i P2. Zwykłe rurki termokurczliwe nie zapewniają szczelności. Mogą być jako wspomagające.Są rurki z klejem uszczelniającym w środku i te są szczelne, ale są mało popularne i nie wiem, gdzie je kupić. Pomyśl nad innym rozwiązaniem. Ja kiedyś zaizolowałem przed wodą element zalewając go w rurce silikonem.
  • Poziom 15  
    Ale chyba wiadomo że lepsza dokładność będzie przy termistorze niż przy zwykłym tranzystorze bo termistory mierzy z duża precyzją
  • Poziom 42  
    Ani na termistorze ani na tranzystorze nie będzie większa dokładność - oba trzeba kalibrować; bardziej precyzyjne pomiary realizuje się na specjalnymi czujnikami do pomiaru temperatury.

Dla pomiaru przez ICL7107 pasuje LM35
  • Poziom 15  
    no właśnie wyżej o nim napisałem że termistor dokładny by tutaj pasował jakiś LM z tego co wiem 335 albo 355 ale nie wiem na 100% który to był ale któryś z tych jest precyzyjnym termistorem do pomiaru temperatury ale nie zwykły tranzystor jaka by tego była dokładność5% a na termistorze kolo 0.5-1%
  • Poziom 20  
    Dokładność pomiaru wykorzystującego złącze tranzystora jest duża. Największą zaletą takiego rozwiązania jest mały koszt i duży zakres pomiarowy. LM335 to nie jest dokładny termistor, tylko precyzyjny czujnik temperatury. W swojej strukturze zawiera 16 tranzystorów i kilkanaście elementów biernych. Również do dokładnego pomiaru temperatury wymaga kompensacji. Nie będzie wprost pasował do termometru z pierwszego postu. Najlepiej pasuje LM35. Ale od zakresu temperatury mierzonej zależy wybór wersji tego czujnika, a co za tym idzie jego cena. LM35 ma jeszcze tą zaletę, że nie posiada żadnych elementów kalibrujących. A tak przy okazji dokładności pomiaru temperatury nie podaje się w "%", tylko w °C lub w K.