Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu LM358 - kalibracja

as124 01 Lis 2007 01:59 2418 6
  • #1 01 Lis 2007 01:59
    as124
    Poziom 14  

Witam. Zbudowałem układ mikroprocesorowy oparty o Atmega8, który steruje pracą silnika prądu stałego. W sterowaniu potrzebny jest mi pomiar prądu. Zrealizowałem go w ten sposób, że w szereg z silnikiem włączony jest rezystor pomiarowy o rezystancji 0.1Ω tak więc prąd twornika jest równy prądowi jaki płynie przez rezystor. Rezystor podpiołem pod LM358 wzmocniony sygnał chcę podawać na wejście przetwornika A/C Atmegi. Sam układ wygląda jak na rysunku. Silnik pobiera prąd do 4A. Moim problemem jest w jaki sposób wykalibrować potencjometr? Chodzi mi o to aby prąd był mierzony jak najdokładniej (nawet nieduży błąd sprawia że regulatory PI w programie µP mi wariują). Narazie nie wymyśliłem nic innego jak to by 4A (prąd zwarcia) dawał na wejściu A/C 5V więc rysuję prostą od pkt [0;0] do pkt [5;4] i odczytuje potrzebną wartość napięcia dla biegu jałowego (0.7A) włączam silnik i kręcę potencjometrem do osiągnięcia odpowiedniej wartości napięcia na wejściu A/C. Jak tą metodę udoskonalić żeby dokładność była odpowiednio duża? Lub jak czułego miernika powinienem użyć?
    Może ktoś jest w stanie mi doradzić w jakich okolicach szukać prawidłowych nastaw regulatorów PI?? (jest to typowa struktura kaskadowa z regulatorem prądu i prędkości mierzonej enkoderem).

Pomiar prądu LM358 - kalibracja

0 6
  • #2 01 Lis 2007 10:59
    CosteC
    Poziom 26  

Niezbyt rozumiem problem. Jeśli regulator PI pracuje na sygnale prądowym to błąd wzmocnienia prądu możesz sobie spokojnie skompensować wzmocnieniem regulatora, podejrzewam że masz stałą całkowania złą, albo algorytm źle zaimplementowany. Możliwe że też offset wzmacniacza ci przeszkadza.

0
  • #3 02 Lis 2007 16:53
    as124
    Poziom 14  

Może sprostuje: Sam algorytm regulatora jak i struktura sterowania są poprawne. Co do nastaw rzeczywiście tutaj może być problem jednak narazie skupiam się na czym innym.

Może mój problem lepiej wytłumaczę na uproszczonym!! przykładzie.

W chwili t=0 mam zadaną prędkość, struktura wylicza odpowiednią wartość na sterowanie PWM. ---(duże uproszczenie)---> Efekt taki, że przez silnik płynie prąd. Powiedzmy, że prąd ten mierze na rezystorze i poprzez LM podaje na przetwornik A/C. I wszystko dobrze bo układ powinien teraz ustalić prąd na zadanej wartości jaką otrzyma z regulatora prędkości. Problem w tym, że nie wiem czy przedstawiona przeze mnie metoda daje na tyle dobrą dokładność że układ będzie działał poprawnie. Jeśli powiedzmy błąd wyniesie 30% układ zgłupieje (jak sądzę niezależnie od nastaw) a popełnianie takiego błędu nie jest wcale trudne.

Natomiast odnośnie nastaw nie potrafię ich wyznaczyć inaczej jak doświadczalnie. Kryterium modułu i symetrii dla postaci cyfrowej daje bzdurne rezultaty :cry: .

Reasumując jeśli to naprawdę wina nastaw to jak je dobrać? Rozumiem że Kp ma być małe np. 0x02 -aby minimalizować błąd pomiaru prądu właśnie. Natomiast co zrobić z Ki?

0
  • #4 12 Lis 2007 18:50
    CosteC
    Poziom 26  

Jakie masz stałe czasowe w układzie? Przynajmniej rząd wielkości. Istnieje kilka metod dobierania nastw regulatorów PID PI PD no i oczywiście P.

0
  • #5 13 Lis 2007 13:38
    Fyszo
    Spec od GSM

A jak mierzysz pobór prądu przy sterowaniu PWM? Przecież prąd nie jest stały, do tego dochodzą napięcia wsteczne z cewek silnika które mogą zakłócać pracę wzmacniacza.

0
  • #6 03 Gru 2007 01:01
    as124
    Poziom 14  

Przepraszam za 2 tygodniową nieobecność.

Nie rozumiem pytania: "A jak mierzysz pobór prądu przy sterowaniu PWM?"

0
  • #7 03 Gru 2007 13:23
    Fyszo
    Spec od GSM

PWM to podawanie zasilania impulsami czyli pobór prądu też jest impulsowy (no trochę zniekształcony przez indukcyjność). Teraz 'wychwytywanie' próbek przez A/C powoduje ich spore rozbierzności. I tu potrzebne jest uśrednienie - np. można uśredniać analogowo przez RLC lub cyfrowo/matematycznie przez kontroler. Dokładność wszystkich marna lub czas reakcji musiałby być duży. Dodam że przebieg jest silnie zakłócany przez napięcia wsteczne z cewek co w połaczeniu z dużym wzmocnieniem wzmacniacza powoduje niestabilny pomiar.

0