Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary wzmacniacza audio...

michał 1985 01 Nov 2007 09:27 2199 10
 • #1
  michał 1985
  Level 27  
  Witam mam kilka pytanek. Pierwsze czy jeżeli chcę zmierzyć moc wzmacniacza to wiem ze można podłaćżyć do niego rezystor o odpowiedniej oporności i multimetry. A czy zamiast tego rezystora dam drut oporowy np z suszarki do włosów lub żelazka?? oczywiście docięty na impedancje np 8 Ω. Pytanie dwa czy są jakieś prepataty do mycia całych płyt głównych wzmacniacza bez wylutowywania elementów?? I pytanie trzecie mam Kenwooda KA4040-R ma on w sobie dwa rodzaje wzmacniaczy jeden mały w klasie A i duży w klasie B. I teraz tak jeżeli włączę wzmacniacz bez podania sygnału na wejście to grzeją mi się małe radiatorki w klasie A i mam pytanie czy to normalne?? I jeden ma wyższą temperaturę od drugiego. Np prawy ma ok 46°C a lewy 42°C czy tak ma być?? A jak nie to co jest przyczyną?? Wzmacniacz ogólnie pracuje normalnie.
 • #2
  kapq
  Level 18  
  Dołączam sie do tego mycia, zawsze by to ładniej wyglądało.
 • #3
  Ptolek
  Level 36  
  Ja zazwyczaj myję spirytusem drobne rzeczy, ale na duże to by szkoda było. Zdarzało mi się myć wodą z mydłem, ale pewnie ktoś zaraz powie że to zbrodnia :).
  Zamiast rezystora możesz podłączyć drut oporowy ale pod warunkiem, że nie zmieni on swojej rezystancji przy podgrzaniu o więcej niż jakieś 5-10%. Więc tu już zależy od konkretnego drutu. Przy odpowiednim zapasie mocy (czyt. warunkach chłodzenia), żaden drut oporowy nie zmieni oporu na tyle, by to w czymś przeszkadzało.
  Grzanie się bez sygnału elementów pracujących w klasie A, posiadających radiatory, jest normalne. Niewielkie różnice mogą wynikać z różnic prądów spoczynkowych, które nie są krytyczne w stopniu sterującym.
 • #4
  michał 1985
  Level 27  
  Oki rozumiem. A czy jakoś te prdy można ustawić jak je zmierzyć ile powinno być mA?? Kiedyś były jakieś płyny do myćia płyt w telefonach komórkowych czy jest jeszcze coś takiego na rynku? A mozę coś w sprayu??
 • #5
  Ptolek
  Level 36  
  Izopropanol, spirytus, denaturat, to wszystko w wystarczającym stopniu odparowuje po przeczyszczeniu. Izopropanol jest najlepszy i delikatny dla tworzyw sztucznych i większości innych materiałów.
  Problem w tym, że na płytki pokryte 0,5 mm warstwą kurzu z brudem trzeba by było tego zużyc spore ilości. Dlatego najlepiej użyć tego co najtańsze, czyli denaturatu. W zależności od materiałów, z których wykonane są części wzmacniacza można użyć innych specyfików, w tym płyny do mycia okien, woda z proszkiem do prania (ważne aby po dokładnym wysuszeniu suszyć jeszcze drugie tyle czasu, dopiero włączać, bo woda nie odparowuje tak szybko jak alkohol).
  Prądy na pewno można zmierzyć, ale nie mam schematu i nie mogę powiedzieć nic więcej.
  Przyczyną różnicy temperatury może być też różnica rezystancji termicznych złącze-radiator oraz niejednakowe warunki chłodzenia (bliskość innych elementów wydzielających ciepło, sposób przepływu powietrza).
 • #6
  Piotr W
  Level 13  
  Najlepszym sposobem do pomiaru mocy wyjściowej wzmacniacza jest użycie miernika mocy wyjściowej. W warunkach domowych natomiast najlepszym obciazeniem jest żarowka. Wzmacniacz klasy A grzeje się dlatego, że jest utrzymywany punkt pracy na jakimś stałym poziomie, przepływa przez niego jakiś prąd spoczynkowy i w rezultacie tracona jest moc w postaci ciepła. Różnica temperatur obudów scalaków może wynikać z tolerancji rezystancji cieplnej pomiedzy strukturą a obudową układu. Różnica tych temperatur jest niewielka więc nie ma się czym przejmować. Preparaty do mycia płyt produkuja firma ELECTROLUBE o nazwie FLU, dobre też są alkohole izopropylowe.
 • #7
  Ptolek
  Level 36  
  Ze wszystkim się zgadzam oprócz tej żarówki, przecież jej rezystancja jest silnie zależna od temperatury. Cewka głośnika zmienia swoją rezystancję przy maksymalnej mocy głośnika o kilka-kilkanaście %, a nie o nawet 1000% jak żarówka.
 • #8
  michał 1985
  Level 27  
  Oki czyli żarókę sobie darujmy tak??Chociaż w sumie by było najłatwiej właśńie z nia :-). A co do tego preparatu to nie wiem czy dobrze pytam chodzi o to zeby po prostu całą płytę razem z elementami umyć a woda z mydłem czyba nie bardzo?? Kiedyś miałem coś takiego w sprayu jakiś zmywacz na alkoholu i powiem było nawet ok.Schematu niestety też nie mam :-(
 • #9
  kapq
  Level 18  
  Nasączyć denaturatem ściereczkę, wyczyścić, wysuszyć suszarką i tyle?
 • #10
  Ptolek
  Level 36  
  Jak dasz radę ściereczką, to tak. Ja używam pędzla. Z tym, że po czystym denaturacie nie widze potrzeby suszenia suszarką, samo odprauje dość szybko.
 • #11
  michał 1985
  Level 27  
  A coś w sprayju żeby gruntownie zmyć cały kurz??