Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie pokoju diodami LED RGB

01 Lis 2007 20:52 28185 16
  • Poziom 10  
    Witam!

Chciałbym przedstawić wam mój pomysł na rozświetlenie pokoju!
    Mój pokój przygotowywany jest do gruntownego remontu. Chciałbym żeby był on wyjątkowy, więc pomyślałem o interesującym oświetleniu. Mój pomysł jest taki:
    -Aby oszczędzać energie, mój pokój będzie oświetlany tylko diodami Led o różnych kolorach. Jak wszyscy wiemy żarówki led biorą 10 razy mniej prądu niż zwyczajne żarówki i świecą oczywiście mocniej(niestety białym światłem). Nie jestem pewny czy białe światło będzie dobrze oświetlało mój pokój, ale to nie jest forum projektantów wnętrz, więc przechodzę do rzeczy:
    Czy możnaby rozświetlić pokój za pomocą diód led o różnych kolorach, załączanych za pomocą czujnika ruchu, tak aby mój pokój wyglądał tak jak na zdjęciu:
    Oświetlenie pokoju diodami LED RGB
    Oczywiście czujnik musiałby być wyłączany za pomocą wyłącznika na ścianie.
    -Drugi włącznik załączałby normalną lampę z białym światłem!

Czy dałoby sie zrobić taką instalacje w pokoju??? Jaki potrzebuje sprzęt??? Ile będzie to kosztowało???

Pozdrawiam Mateusz
  • Admin grupy Projektowanie
    Proszę nie stosować ozdobników w temacie, temat zmieniłem.

Diody, (również białe) świecą odmienną barwą niż żarówki,
    trudno powiedzieć czy uzyskany efekt nie będzie męczący.

Podobne tematy przewijają się na forum co jakiś czas, najczęściej wniosek brzmi jednoznacznie, zbyt drogie, efekt nie pewny.
    Poszukaj, jeden nawet dotyczył ruchomego reflektora, reagującego na ruch.

Jako oświetlenie, dodatkowe, awaryjne, nocne - pomysł bardzo dobry.

Tematy o diodach i ich zasilaniu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic490262.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic830242.html
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    to co pokazałeś to jest tylko oświetlenie dekoracyjne nie użytkowe. A szczerze nic nie zastąpi ciepłego przyjemnego światła z żarówki. Dla czego w spialniach pokojach wypoczynkowych nie stosuje się świetlówek

1. niszczą wzrok (migotanie z częstotliwością 50Hz)
    2. światło jest nie przyjemne

Niestety tego sie nie da oszukać światło z żarówki wytwarza się na wskutek ogromnej temperatury wolframu.

to co pokazałeś na zdjęciach planuję zrobić w nowym pokoju u siebie tylko sterowane z pilota z kilkoma motywami i automatyką . Instalacja w ścianach już jest (co prawda na przewodach UTP ale mam nadzieję że wytrzymają a jak nie to będę robił tylko centralne sterowanie. DO tego miało dość 10 halogenów w suficie każdy z możliwością przyciemnienia(tylko ze sufit będzie z drewna i plan poszedł w łeb- będzie jedna podwójna lampa).

Sie rozpisałem osobiście mowie tak oświetlenie estetyczne na ledach _tak ale użytkowe nie tobie też tak radzę.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Gotowa listwa z białych led koszt 10zł:
    http://www.trytonik.aplus.pl/product_info.php?products_id=74
    Tu ultracienka listwa zielonych led za 40zł:
    http://www.allegro.pl/item262293363_listwa_smd_50cm_30led_zielona.html
    Możesz sam kupić diody i zrobić kilka takich listew, wyjdzie taniej.
    Sterowanie, może być bardzo dowolne, np płynne przechodzenie jednego kolory w drugi, możliwość podłączenia do sygnału AUDIO i mamy kolorofon, zapalanie przy zapadaniu zmroku, reagowanie na dźwięk, ruch, automatyczne wyłączenie po określonym czasie, czy jeszcze inne.
  • Poziom 10  
    Dzieki bardzo! Mam jeszcze jedno pytanko dotyczące zasilania: Ile trzeba bedzie diód 12V żeby możnaby było podpiąć je do zwykłego gniazdka??? Wiem że te pytania są żemujące ale ja po prostu sie nie znam!!! :D

Pozdrawiam Mateusz!
  • Poziom 35  
    Białych o napięciu 3,3V=> 230V/3.3V=70 sztuk
    a dla czerwonych o napięciu 2V będzie 115 sztuk
    Tylko pamiętaj o prostowniku . Można też dać mniej i wtedy jeszcze rezystor ograniczający dużej mocy.
  • Poziom 10  
    Czyli jakie??? Na Allego w wielu aukcjach pisze np. 16000 mcd. Co to znaczy???
  • Poziom 35  
    Z tymi wartościami też ostrożnie bo dwie diody o takim samym poborze prądu 20mA mają rożne wartości np: 12 000 mcd
    oraz 56 000 mcd
    Ale pierwsza ma kąt świecenia 100° to znaczy świeci szeroko , a druga ma kąt świecenia 35° świeci punktowo.
    By porównać dwie diody to porównuj o takim samym kącie świecenia. W pokoju może lepsze szerokokątne. Chyba , że gdzieś chcesz skupić światło w jednym miejscu więc tam o kącie świecenia 35° lub mniejszym.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Dodam, że istnieją diody RGB, z możliwością sterowania odcieniami kolorów.
    http://www.trytonik.aplus.pl/product_info.php?cPath=2_19&products_id=90
    Kilka takich + sterownik i efekt będzie calkiem niezły.
    Coś podobnego znajduje się na stacji metra pl. Wilsona. Sufit jest podświetlony panelami diodowymi. W zależności od pory dnia i stopnia nasłonecznienia, diody zmieniają kolor. Nawet fajny efekt.
  • Poziom 28  
    To ja waśnie toś takiego miałem na myli (RGB) z resztą w tym pokoju z zdjęcia są na 90%tedy RGB bądź po trzy zielona czerwona niebieska (i z tego sie robi rgb)
  • Poziom 28  
    ale ja bym założył RGB tylko dobre nie takie co jak świecą każdym kolorem w inną stronę
  • Poziom 10  
    Ale czerwony kolor ma mniejsze napięcie. To znaczy że bedzie słabiej świecił???
  • Moderator Robotyka
    Nie. To jest związne z konstrukcją diody.
  • Poziom 10  
    OK. Dzięki wam wszystkim. Teraz upiększaniem mojego pokoju zajmie sie firma. Nie bedzie mnie na forum jakiś tydzień. Bardzo mi pomogliście!!!

Pozdrawiam Mateusz!

PS. Podeśle wam fotki jak bedzie skończone!
  • Poziom 28  
    Eh firma nie wykazałeś się
    Marna ta twoja inwencja twórcza eh
  • Poziom 9  
    Witam,

zaopatrzylem sie ostatnio w kilka ledzikow i tak mi sie spodobaly,
    ze zamierzam pobawic sie w oswietlenie roznych rzeczy (np biorka,
    czy zdjec itp.).

Mam zamiar uzyc Super Flex'ow i chcialbym poprosic o jakies
    propozycje, linki i zdjecia jak je przygotowac. Chodzi mi o cos
    takiego jak oprawki(?), np.: 1 dioda SF+rezystor, zapakowac
    w cos i zeby wystawaly z tego 2 krotkie kabelki (+i-) z wtyczkami
    -zeby moc polaczyc je na rozne sposoby - blizej, dalej etc.

Nie mam poprostu jak sie za to zabrac, dlatego chcialem poczytac
    wasze pomysly - myslalem, zeby zrobic to na wzor listw z SF ale
    moze jest lepszy sposob, a po za tym nie wiem jak to zrobic :p
    - jakis kawalek laminatu(bez miedzi), przewiercic dziurki, w ktore
    wsadze nozki od SF, przylutuje do nich rezystorek i pociagne od
    tego kabelek? (moglyby mi ktos napisac po co sa az 4 nozki bo
    nie mam pojecia :p i nie wiem jak pozniej laczyc te diody ze soba
    i z rezystorami - rownol., prostop., czy tylko do 2 nozek?)

Chodzi mi o to, zeby ledy byly latwe do montowania rownol.
    i prostop. np.: do spodu biurka, z tylu komody etc.

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Diody Super Flux (a nie Flex) mają te nóżki po to żeby lepiej i równomierniej, przez metal odprowadzć ciepło ze struktury do ścieżek. Dlatego z reguły nie wymagają dodatkowego chłodzenia, przy zasialaniu oczywiście prądem znaminowym. Są takie, które posiadają w obudowie trzy lub cztery struktury. Wtedy dostarcza się prąd odpowiednio większy (60-80mA). Zacznie się oczywiście pojawiać powoli problem z odprowadzaniem ciepła. Wiadomo: dioda emituje tylko katalogowy strumień światła w warunkach zbliżonych do labolatoryjnych warunkach, gdzie temperatura złącza wynosi 25 stopni Celsjusza. Jeśli jest wyższa, to sprawność i żywotność maleje, niestety.