Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta stacja meteo na wyświetlaczach LED

gapa137 29 Nov 2007 19:49 35362 121
    adass
    Level 25  
    Taak i śrubokręt będzie potrzebny.:D
  • Computer ControlsComputer Controls
    gapa137
    Level 11  
    Najnowsza wersja softu. Dodałem wyświetlanie najniższej i najwyższej temperatury dobowej (po wciśnięciu w czasie normalnej pracy przysku [+godz] -> T_max, [+min] -> T_min. Kasowanie pomiaru wykonywane jest o godz. 00.04 i pomiary wykonywane od nowa. Migotanie jest bardzo słabe, ledwie widoczne, zamieszczę filmik to będzie można ocenić. Wskazania temperatury po porównaniu z innymi termometrami różnią się +/- 0,3 st.C. Wskazania czasu bardzo stabilne.
    adass
    Level 25  
    Wgrałem nowy soft i dalej to samo . (lipa)
    Szkoda tylko kasy na to wydawać . (bubel)
    Autor niech się zdecyduje jakiego czujnika użył czy: ds18b20 czy ds1820 ?
    i niech ćwiczy dalej .:D
    Mariuszek15
    Level 24  
    A co z sekudnikiem do tej stacji meteo??
    gapa137
    Level 11  
    Do Adass-a. Jeżeli nie potrfisz uruchomić i zaprogramować układu to nie pisz takich tekstów. Czujniki są 18b20 i tak było napisane na samym początku, więc nie wiem w czym problem. U mnie działa doskonale, wykonałem 2 takie zegarki dokładnie według tego projektu i wszystko jest ok. Wiem z doświadczenia że problem spowodowany jest jakąś drobnostką, więc radzę dokładnie sprawdzić układ (może zaprogramować z bascoma).
    adass
    Level 25  
    Ja też zrobiłem dwa takie układy i obydwa działają identycznie : zawyżają tem o 2 stC. zegarki śpieszą i wyświetlacze (pomrugują). Pytałem jaki masz dokładnie czujnik seria i gdzie kupione .Na moim pisze: DALLAS 18B20 0718C3 +037AC.
    Programuje z ponyprog i z bascoma i dalej to samo.
    Softy znieniam bez zmian.
  • Computer ControlsComputer Controls
    lukaszguzik
    Level 11  
    Będę wdzięczny za info jak te płytki połączyć. Jaki tranzystory zastosowałeś?
    kboox
    Level 2  
    Witam . Mam małom prośbe do autora bądź do kogoś kto próbował robić taką "stacje meteo":P o to aby odal szczegółowy wykaz elementów potrzebnych do złożenia tego. Był bym bardzo wdzięczny za odpowiedź zależy mi na niej ponieważ chcial bym wykonać taką stacje jako projek szkolny. Z góry dzięki
    Mariuszek15
    Level 24  
    gapa137 Witam :) Możesz zamieścić listing programu do uC??
    Mariuszek15
    Level 24  
    gapa137 To jest plik końcowy. Mi chodziło o listing, czyli o plik źródłowy. Czy mogę prosić, abyś dodał do tej stacji meteo sekundnik na dodatkowych wyświetlaczach LED a także wyświetlanie (przez dodatkowe wyświetlacze) °C?? Można by było wykorzystać nieużywane porty w mikrokontrolerze do wyświetlania sekundnika i °C przy pomiarze obydwu temperatur. Czy możesz zrealizować takie coś??

[...]-Dodatkowe funkcje do stacji meteo
    12.35 [35-]-sekundnik
    12.5 [°C]-stopnie C
    -6.4 [°C]-stopnie C
    Dogma
    Level 15  
    Mariuszek15 wrote:
    gapa137 To jest plik końcowy. Mi chodziło o listing, czyli o plik źródłowy. Czy mogę prosić, abyś dodał do tej stacji meteo sekundnik na dodatkowych wyświetlaczach LED a także wyświetlanie (przez dodatkowe wyświetlacze) °C?? Można by było wykorzystać nieużywane porty w mikrokontrolerze do wyświetlania sekundnika i °C przy pomiarze obydwu temperatur. Czy możesz zrealizować takie coś??

[...]-Dodatkowe funkcje do stacji meteo
    12.35 [35-]-sekundnik
    12.5 [°C]-stopnie C
    -6.4 [°C]-stopnie C

Jak napisał gapa137 plik żródłowy .bas (Bascom AVR) jest na początku postu. Plik końcowy czyli .bas skompilowany (.hex .bin) programujesz mikrokontroler.
    Jeśli chodzi °C możesz zastosować podwójny wyświetlacz i połączyć przez rezystory odpowiedie końcówki wyświetlacza.
    Co do sekund nie wydaje mi się aby były aż tak potrzebne, zresztą kwestia gustu :D

--------------
    Pozdrawiam
    Mariuszek15
    Level 24  
    Dogma °C tak też sądziłem, aby zastosować tą metodę połączenia odpowiednik segmentów wyświetlaczy LED :) Co do sekundnika bardzo pożyteczna rzecz i bardzo bym prosił o dołożenie tej funkcji do stacji meteo. Proszę autora układu, ponieważ jak na razie nie umiem pisać programów dla uC. W najbliższym czasie będę się uczyć języka C+ , więc już sam będę sobie problemy rozwiązywał :)
    Pabian22
    Level 2  
    Kto wykonal ten uklad procz gapy i adassa ??
    [adass odpisz mi na gg]
    adass
    Level 25  
    O ile masz wszystko połączone prawidłowo to masz zablokowany atmega16L . Miałem też tak . Musisz ustawić fusebity prawidłowo podłączyć generator nóżka 13 wykasować program i wgrać jeszcze raz.
    Mariuszek15
    Level 24  
    Atmega16L nie jest zablokowana, testy przebiegły prawidłowo i z tego wniosek, że oscylator jest dobrze ustawiony. Test polegał na miganiu wszystkich wyświetlaczy. Przy jakim kwarcu i kondensatorach trzeba programować ATMEGA16L?
    adass
    Level 25  
    A gdzie ty widzisz na schemacie kwarc i kondensatory ? Do PCF-a jest potrzebny kwarc ale bez PCF-a termometry też powinny działać . Wyświetlacze masz chyba źle połączone (kup poczwórne są po 3zł i musi działać).:D
    Mariuszek15
    Level 24  
    adass Umiesz czytać? Pytam o programowanie ATMEGI16. Wiem o tym bardzo dobrze, że mam być tylko kwarc przy PCF. A wyświetlacze są prawidłowo połączone. U ciebie to chodzi, bo Ci pomogłem z uruchomieniem tego układu na GG. Ja mam bardziej skomplikowany problem i proszę kierować uwagi do postu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic949821.html a nie zaśmiecać ten temat.
    adass
    Level 25  
    Dotyczy wszystkich softów.
    W ponyprog2000.
    Z włączonym JTAGEM (bootsz1,bootsz0,sut0,cksel3,cksel1,cksel0) które wyświetlacze coś wyświetlają i które cyfry czy kropki w zegarze mrugają ? (ważne)
    adass
    Level 25  
    Po w graniu softu z poprawką jest prawie dobrze błąd jest teraz 0,2 st C (poprawka musiała by być -1.4 st C lub -1.5 st C).
    Idealny soft by był :
    1.Obydwa termometry żeby wskazywały również minusowe temperatury.
    2.Wygaszanie przednich nie potrzebnych zer np: 01:11 .
    adass
    Level 25  
    Powiedzmy że teraz jest w 99% dobrze układy będę testował pod względem całego zakresu temp od -50 do +100 (150).
    1.Czy jest możliwość przy użyciu odpowiednich czujników i softu zrobić żeby stacja wskazywała ciśnienie barometryczne i wilgotność powietrza?
    Mariuszek15
    Level 24  
    gapa137 Sprawidziłeś, czy w programie do mikroprocesora jest poprawne sterowanie segmentami wyświetlaczy LED. W moim przypadku na wyjściach do sterowania segmentami nie zmieniają się wogóle stany. Możliwe, że STK 200/300 robi błędy wgrywająć oprogramowanie do uC. Dziś wieczorem wgram wsad za pomocą Bascorma.
    adass
    Level 25  
    Błąd dwóch ostatnich softów :
    Temperatura po przekroczeniu poniżej zera wyświetlacz wyświetla od razu 1-3,1st a powinien -00,1 st .
    Prosta stacja meteo na wyświetlaczach LED
    Na zdjęciu widać pomiar dwoma termometrami gdzie -01.3 st C to poprawna temperatura mierzona innym termometrem w tym samym miejscu i czasie a meteo wskazuje błędnie 1-2.3 st C.
    Temperatury dodatnie oba termometry wskazują poprawnie.
    Mariuszek15
    Level 24  
    adass and gapa137 Z przesuwaniem bitów to jest tak: Dla dodatnich temperatur takie rozwiązanie jest godne poleceniu, ale dla temperatur ujemnych nie!! Ponieważ temperatury ujemne są w postaci + uzupełnienie do dwóch, a przy przesuwaniu w prawo, do czterech najstarszych bitów wpisywane są zera(zamieniające liczbę ujemną na dodatnią). Należy zmienić zmienną typu Integer i dobrze nadaje się do takich operacji, bo liczby ujemne są w niej zapisywane właśnie w ten sposób. Aby uzyskać prawidłowy wynik przy ujemnych temperaturach, trzeba tylko wpisać cztery jedynki do najstarszych bitów zmiennej T.

gapa137 Otóż mój błąd z stacja meteo; do wyświetlaczy zastosowałem osobne zasilanie a do sterownika osobne! I dlatego mi wyświetlało same 8888. Przekonałem się, gdy wykonałem zegarek cyfrowy na ATMEGA 8. Tak, więc muszę zrobić odnowa płytkę wyświetlacza, ale otóż płytka sterownika jest w 100% sprawna :) Jak pierwszy raz ją uruchomiłem to bardzo słabo świeciły LED i wyświstały się temperatury i zegarek :) Tak, więc pozostało mi jeszcze raz uruchomić tą stacje meteo. Czekam na poprawny soft z pomiarem temperatury !! :)