Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie pradu stałego. Dlaczego wskazanie było inne?

02 Lis 2007 14:26 1088 10
 • Poziom 28  
  Elo
  Jak podłączyłem równolegle do baterii (9V)
  taki wiatraczek, zarówkę i voltomierz to pokazał mi 6,8V
  Czemu tak się dzieję, przecież jeżeli połączymy coś równolegle to natęzenie nie powinno sie zmieniac (przynajmniej tak mnie ucza w szkole)
  to dlaczego jest 6,8V a nie 9V ??
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Bateria posiada rezystancję wewnętrzną podobnie jak inne źródła zasilania. Napięcie baterii 9V to siła elektromotoryczna.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  A jak podepniesz jeszcze drut o oporze 0,1Ω to też ma pokazać 9V???
  Bateria 9V ma małą wydajność prądową bo ma duży opór wewnętrzny. Im większy prąd z niej pobierasz tym mniejsze jest napięcie na jej zaciskach.
 • Poziom 28  
  Czyli w pradzie przemiennym jest normalnie..
  jak podpinam cos rownolegle to sie napiecie nie zmienia?
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Nie o to chodzi. W prądzie przemiennym , masz na myśli sieć, a jej wydajność prądowa jest ogromna w porównaniu z baterią 9V. Ale nawet w sieci przy włączeniu dużego odbiornika np spawarka , obserwuje się spadek napięcia widoczny na żarówkach.

  Spróbuj zamiast tej bateryjki powtórzyć to doświadczenie na akumulatorze samochodowym.
 • Poziom 28  
  to czemu w szkole sie uczy ze przy polaczeniu rownoleglym napiecie sie nie zmienia?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Kolego to nie chodzi o to czy prąd przemienny czy stały. Chodzi o to, że ta bateria ma małą wydajność prądową. Kolega adams987 już to opisał.
  Zobacz, jak weźmiesz zasilacz niestabilizowany, i obciążysz go niską rezystancją czyli będziesz pobierał z niego znaczny prąd to napięcie na zaciskach zasilacza na pewno spadnie.
 • Poziom 28  
  czyli jezeli znalazlbym baterie z duzo wydajnascia pradowa to napicie by sie nie zmienialoo przy polaczeniu rownoleglym?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Kolega adams987 mnie wyprzedził...
  Ale w szkole zakłada się że źródła(napięciowe, bądź prądowe) są idealne, czyli nie mają rezystancji wewnętrznej i ich sprawność wynosi 100%. W rzeczywistości tak dobrze nie ma...
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  W szkole na początku zagadnień związanych z elektrotechniką, czy elektroniką uczy się, że rezystor ma stałą rezystancje , a na studiach dowiesz się że na jego rezystancję mają wpływ jeszcze inne czynniki np. temperatura( i nie mówię tu o termistorze), częstotliwość napięcia.
  Ale na wszystko po kolei przychodzi czas. W szkole na fizyce rezystor ma stałą wartość i na tym etapie jest to wystarczające.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  xamrex napisał:
  czyli jezeli znalazlbym baterie z duzo wydajnascia pradowa to napicie by sie nie zmienialoo przy polaczeniu rownoleglym?

  Tak. Ale powiedziałbym "z nieskończenie dużą wydajnością prądową". Albo lepiej, przy idealnym źródle napięcia (bez rezystancji wewnętrznej, co jest równoważne nieskończonej wydajności prądowej) napięcie będzie takie samo na każdym odbiorniku, które podłączysz do tego źródła równolegle. Niezależnie od ilości tych odbiorników.