Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznik prędkości bez uP

02 Lis 2007 15:23 1656 5
  • Poziom 9  
    tak jak w temacie...
    mam problem bo niby zwykłe zliczanie impulsów by mogło być, ale gdy bym chciał żeby liczył po dokładnym obwodzie koła roweru 26'' (to około 207cm) to nie wiem jak to zrobić, bez układu mnożącego
    dla 2 metrów obwodu to prosto i myślałem czy np. jakoś tych 7 cm nie dodawać ekstra np po uzbieraniu się 100m z nich, bo zakres licznika miałby być równy 999.9 km

z góry dzięki za jakis pomysł, propozycję
  • Poziom 29  
    Po pierwsze nie wiem skąd wziąłeś że 26 cali to 207 cm? Po drugie zastanów się czy chcesz zrobić licznik prędkości czy licznik przejechanych kilometrów.
  • Poziom 31  
    Witam!

Można z tego wywnioskować, że ma to być licznik przejechanych kilometrów. Kolega podał obwód koła wyliczony ze średnicy 26". Mozna to zrobić bez koniecznośco pisania programu i programowania jakiegoś uP. Wystarczy wykorzystać nieduży, tani kalkulatorek (Made in China ;-) ) zakupiony za parę zł w najbliższym kiosku. Dodatkowo mały kontaktron i magnes inicjujący, zamocowane przy szprychach koła i widelcu. Kalkulator trzeba rozebrać, kontaktron podłączyć kabelkiem dwuzyłowym pod styki kalwiatury "=". Przed wyruszeniem włączasz kalkulator, wpisujesz swój obwód koła w km (np. 0,0020747, jeśli 26" oznacza średnicę koła razem z oponą, bo jesli nie to trzeba to zmierzyć) i naciskasz dwa razy przycisk "+" i jedziesz, a kalkulator zlicza Ci przejechane kilometry. Układ taki ma wiele ograniczeń, ale biorąc pod uwagę prawie żadną cenę, może być ciekawą alternatywą dla początkujących amatorów elektroników, którzy oczywiście będą mieli niebywałą satysfakcję, :-) że własnoręcznie zmajstrowali sobie "gadżeta" do roweru. Układ taki mimo wyjątkowej prostoty, może liczyć kilometry bardzo dokładnie - wszystko zalezy od tego ile "pozycji" na wyswietlaczu ma kalkulator i jak dokładnie określimy obwód koła.

Pozdrawiam
    PS Opis takiego licznka przejechanych kilometrów do roweru był zamieszczony niegdyś w Radioelektroniku, o ile dobrze pamiętam i chodziło tam o kalkulator nasz krajowy typu BRDA, a więc były to jakieś "zamierzchłe" ;-) czasy. Tamten kalkulator miał wyświetlacze LED i "żarł" dużo prądu. Obecne kalkulatory z wyswietlaczami LCD są duuużo lepsze do takiego rozwiązania (no i co ważne, obecnie kosztują "grosze")
  • Poziom 9  
    no pomyliło mi sie oczywiście o dystans chodzi...
    a z calami to obwod 26*2,54*pi=207 około
    ale o sama idee chodzi...

Dodano po 3 [minuty]:

chodziło by mi raczej o rozwiązanie od podstaw swoje (jakies liczniki i rejestry co tam bedzie trzeba, nie uzywajac gotowych urządzeń) ....ale dzieki ciekawe to jest:)
  • Poziom 31  
    Witam!

... liczniki, rejestry, hmmm, to potrzeba do tego z kilkanaście typowych scalaków cyfrowych. Wyobrażasz sobie jakie to będzie miało wymiary, no chyba, że zminiaturyzujesz to przy użyciu elementów w mini obudowach SMD , ale i tak trzeba będzie całość nieźle"upakować", aby nadawo się do zaczepienia przy rowerze. Amator może mieć z tym problemy, bo nie wszystkie elementy SMD można nabyć na rynku w ilościach "sztukowych", nie wspomnę już o konieczności polutowania tych miniaturek do kupy. Wniosek nasuwa się sam. Chyba, że musisz zrobić model na zaliczenie i wymiary w tym przypadku nie mają znaczenia.

Pozdrawiam

PS Jesli chodzi o obliczenia matematyczne to w serii klasycznych scalaków cyfrowych produkowane były specjalizowane układy do wykonania aplikacji arytmetycznych, ale do tego szło całe multum scalaków, aby można było wykonywać jakieś rozsądne obliczenia. Z tego powodu pierwsze maszyny matematyczne (np. nasza ODRA - poszukaj w necie coś na ten temat) wymiarami przypominała spore mieszkanie ;-) .
  • Poziom 9  
    no to wlasnie nie jest z serii elektronika praktyczna tylko elektronika zaliczeniowa :)