Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon UNITRA GS-440 - za szybko kręci i nie wyłącza się

Boasoft 02 Lis 2007 17:12 3690 7
  • #1 02 Lis 2007 17:12
    Boasoft
    Poziom 13  

Witam,

Mam gramofon UNITRA GS-440, który kilka dobrych lat stał i się kurzył. Zaplanowałem go ożywić, ale ku memu zdziwieniu pojawiło się kilka usterek, których wcześniej nie było:

1) Talerz kręci się za szybko. Przełącznik 33/45 działa, potencjometr płynnej regulacji działa, ale mimo tego wciąż płyta kręci się za szybko. Po prostu nie da się wysterować obrotów tak, aby stroboskopowy wskaźnik prędkości wskazywał na właściwą prędkość - nawet po skręceniu potencjometru płynnej regulacji na minimum. Co może być przyczyną zbyt szybkich obrotów?

2) Samo wciśnięcie przycisku START często nie uruchamia talerza. Zamiast tego należy nacisnąć START i lekko pchnąć talerz - wtedy pójdzie.

3) Ramię odchylone maksymalnie do środka nie wyłącza napędu.

Niestety nie posiadam do niego schematu (a bardzo chciałbym).

Czy ktoś spotkał się z tego typu problemami i mógłby pomóc?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrr.,
    Krzysztof.

• #2 02 Lis 2007 23:28
    Boasoft
    Poziom 13  

Dobra, rozebrałem go. Do wyłączania napędu talerza służy fotorezystor RPP 131. Myślałem, że jest padaka, ale jak go wylutuję, to wg mnie płyta powinna się zatrzymać, a dalej się kręci...Czyli wnioskuję, że to nie RPP jest walnięty.

Czy ktoś może poratować mnie schematem do tego gramofonu?

Boasoft.

• #3 03 Lis 2007 00:41
    h jaworski
    Poziom 39  

ad1 sprawdź czy pod wiatraczkiem na osi silnika świeci się żarówka jak nie to do wymiany
    ad2 zdejmij talerz i zobacz czy po włączeniu start zaczyna się kręcić silnik i co się stanie jak zatrzymiesz talerz jak silnik będzie się kręcił dalej bez zwolnienia obrotów ,jak tak to pasek do wymiany
    ad3 rozbierz spód adaptera i sprawdź czy pod przesłoną ramienia sieci się żarówka jak nie to do wymiany

• #4 03 Lis 2007 00:44
    Boasoft
    Poziom 13  

Witam,

Obie żarówki się świecą.
    Silnik kręci się OK.

Powalczyłem z RPP jeszcze trochę i on jest jednak do wymiany. Jeśli go zewrę, potem włączę gramofon i opuszczę ramię, a następnie go rozewrę, wtedy napęd się wyłącza. Po zmierzeni okazuje się, że oświetlony ma 300kOhm, a powinien mieć ok. 100x mniej ;-)).

Nie wiem wciąż, dlaczego czasami nie odpala się płyta bez popchnięcia talerza...

Obroty jakimś cudem się ustabilizowały i są OK - póki co...

Boasoft.

• #5 03 Lis 2007 22:54
    Boasoft
    Poziom 13  

Sprawdziłem i drugi fotorezystor (też RPP131) tez jest walnięty. Ktoś wie, czym je można zastąpić? Bo takich to już nie produkują...

Boasoft.

• #6 04 Lis 2007 13:58
    Boasoft
    Poziom 13  

No dobra (gadam sam ze sobą w tym wątku ;-)) ).

Jeden sprawny RPP131 znalazł cudem mój tata w swoim garażu, natomiast drugi zastapiłem fotorezystorem o 3 generacje nowszym (i 3x mniejszym) - o dziwo działa ;-).

Pozostaje problem losowego nieuruchamiania się napędu talerza, którego w takich przypadkach trzeba wspomóc palcem. Co sprawdzić, wymienić?

Boasoft.

• #7 06 Lis 2007 19:04
    h jaworski
    Poziom 39  

poczytaj ad2 pisze żeby w takim przypadku zdiąć talerz i sprawdzić pasek

• #8 28 Lis 2007 10:42
    Boasoft
    Poziom 13  

Pasek sprawdzony, wygląda OK.

Ponieważ problem jest sporadyczny i zasadniczo nie przeszkadza w użytkowaniu adaptera, zamykam temat.

Bardzo dziękuję za pomoc!

Boasoft.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME