Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

4 diody zapalane losowo. Robot. Jak sterować diodami?

cmik 02 Nov 2007 17:17 2239 14
 • #1
  cmik
  Level 11  
  Witam:P
  mam problem natury technicznej:P mianowicie mam zadanie zrobic makiete po ktorej bedzie sie poruszal robocik i dazyl do zrodla swiatla, diody beda rozmieszczone np w 4 naroznikach makiety. Pod diodami beda wlaczyniki/przelaczniki ze w momencie gdy robocik dojedzie do zrodla swiatla powinna dioda zgasnac i zapalic sie losowo jakas inna z uwzglednieniem ze niemoze sie zapalic ta sama... moje pytanie jest takie: JAK TO ZROBIC:P hehe wolalbym uniknac mikroprocesora poslugujac sie np licznikami przerzutnikami etc.
  prosze o pomoc i pozdrawiam:)

  Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
 • #3
  joozwa
  Level 31  
  Witam
  Prawdę powiedziawszy, kiedy przeczytałem 2 pierwsze zdania, od razu pomyślałem: mikrokontroler, lub zaadoptowanie układu "elektronicznej kostki do gry" :) Linki do schematów podał kolega powyżej... A czemu chcesz uniknąć procesora? Przecież to temat, którego nie warto unikać, jeżeli chodzi o robotykę :D ... Natomiast problem z układem kostki polega chyba na tym, że podczas losowania diody nie powinny świecić, a z tego, co mi wiadomo-świecą (szybko migoczą). Rozumiem, że robot dojeżdżając do któreś zapalonej diody najeżdżałby na jakiś przełącznik i tym samym powodował wylosowanie i zaświecenie innej diody ... trzeba by było pokombinować z przełącznikami monostabilnymi (cztery, po jednym przy każdej diodzie, połączone równolegle). A na wypadek, gdyby robotowi przeszkadzało to "migotanie podczas losowania", to trzeba by było zastosować dodatkowe tranzystory do odcinania zasilania diod na czas losowania. Ale wszystko zależy od rodzaju fotoelementów, jakie się znajdują w robocie, fotorezystory mają ponoć większą bezwładność, niż fototranzystory/fotodiody... Pozdro
 • #5
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy
 • #6
  prezesringo
  Level 11  
  Witam! mój problem jest następujący: polutowałem układ którego schemat zamieszczam poniżej i dzieje się dziwna rzecz, mianowicie na CP jest stała jedynka raz po raz zniknie, a gdy sie wyciagnie układ z orami do których wchodzą andy i przyłoży to robi sie stroboskop przelaczaja sie wszystkie pokolei, mogłby mi ktoś udzielić odpowiedzi czy tam się robi hazard i jak go usunąć
 • #7
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  W rzeczywistym układzie wejścia bramek nie mogą "wisieć w powietrzu". Dla CMOS rezystory 10 do 47k , dla TTL 1 do 5k6.

  4 diody zapalane losowo. Robot. Jak sterować diodami?


  Pzdr.
 • #8
  prezesringo
  Level 11  
  te rezystory na jakiej zasadzie sie dobiera? czy ma byc np 10 czy 2k i je sie podlacza w szereg czy tak jak odczytalem wg rysunku ze jedna koncowka we wskazane miejsce a druga do masy? i jeszcze mam pytanie czy Qs i Qs` moga pozostac wiszace tzn luzne
 • #9
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.


  Wartości rezystorów są standardowe. Zakładam, że cały układ jest w technice CMOS (nie oznaczyłeś bramek. Przypuszczam, że są to układy '4071, 4072, 4081 i 4002) i wtedy stosuje sie rezystory o większej wartości.

  Qs i Qs' są wyjściami i pozostają nie podłączone.

  Te "świeczki" oznaczają diody LED? Jeśli tak, to nie powinno się z tego samego wyjścia sterować obciążenia (np. LED, klucz tranzystorowy) i jednocześnie wejścia cyfrowego następnej bramki. Trzeba dodać bramki buforujące.

  Pzdr.
 • #10
  prezesringo
  Level 11  
  tak uklad jest w CMOS i dobrze okresliles uklady, moj blad powinienem napisac nry ukladow, moglbys opisac co to sa te bramki buforujace?

  Dodano po 3 [minuty]:

  aha te swieczki to sa diody LED a mam jeszcze jedno pytanie czy zamiast diod mozna uzyc zarowki 5V ? czy one beda swiecic ? bo w sumie u mnie nieswieca wiec uzylem diod
 • #11
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Ogólnie, bufor oddziela dwie części układu i odciąża poprzedni stopień. W roli bufora mogą pracować zwykłe bramki lub specjalne, o zwiększonej obciążalności wyjścia np. 4049, 4050.

  Reszta w załączniku.

  4 diody zapalane losowo. Robot. Jak sterować diodami?

  Pzdr.
 • #13
  emka371
  Level 19  
  Quote:
  czy te koncowki co zaznaczylem trzeba do masy dopiac?

  Dokładnie tak. Niepodłączone wejścia bramek (zarówno TTL jak i CMOS) przyjmują potencjał bliski napięciu zasilania, czyli "1" logiczną. Podłączenie ich przez rezystor do masy da na nich "0" logiczne.
 • #14
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  No chyba tak :P

  Pzdr.
 • #15
  prezesringo
  Level 11  
  witam:P a mam jeszcze jeden problem do rozwiązania z którym potrzebuje pomocy, mianowicie zamiast diod albo żarówek chce zrobić halogenki na przekaźniku, mam przekaźniki JQC3FF-005-12 które są niby na 5V ale przy podłączeniu na wyjściu z bramki AND sie nie przelacza, jak rozwiązać ten problem, rozumiem ze albo przez tranzystor albo jakiś inny przekaźnik. Tylko jak to zrobić może ktoś doradzić? z góry dzieki:)