Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plyta indukcyjna CANDY, spalony zasilacz

michube 02 Lis 2007 17:54 8248 17
  • #1 02 Lis 2007 17:54
    michube
    Poziom 17  

Na samym poczaku chcialbym zaznaczyc ze z problemem tym zaznajomiony zostalem w dosc pobiezny sposob w ciagu minutowej rozmowy przez telefon w tramwaju wiec nie wszystko doslyszalem i moga tu wystapic jakies niescislosci.

Jak w temacie - problem polega na spalonym zasilczu od plyty indukcyjnej marki CANDY (dokladnego modelu nie znam ale to chyba nie ma wieszego znaczenia). W kazdym raze po pierwszym podlaczeniu do sieci spaleniu ulegl (impulsowy?) zasilacz tego urzadzenia. W serwisie stwierdzili ze urzadzenie zostalo podlaczone pod 380 V i dlatego uleglo uszkodzeniu - oczywiscie gwarancja tego nie obejmuje no i jest problem. Czy mozliwe zeby na pojedynczej fazie pojawilo sie tak wysokie napiecie? Jesli nie to jaka moze byc inna przyczyna tej awarii?

Z gory dziekuje za pomoc

0 17
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Lis 2007 18:39
    libretto4
    Specjalista AGD

Problem polega na tym, że płyta jest zasilana z dwóch faz a przewód przyłączeniowy składa się z 4 przewodów - L1 L2 N N PE.
    Te N na dwóch żyłach (niebieski i szary) to straszna PORAŻKA. Sam osobiście miałem kilka sztuk nowych płyt gdzie klient podał na szary kabelek fazę. Oczywiście opis jak podłączać jest na kablu ale ludziska najpierw podłączą po swojemu a potem szukają przyczyny jak już coś wybuchnie.

0
  • #3 02 Lis 2007 20:01
    michube
    Poziom 17  

Dowiedzialem sie konkretniej jak wygladala instalacja tej plyty i wnosi to pare nowych faktow. Znajomy ktory to instalowal jest zawodowym elektrykiem ze spora praktyka i nie z nim te numery zeby podlaczyc faze pod ktores z N. Tym bardziej ze zapoznal sie z instrukcja wiec wiedzial na czym stoi. Tak wiec zarowno obie fazy jak i obie N zostaly podlaczone poprawnie, jednak mimo wszystko przetornica wystrzelila. To by tlumaczylo dlaczego w serwisie upieraja sie przy wygodnej dla nich wersji ze ktos namieszal z przewodami przy instalacji. Skoro ta wersja odpada to jaka mogla byc inna przyczyna takiej sytuacji?
    Skoro zasilacz dziala impulsowo to moze tranzystor kluczujacy zostal na stale zamkniety? Albo nawalil uklad generjacy impulsy na bramke tego tranzystora ktory doprowadzil do przewodzenia ciaglego?
    Czy taka sytuacja jest mozliwa? Jesli nie to co innego moglo spowodowac spalenie przetwornicy?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 03 Lis 2007 09:06
    libretto4
    Specjalista AGD

Prosta sprawa - jeżeli spalony jest warystor na wejściu zasilania to jasne, że płyta dostała napięcie międzyfazowe. Jeżeli warystor jest ok to może być jakaś wada. Ja jak narazie miałem same złe podłączenia.

ps. POLSKIE LITERY !!! używaj ich pisząc posty

0
  • #5 03 Lis 2007 16:48
    levy^
    Poziom 16  

a czy kolega elektryk ma uprawnienia do podlaczania takich plyt i pieczatke ? jesli tak - to sprawa prosta, podlancza plyte do zasilania, nastepnie podpisuje sie na karcie gwarancyjnej/wystawia rachunek ze plyta byla podlanczana przez niego, wzywasz serwis i Ciebie nie interesuje co jest w plycie zepsute serwis ma to naprawic

0
  • #6 03 Lis 2007 18:13
    michube
    Poziom 17  

Właśnie w tym problem, że znajomy najwyraźniej nie ma takich uprawnień - inaczej by mi chyba tyłka nie zawracał. Podłączał tą płytę swojej sąsiadce no i teraz ma problem, bo serwis uważa, że to jego wina, a sąsiadka bladego pojęcia o tym nie ma, więc wygodniej jej zgodzić się z "fachową" opinią serwisu i rządać od znajomego pokrycia kosztów naprawy. Serwisanci śpiewają coś o 1000 zł, więc nie ma co się dziwić, że znajomemu nie w smak tracić tyle za coś czego nie jest winien. W każdym razie zaraz zlecę mu obadać te warystory - mam nadzieję, że będą nienaruszone... Aż sam się sobie dziwię, że nie wpadłem od razu na pomysł, żeby sprawdzić warystory.

Dziękuję za sugestię. Jak tylko dowiem się co z tymi warystorami to dam znać.

0
  • Pomocny post
    #7 03 Lis 2007 18:59
    levy^
    Poziom 16  

ostatnio wymienialem wszystkie 3 moduly w AEG, jeden kosztowal 1700 zl to i tak tanio jesli tylko 1000 zl krzykneli :)

0
  • Pomocny post
    #8 04 Lis 2007 08:02
    libretto4
    Specjalista AGD

levy^ napisał:
    ostatnio wymienialem wszystkie 3 moduly w AEG, jeden kosztowal 1700 zl to i tak tanio jesli tylko 1000 zl krzykneli :)

W AEG faktycznie elektronika siada czasami ale indukcje CANDY to raczej się fajczą z winy instalatora. Może w tym przypadku jest inaczej? Zobaczymy co z warystorami.

0
  • #9 05 Lis 2007 23:54
    michube
    Poziom 17  

Poki co jeszcze brak danych co do warystorow :/

0
  • #10 08 Lis 2007 22:22
    michube
    Poziom 17  

Nareszcie dowiedzialem sie co i jak z tym sprzetem. Okazuje sie ze jakims cudem kable byly podlaczone inaczej niz w wynikalo to z instrukcji - innymi slowy albo blad w dokumentacji albo fabryczna pomylka przy skladaniu zasilacza. Czyli wychodzi na to ze faktycznie poszlo tam napiecie miedzyfazowe.

Dziekuje wszystkim za pomoc

0
  • #11 02 Kwi 2008 23:18
    sliwka80
    Poziom 10  

A moja płyta Candy, wczoraj podłączona przez elektryka z uprawnieniami nie działa w połowie. To znaczy, dwa pola działają, a dwa nie. Nie "czytają" moich nowiusieńkich garnków:( Na jeden z przewodów neutralnych została podana trzecia faza. Czy jest szansa, ze po prawidłowym podłączeniu płyty będzie ona jeszcze działać?
    ...

He, he, cofam pytanie, nie będzie działała po prawodłowym podłączeniu, już to wiem:(

0
  • #12 03 Kwi 2008 19:16
    wronek19
    Poziom 14  

To, że nie "czytają" garnków to wcale nie musi być wina złego podłączenia tylko samych garnków ale skoro pozostałe pola je "widzą" to jest jeszcze taka możliwość że moduł ma źle wyregulowaną czułość. Wada producenta.

0
  • #13 03 Kwi 2008 22:56
    sliwka80
    Poziom 10  

Hmm, zobaczymy. Jutro koleś, który mi podłączył płytę ma przyjść i zobaczymy co powie. (pewnie ze był 1 kwietnia, pryma aprylis i ze chcial zrobic mi taki kawał...a ja mu na to. ze jest 4 kwietnia i ze ma mi dac tysiaka na naprawe:) Ale daliście mi domyślenia z tym złym wyregulowaniem.

1
  • #14 07 Paź 2008 16:42
    scirocco
    Poziom 11  

Mam ten sam problem, mam tę płytę i faktycznie szary kabel został podpięty na fazę a powinien być zmostkowany na zero. Ponowne podłączenie L1 i L2 fazowe oraz niebieski i szary na neutralny no i dalej wybija korki. Moje pytanie, jak się zachowuje płyta po uszkodzeniu, bo mam sygnały że układ fazowy jest rozdzielony i siada na ogół tylko jedna czyli dwa palniki dwa chodzą dalej. Co mogło się uszkodzić i jakie koszty naprawy ?

2
  • #15 28 Lut 2009 16:18
    drewniak19
    Poziom 2  

Witam
    Mam ten sam problem co wyżej (dziwne bo nie tylko ja a sporo osób i wszystkim nie działa lewa część płyty) uprawnień nie posiadam ale w każdej chwili mogę iść je sobie zrobić (pełne przygotowanie techniczne i wyższe ku temu) podłączałem ten sprzęt (nie pierwsza podłączona płyta) powoli i dokładnie sprawdziłem co i jak zanim włączyłem ponownie napięcie po podłączeniu. Nic mi nie wystrzeliło a połowa płyty nie chodzi. Obawiam się że płyta dotarła do właściciela już uszkodzona. Nie mam pojęcia jak mu to udowodnić a zwracać mu za płytę 1400zł mi się nie uśmiecha. Macie może pomysł co z tym zrobić, ewentualnie jak jest z naprawą, jakiś manual by się przydał (bo praktyki w tym nie mam) i jakie koszty takiej naprawy.

0
  • #16 28 Lut 2009 20:02
    juldex
    Poziom 9  

Kazda strona kuchenki jest zasilana z osobbnej fazy. Podlaczyles dwie fazy do jednej strony i sie zepsula.

Naprawa jako wymiana calego modulu jednej polowy wychodzi drogo.

Mozna sprobowac zapytac ludzi ktorzy naprawiali tak uszkodzona plyte czy udalo sie to zrobic tanim kosztem. Zapytanie jest mozliwe z podobnego przypadku na allegro. pincenez zepsul plyte Candy w podobny sposob, kupil ja od niego toms31 i naprawil tak ze dziala w porzadku. Skontaktuj sie z pincenez to dostaniesz telefon do toms31 i moze on doradzi co zrobic.

0
  • #17 28 Lut 2009 22:22
    drewniak19
    Poziom 2  

no to bardzo ciekawe to co piszesz że jedna strona się zepsuła a druga działa bo przewody neutralne miałem skręcone 2 ze sobą razem, a fazowe były oddzielnie. uziemienie swoją drogą. Tak że nie rozumiem i nie potrafię sobie wyobrazić żeby moje podłączenie uszkodziło płytę w ten sposób. Serwisanci przyjechali i nic nie dotykając stwierdzili że uszkodzenie jest z mojej winy (złe podłączenie) bo połówka nie działa, sklep wypina na mnie tyłek bo od napraw jest serwis, a serwis twierdzi że uszkodzona przez złe podłączenie. to jest jakieś chore koło...

0
  • #18 07 Cze 2009 21:39
    juldex
    Poziom 9  

libretto4 napisał:
    Prosta sprawa - jeżeli spalony jest warystor na wejściu zasilania to jasne, że płyta dostała napięcie międzyfazowe.

Czy ktos moze powiedziec jakie warystory nalezy uzyc do wymiany? Otrzymalem kuchenke w ktorej obydwa zasilacze sa uszkodzone a na dodatek ktos juz wymontowal uszkodzone warystory (oznaczone na plytce CNR1). Nie wiem wiec jakie sa oryginalne.

A moze ktos moglby podeslac schemat serwisowy elektroniki w tej kuchence?

0