Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra - załączenie dwóch stref jednym pilotem

Pfemek 02 Lis 2007 18:51 11920 19
  • #1 02 Lis 2007 18:51
    Pfemek
    Poziom 22  

Witam.
    Krótko o systemie:
    Dom jednorodzinny, podział na dwie strefy (góra/dół). Na dole manipulator LCD, na górze klawiatura strefowa sterująca strefą dół. Do strefy dół przypisane jest wejście załączające/wyłączające czuwanie sterowane ze sterownika radiowego.
    Mam problem ze zrobieniem załączania czuwania jednym pilotem w dwóch strefach. Próbowałem tworzyć strefę zależną ale nie zdało egzaminu. Zrobiłem górę uzbrajaną po uzbrojeniu dołu. Z pilota działa ale klawiaturą strefową uzbrajam jednocześnie dwie strefy a mam uzbrajać tylko dół. Próbowałem też wykorzystać dodatkowe wejście jako załączające/wyłączające czuwanie przypisane do strefy góra i sterownie nim pilotem równolegle z tym ze strefy dół. Również nie działa, raz załącza wszystko, raz tylko jedną strefę. Może pilot dwukanałowy rozwiązał by sprawę aby sterować oddzielnie wejściami załączającymi czuwanie ale wolał bym to zrobić na jednym przycisku w pilocie. Proszę o pomoc jak jeszcze można rozwiązać mój problem... :)

Pozdrawiam...

0 19
  • #2 02 Lis 2007 19:25
    adi_al
    Poziom 18  

Robisz trzecią strefę z wszystkimi liniami załączaną pilotem i jest ok.Jeśli dobrze zrozumiałem co piszesz.

0
  • #3 02 Lis 2007 19:29
    lukaszkrucz
    Poziom 12  

Witam,

Nie wiem w jaki sposób masz zaprogramowany sterownik radiowy (praca monostabilna, bistabilna czy moźe na czas naciśnięcia przycisku pilota)

Proponuję kilka wyjść...

1.

Programujesz dwa wejścia centrali jako załączające/wyłączające czuwanie (tryb monostabilny - naruszenie wejścia włącza czuwanie / zwolnienie wejścia wyłącza czuwanie) ...oczywiście jedno wejście przypisujesz do strefy pierwszej, drugie do strefy drugiej.

...dalej...

Ustawiasz sterownik radiowy na pracę monostabilną i podłączasz odpowiednio styki przekażnika do wejść centrali, pamiętaj o odseparowaniu wejść diodą (po diodzie na kaźde wejście).

2.

Programujemy podobnie dwa wejścia centrali lecz tym razem w tryb bistabilny, naruszenie załącza czuwanie, ponowne naruszenie wyłącza czuwanie.

...dalej...

Podłączasz sterownik identycznie jak napisałem wyźej (pamiętaj o diodach), programujesz go w tryb bistabilny, czas pracy przekażnika ustawiasz na 10 sekund

:) powinno pomóc :)

Pozdrawiam, Łukasz

0
  • #4 02 Lis 2007 20:09
    Pfemek
    Poziom 22  

Ten drugi sposób właśnie próbowałem. Sterownik radiowy mam ustawiony na pracę bistabilną z czasem działania przekaźnika około 1s. Działa ale nie zawsze dobrze. Raz na dwa, trzy razy załączenia/wyłączenia czuwania reaguje tylko jedna strefa a nie dwie i powstaje problem. Zmienię czas działania przekaźnika w sterowniku radiowym na 10 sekund, może to pomoże. Ale to już w przyszłym tygodniu dopiero.

adi_al napisał:
    Robisz trzecią strefę z wszystkimi liniami załączaną pilotem i jest ok.Jeśli dobrze zrozumiałem co piszesz.

Tego też bym spróbował ale chyba nie da rady gdyż jedno wejście mogę przypisać tylko do jednej strefy więc automatycznie nie mogę tych samych wejść co w pierwszych dwóch strefach przypisać do trzeciej. No chyba że się mylę. Alarmami zajmuję się od niedawna... :)

Jeżeli ktoś ma jeszcze inną koncepcję rozwiązania problemu to proszę pisać...

0
  • #5 02 Lis 2007 20:28
    marcelon
    Poziom 13  

z tym załączaniem, że raz się da drugi nie upewnij się , że nie jesteś w zasięgu którejś z czujek bo jeśli masz ją zaprogramowaną jako priority to jeśli będzie naruszona nie uzbroisz strefy i pewnie tu jest przyczyna

0
  • #6 02 Lis 2007 20:34
    Pfemek
    Poziom 22  

Być może, że któraś z czujek była faktycznie naruszana. To też sprawdzę. Jeżeli chodzi o rozwiązanie kolegi adi_al to mi też by takie coś pasowało ale jak to zrealizować??? Sprawdzałem teraz w programie dloadX czy mogę przypisać do trzeciej strefy wejścia z pierwszych dwóch i nie da rady...

0
  • #7 02 Lis 2007 20:34
    BENO99
    Poziom 26  

adi_al napisał:

Witam.
    To nie CA 10, w Integrze jednego wejścia "nie przypiszesz" do kliku stref.

Pozdrawiam

0
  • #8 02 Lis 2007 20:37
    marcelon
    Poziom 13  

sorki , też się pospieszyłem trochę :)

0
  • #9 02 Lis 2007 20:43
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Możesz utworzyć grupę stref (w Twoim przypadku strefy pierwsza i druga) oprogramować jedno z wolnych wejść jako 80-"załączające czuwanie" i podpiąć do niego radiolinię w trybie monostabilnym.
    Naruszenie linii (wciśnięcie przycisku radiolinii) powoduje uzbrojenie wybranych stref.

0
  • #10 02 Lis 2007 20:48
    Pfemek
    Poziom 22  

sharp napisał:
    Możesz utworzyć grupę stref (w Twoim przypadku strefy pierwsza i druga) oprogramować jedno z wolnych wejść jako 80-"załączające czuwanie" i podpiąć do niego radiolinię w trybie monostabilnym.
    Naruszenie linii (wciśnięcie przycisku radiolinii) powoduje uzbrojenie wybranych stref.

To dobre rozwiązanie. Tylko w jaki sposób tworzy się grupy stref? Prosił bym o wytłumaczenie... :)

0
  • #11 02 Lis 2007 20:55
    sharp

W menu DloadX-a wybierasz "wejścia", w tym "grupy zał./wył.", w wolnej grupie (zapewne piewszej) wybierasz strefy do załączania (np 1 i 2) i zaznaczasz je; w "wejściach" wybierasz wolne wejście , oprogramowujesz jako "załączające czuwanie", w opcji "czas na we." przyporządkowujesz tą grupę i powinno działać.

0
  • #12 02 Lis 2007 21:06
    Pfemek
    Poziom 22  

A czy będzie działać jeżeli wejście oprogramuję jako 82 - zał/wył czuwanie? Zależy mi na tym aby można było z pilota uzbroić oraz rozbroić alarm. Dodam jeszcze jedno pytanie co oznacza Typ0;Typ1;Typ2 jako sposób załączania?

0
  • #14 02 Lis 2007 21:29
    Pfemek
    Poziom 22  

Tak myślałem...

No nic. Wiem już na czym stoję. Będę kombinował. W przyszłym tygodniu napiszę jakie rozwiązanie zastosowałem...

Pozdrawiam...

0
  • #15 02 Lis 2007 21:38
    lukaszkrucz
    Poziom 12  

:) ...więc dobrze wyczułem :) ....ustaw czas pracy przekażnika na 10 sekund 98% na tak :) miałem identyczny problem z zdalnym sterowaniem urządzeniami w domu (alarm, oświetlenie, ogrzewanie...) zmiana impulsu na 10 sekund pomogła, a tak to włączało się raz jedno, raz drugie... (oświetlenie - 3 odbiorniki, jeden pilot...)

Pozdrawiam serdecznie i dobranoc.

0
  • #16 02 Lis 2007 21:41
    marcelon
    Poziom 13  

wg. pomysłu sharpa tylko z pilotem dwukanałowym , drugie wejście ustawiasz jako wył. czuwania robisz grupę i jednym przyciskiem uzbrajasz drugi rozbrajasz system

0
  • #17 02 Lis 2007 22:03
    sharp

marcelon napisał:
    z pilotem dwukanałowym , drugie wejście ustawiasz jako wył. czuwania robisz grupę i jednym przyciskiem uzbrajasz, drugim rozbrajasz system

O, i to jest chyba najwłaściwsze rozwiązanie - jednoznacznie przypisane przyciski do funkcji: nie ma mowy o przypadkowym uzbrojeniu/rozbrojeniu stref w razie przypadkowego naciśnięcia (jednego) przycisku.
    Aczkolwiek stosowanie TYLKO pilota do uzbrajania /rozbrajania systemu ma też jedną wadę: musisz go pilnować przed zgubieniem - jeszcze Ci kto na obiekt legalnie wejdzie...
    Ale to tak na marginesie.

pozdrawiam - Maciej

0
  • #18 04 Lis 2007 17:11
    tomasz.grzenkowicz
    Poziom 2  

Najlepszym sposoben rozwiązania twojego problemu jest ustawienie innej strefy typu "AND"' czyli zależnej od strefy załączanej pilotem. Myślę, że to rozwiązuje problem.

0
  • #20 04 Lis 2007 20:57
    Pfemek
    Poziom 22  

bhtom napisał:
    Pfemek napisał:
    Sterownik radiowy mam ustawiony na pracę bistabilną z czasem działania przekaźnika około 1s.

W tym przypadku chyba chodzi o tryb monostabilny?

Tak chodzi o tryb monostabilny, moje przejęzyczenie...

Jak będę na obiekcie to spróbuję wszystkich możliwych możliwości rozwiązania mojego obiektu i napiszę potem co zastosowałem... :)

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam...

0