Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator obrotów do silnika z pralki

bogdand 02 Nov 2007 21:30 36405 8
 • #1
  bogdand
  Level 17  
  Dostałem silnik z pralki automatycznej, chcę go wykorzystać do pewnego urządzenia ale potrzebuje zrobić mu regulację obrotów. Problemu by nie było gdyby był to zwykły silnik uniwersalny. problem polega na tym, że stojan połączony jest szeregowo i oba końce wyprowadzone są na płytkę zaciskową, a druga para przewodów poprzez szczotki i komutator zasila wirnik. I teraz nie wiem jak można nim sterować, czy regulować napięcie na wirniku czy na stojanie. W pralce jest kawałek elektroniki ale po odłączeniu od programatora wydaje mi się bezużyteczna. Dołanczam zdięcie silnika i regulatora i proszę o wsparcie w rozwiązaniu problemu.
 • #2
  bogdand
  Level 17  
  Coś namieszałem z tym jednym zdięciem tam była tabliczka znamionowa silnika . za utrudnienia przepraszam.
  Regulator obrotów do silnika z pralki
 • #3
  harlejowiec
  Level 25  
  Z opisu wynika że uzwjenie stojana masz połaczone szeregowo z uzwojeniem wirnika. Czyli jest to silnik szeregowy nawet po znacznej predkości znamionowej to wynika. Regulacja poprzez zmianę napięcia zasilania, bocznikowanie obwodu stojana i twornika, regulator mocy posiadający triak lub tyrystory. Zdecydowanie ten uklad z triakiem byłby najlepszy mozna takie kupić gotowe lub do złozenia tylko musisz podac na jaka moc chcesz i prąd. Silnik ten śmiało można zasilać napięciem stałym i regulowac metodą PWM(szerokośc wypełnienia impulsu).
 • #4
  bogdand
  Level 17  
  Kolego właśnie że nie jest to silnik szeregowy (uniwersalny), bo z takim poradziłbym sobie . Stojan (dwie cewki) połączone są ze sobą szeregowo pomijając wirnik. I w tej sytuacji silnik ten w porównaniu do silnika Uniwersalnego ma cztery wyprowadzenia dodając oczywiście dwa jeszcze wyprowadzone bezpośrednio z wirnika za pośrednictwem szczotek.
  Regulator obrotów do silnika z pralki
  Schemat silnika
 • #5
  KACZOREK
  Level 21  
  podłącz końce cewek ze szczotkami a początki do zasilania i to jest cała filozofia podłączania. silnik osiągnie maksymalne obroty a jeśli będziesz chciał zmienić kierunek obrotów to wystarczy zamienić między sobą przewody które będą podłączone do szczotek i wtedy wystarczy zwykły regulator obrotów wyciągnięty z jakiegoś starego odkurzacza lub innego urządzenia o odpowiedniej mocy np. wiertarka. oczywiście mostek między cewkami musisz zlikwidować . tylko zwróć uwagę na to żeby się nie pomylić i nie podłączyć początku jednej cewki i końca drugiej do szczotek bo możesz spalić silnik lub wywalisz bezpieczniki. jeżeli nie będziesz miał pewności czy dobrze podłączyłeś to pierwszą próbę zrób łącząc silnik szeregowo z żarówką taką z 200W czajnikiem lub suszarką do włosów. a prądniczkę tachometryczną możesz wykorzystać w sprzężeniu zwrotnym do stabilizacji obrotów tylko wtedy musiał byś regulator wykonać samemu lub komuś zlecić jego wykonanie ewentualnie odpowiedni kupić bo ten odkurzacza się nie nada.
 • #6
  harlejowiec
  Level 25  
  Możesz jeszcze dla pewności pomierzyć rezystancje cewek stojana. Jeżeli są małe to znaczy że są przystosowane do pracy szeregowej.
 • #7
  bogdand
  Level 17  
  Czyli bez przeróbki nie da się nic zrobić? Obudowa silnika jest oryginalnie nitowana. Żeby przeciąć mostek muszę ją rozebrać. To oczywiście jest do zrobienia i nawet będę musiał tak zrobić jak koledzy radzicie. Myślałem że można za sterować tym silnikiem bez ingerencji do wewnątrz . a o efektach podzielę się na forum. Dzięki za pomoc.
 • #8
  wactener
  Level 15  
  Zrobiłem regulator do takiego silnika z regulatora z triakiem (jak do światła). Jest to zastosowane do wirówki do miodu.Chodzi bardzo ładnie.
  Pozdrawiam
 • #9
  bogdand
  Level 17  
  Panowie uruchomiłem to ustrojstwo dzisiaj i jestem mile zaskoczony jego pracą. Regulator zrobiłem na triaku, taki najprostszy, ale działa super. Dziękuję kolegom za pomoc i podjęcie mojego tematu.

  Gorąco pozdrawiam.