Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FLEX - oświetlenie schodów

02 Lis 2007 22:10 6265 9
  • Poziom 10  
    Chodzi mi po głowie zrobienie czegoś takiego:
    oświetlenie klatki schodowej wykonane na 3 modułowych flex-ach montowanych od spodu w stopień drewniany.
    Tylko chcę aby światło zpalało się na stopniu na którym jeszcze nikt nie stanoł tzn: idziesz do góry i stajesz na 1 stopniu (podświetlonym na stałe - tzn 24h) zapala się 2 stopień, stajesz na nim - zapala się 3 stopień i tak kolejno
    jak coś takiego zrealizować?
    Co jeżeli jedna osoba wchodzi a druga schodzi - wtedy bym chciał aby np.: wchodząca miała światło żółte a schodząca białe a jak staną razem na jednym stopniu to jego podświetlenie było by jeszcze innego koloru - wiem że flex może dawać na 3 kolory
    podpowiedzcie mi coś prosze

Dodano po 9 [minuty]:

dla ułatwienia mogę zamieścić przekrój moich schodów - jeśli ten opis nie wystarczy. Jest 9 schodków z dołu na spocznik i 9 ze spocznika na piętro.
    Czy trzeba na każdym stopniu (w jego boku) montować czujkę ruchu - cholernie drogie w wykonaniu sklepowym - bo najtańsza jaką znalazłem kosztuje 23zł - a tu jest ich aż 16 (bo pomijam te dwie startowe - góra/dół). Może podrzucicie jakieś tańsze rozwiązanie do wykonania samodzielnego:).
    A jak zrealizować te 3 kolory????? - z tym se już wogule nie radze
  • Poziom 22  
    Wszystko się da...
    tylko same czujniki i układy przerosną pewnie cene samych schodów...
    A po za tym po co Ci to??
  • Poziom 10  
    powiem tak
    po ostatniej prawie 10 letniej charówce nagle na moje wielkie nieszczęście stałem się bezrobotny i to bezrobotnym mając dom w stanie surowym otwartym. Taki bajer (tak na marginesie to pozdrawiam bo to nazwisko mojego ostatniego prezesa :) już od dawna mi chodził po głowie. Napewno nie porwę się na wiatraki - tymbardziej teraz w mojej obecnej sytuacji, ale może to wcale nie jest tak kosztowne jak nam sie zdaje. By to ocenić musze wiedzieć co oceniać - i tu właśnie Was prosze o pomoc

Dodano po 8 [minuty]:

ja bym sam nazwał to "duperelą - jednak taką która cieszy
  • Poziom 10  
    było nie było w chałupie i tak będą 2 instalacjie na 230V i 12V - to też może moja kolejna głupota - ale to akurat potraktujcie jako dygresje

Dodano po 5 [minuty]:

C++ powiem Ci tak - ja akurat tego nie umiem ale mam kolegę który by dla mnie to zrobił - no niestety nie można wszystkiego umieć. Jeśli chodzi o elektronikę i lutowanie to sobie poradzę i jak myślę będę łapał co do mnie mówisz.

pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

ja sobie tak myślę że co by mie było to sam temat może być dość ciekawy w realizacji i warto to by choćby z tego powodu ugryść

Dodano po 15 [minuty]:

ja planuje zrobić to coś na tym: http://www.powerled.pl/
  • Poziom 10  
    widzę że temat umarł
    czyżby był zbyt banalny
    może jednak ktoś z Was mi cos podpowie
    pozdrawiam
  • Moderator Robotyka
    Jest jeszcze jedna mozliwość. Wyłącznik czasowy. Po zadzialaniu czujki starowej, zapala poszczególne stopnie na kilka sekund, po czym wygasza.
    Można to by zrobić na jednym sterowniku programowalnym.
    Wada? Jeśli ktoś się zatrzyma na schodach, to światło zgaśnie i już się nie zapali.
    Można to rozwiązać rozbijając światło na dwa obwody - do półpiętra i od półpiętra.
    Oprócz czujek ruchu, mozna wykorzystać też czujniki nacisku. Ale ich ceny są podobne do czujek, może deczko wyższe.
  • Poziom 12  
    ale prosciej mozna to zrobic tak ze stojac na ziemi naciskasz na pierwszy wlacznik i zapalasz flexa na pierwszym schodku. schodzac z ziemi i wchodzac na ten schodek naciskasz kolejny czujnik nacisku i zapalasz drugi schodek . stojac na 2 zapalasz 3 itd az do dachu:)
  • Poziom 10  
    jurnymario napisał:
    ale prosciej mozna to zrobic tak ze stojac na ziemi naciskasz na pierwszy wlacznik i zapalasz flexa na pierwszym schodku. schodzac z ziemi i wchodzac na ten schodek naciskasz kolejny czujnik nacisku i zapalasz drugi schodek . stojac na 2 zapalasz 3 itd az do dachu:)

jeżeli dobrze rozumiem to proponujesz żeby zastosować zwykłe włączniki oświetlenia - przyciski.
    Jednak to odbiega od moich założeń i wydaje mi sie być jakąś utopią. Bo jeszcze raz powtarzam o ile dobrze Cię zrozumiałem to proponujesz zastosowanie 18 przyciskow.
    to już wole ustawić 2 czujki na półpiętrze jedna skierowana na dół druga na górę pod jedną podłączyć jeden a pod drugą drugi obwod. To wydaje się byc najłatwiejszym rozwiązaniem, ale tez pojściem na skroty.
    Czy naprawde nie da się inaczej?
  • Poziom 9  
    Do czujników zastosuj zwykły sterownik płynącego światła (uklad na tranzystoże i kondesatorze + rezystor ) oświetlenie na diodach led