Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak skrócić długość błysku lampy błyskowej ?

03 Nov 2007 14:47 1805 8
  • Level 12  
    Witam!

Posiadam lampę błyskową HANIMEX X214 , która jak się okazało słabo nadaje się do zamrażania bardzo szybkiego ruchu. Opiszę sposób w jaki robię zdjęcie: ciemny pokój, ustawiam ostrość na jakiś punkt, rzucam w ten punkt z dużą siłą piłkę i robię jej zdjęcie. Czas naświetlania to tylko długość błysku lampy + odbicia błysku od ścian etc. W efekcie otrzymuję zdjęcie na którym piłka nie jest w miarę ostra. Wiem, że patrząc okiem fizyka idealnie się nie da, ale jest wykonywalne na tyle aby oko widziało na fotografii ostry obiekt.

I tu mam pytanie, czy jest możliwość skrócenia długości błysku ? Nowsze lampy dają błysk o określonym przedziale czasu, jak te zmiany są realizowane? Może jakieś zmiany w obwodzie wyładowania?

Proszę o porady dotyczące mojego problemu.
    Będę zadowolony z mikro krótkiego błysku :)
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 19  
    witam chyba nie tedy droga.. tu chodzi o czas naświetlania elementu światłoczułego /czy to błona , matryca bez znaczenia/ w zasadzie jest ustawiony na ok 1/30 s co nie da możliwości robienia ostrego obiektu będącego w ruchu, należy zmienić czas naświetlania o ile nie będzie to kolidowało z wyzwoleniem lampy ( bezwładność styków w aparacie ) i przy standardowych nastawach to tak właśnie powinno się objawiać , nie ostrym zdjęciem pozdrawiam
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 12  
    Tak jak pisałem - zdjęcie robione w zupełnie ciemnym pokoju bez jakichkolwiek źródeł światła. Ustawiam naświetlanie elementu światłoczułego na kilka sekund, błysk wyzwalam głosem. Naświetla się matryca tylko podczas błysku (poza błyskiem jest ciemność). Piłka jest złapana w kadrze ale chciałbym, aby była znacznie ostrzejsza.

Lampa nie jest sterowana aparatem, jest niezależna.
  • Level 11  
    Należy skrócić czas trwania błysku poprzez odłączenie palnika od zasilania (kondesatorów) po ustalonym czasie. Można to zrealizować za pomocą tranzystorów IGBT.
  • Level 39  
    Wydaje mi się , że łatwiej skrócić czas naświetlania w aparacie.
    Nie wiemy jakim dokładnie sprzętem dysponuje autor tematu , więc o konkretne porady będzie trudno .
  • Level 12  
    Hucul: Piszę niewyraźnie? Czas naświetlania == czas błysku.

mimusz: Dzięki, znalazłem już informację na temat IGBT i skracania czasu. Dość skomplikowane i drogie. Kupię chyba kolejną lampę.
  • Level 25  
    Wydaje mi się że nie tędy droga.
    Czas wyładowania w palniku jest około 1/10.000 sek a więc co tu skracać ??. Poza tym jeśli by ci się udało skrócić czas, to zdjęcie byłoby niedoświetlone. Napisałeś jak robisz zdjęcie, ale nic nie napisałeś o ustawianiu ostrości. Moim zdaniem powinieneś ustawić aparat na manualne nastawianie ostrości, ustawić ostrość i robić zdjęcie.
    Poza tym ustaw przesłonę na 11 lub więcej.
  • Level 13  
    Możesz zmniejszyć też pojemność kondensatorów zasilających palnik. Zmniejszy to ładunek gromadzony w lampie a tym samym moc i czas błysku
  • Level 11  
    olekewaagata wrote:
    Wydaje mi się że nie tędy droga.
    Czas wyładowania w palniku jest około 1/10.000 sek a więc co tu skracać ??. Poza tym jeśli by ci się udało skrócić czas, to zdjęcie byłoby niedoświetlone.

Czas błysku może dochodzić do 1/1000. Poza tym tak właśnie działają nowoczesne lampy błyskowe - regulują czas trwania błysku i tym samym jego moc. Taka metoda pozwala na regulację w szerokim zakresie. Jeśli chodzi o to czy zdjęcie będzie prawidłowo naświetlone to jest to problem identyczny jak przy fotografowaniu bez lampy, stosując dłuższy czas naświetlania narażamy się na poruszenie zdjęcia. Kwestia czy mamy jeszcze zapas w przysłonie i czułości, aby zdjęcie było ostre i poprawnie naświetlone.
    Druga sprawa to czy zdjęcie faktycznie jest poruszone czy też nieostre z innego powodu.