Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka Mastercook 3455 - zwarcie na wyłączniku.

03 Lis 2007 19:56 6954 2
  • Moderator Robotyka
    Witam.
    Mam pytanie do kogoś, kto zna się na serwisie Mastercooka.
    W trakcie pieczenia nastapiło zwarcie w kuchence, z fazy do zera.
    Oczywiście, natychmiast poleciały bezpieczniki.
    Szybkie badanie wykazało, że przy próbie uruchomienia wyłącznika piekarnika następuje natychmiastowe zwarcie. Oczywiście diagnoza pierwsza - diabli wzieli grzałkę górną, lub silnik wentylatora. Niestety, po odłączeniu grzałek (znalazłem na schemacie 4, a w instrukcji piszą tylko o trzech) i silnika, zwarcie dalej występuje.
    Nie występuje natomiast przy regulatorze ustawionym na zero.
    Myślałem o neonce sygnalizacji włączenia grzałek (czerwona) ale to nie to.
    W końcu, rozkręciłem wyłącznik pakietowy. I tu pojawił się problem.
    Znalazłem ślady zwarcia "po węglu" na wejściu wyłacznika. Pomiędzy stykiem 6 (wejście z regulatora) a stykiem 8 (zero). Styk 8 jest wykorzystany jako zero piekarnika, ale nie ma tego na schemacie (doszedłem metodą ruskich inzynierów - po przewodach). Zero jest załączone przy wszystkich programach piekarnika, a rozłączone w pozycji "wyłącz".
    pomyślałem o zdjęciu przewodów zerowych i ich spięciu na stałe. Boję się tylko czy wtedy nie wystąpią jakieś niekorzystne zjawiska. Szczególnie boję się o styki fazowe. Grzałki będą wtedy rozłączane i włączane tylko jednym stykiem. Wyłącznik ma styki 16A.
    I czy spięte zera w czasie "postoju" piekarnika nie będą miały wpływu na elektronikę regulatotora?
    Kuchenka pochodzi z jednej z pierwszych serii Mastercooka, model 3455.

PS - na schemacie w instrukcji, są 4 grzałki:
    - Dolna
    - Gorna
    - Opiekacz
    - Czwarta "zawinięta" dookoła wentylatora. Nie ma jej w opisie kuchenki, ani w tabeli programu działania. Jest podłączona pod Styk nr 7 wyłacznika.
    Wie ktoś, co to za grzałka?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Ta "owinięta grzałka", to grzałka termoobiegu. Wymień ten przełącznik - koszt niewielki.
  • Moderator Robotyka
    Dziękuję za rady.
    Grzałki wszystkie są dobre, tak jak i wentylator. Po zwarciu przewodów zerowych ze styku nr 8, kuchenka zahulala ponownie.
    Koszt wyłącznika, to około 50zł. Przy okazji się wymieni. Albo kupi nową kuchenkę, bo ta ma już 11 lat. :)
    W każdym razie, odłączenie przebitego styku wystarczyło. Okazało się, że styk i tak nie działał, bo producent go zmostkował. Jego usunięcie z obwodu i spięcie na stałe nie miało zatem wpływu na pracę kuchenki.
    Tym samym moje obawy co wytrzymałości styków fazowych okazały się nieuzasadnione.
    Przy okazji w instrukcji jest błąd. Piszą, że przy włączonym termoobiegu działa grzałka opiekacza, a nie grzałka termoobiegu. Ale dzięki podpowiedzi poprawiłem ołówkiem.