Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić działanie konwertera?

29 Lis 2003 14:28 5804 4
  • Poziom 11  
    Pytanie jak w temacie.

A dokładnie chodzi mi o sprawdzenie konwertera bez tunera. Np. miernikiem, może jakaś bateryjka + rezystorek + lampka. Istnieje taka możliwość?
  • Poziom 23  
    Jedynie miernikiem do sprawdzania poziomu sygnału, używanego do ustawiania anten. W każdym konwerterze jest zjawisko promieniowania wstecznego sygnału heterodyny. Jeśli podłączysz do takiego miernika i podasz napięcie takie jak normalnie idzie z tunera, na mierniku będziesz miał jakiś poziom sygnału. Wystarczy wtedy zbliżac do promiennika kawałek metalowej blachy lub nawet rękę, a przy sprawnym konwerterze zauważysz zmiany poziomu sygnału na mierniku. Zmiany są tym silniejsze, im bliżej konwertera jest zbliżana blacha lub ręka. Brak takich zmian świadzczy o tym, ze konwerter jest uszkodzony. Niestety żadnym innym miernikiem, czy też lampką nie sprawdzisz konwertera.
  • Poziom 20  
    Dodam tylko że trzeba by sprawdzać konwerter w 2 pozycjach tzn w polaryzacji V i H gdyż są to 2 osobne tory aż do heterodyny.
    Wojtku nie jest to jednak jedyny sposób, mam gdzieś jeszcze przerobiony stary konwerter Marconi ( z tych pierwszych czarnych płaskich ) na generator. Był to projekt mojego kolegi i spisywał się doskonale szczególnie przydatny w dawniejszych czasach kiedy przekręcało się heterodynę nowego konwertera by dopasować go do starego odbiornika z wąską głowicą - ale to tak jako ciekawostka :D

Pozdrawiam Jarek
  • Poziom 23  
    :arrow: SANDRA faktycznie ciekawostka tymbardziej, że ja też mam przerobionego Marconiego (dużo było takich około 10 lat temu, często w zestawach z amstradami serii 200), który jest kompletnym nadajnikiem, modulowanym sygnałem video. Kiedyś często go wykorzystywałem do sprawdzania i przestrajania konwerterów, ale od jakiegoś czasu leży gdzieś zarzucony. No ale myślę, że koledze exec nie chodziło o tak wyrafinowane sposoby sprawdzania konwertera :wink:
  • Poziom 17  
    a czy dysponuje Ktoś diodowym wskażikiem sygnału odbieranego z konwertera ? chodzi mi o ustawianie optymalnego ułożenia konwertera względem czaszy anteny (ogniskowanie)