Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mosfet z kanałem zubozanym

03 Lis 2007 21:21 4281 18
 • Poziom 27  
  Potrzebny MOSFET z kanałem wzbogaconym.
  Po podłączeniu napięcia sterującego ma rozłączać.
  Czyli kanał ZUBOŻANY typu P i kanał ZUBOŻANY typu N.
  Mają one sterować mini przekaźnikami.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 27  
  Nikt nie zna symbolu tranzystora bipolarnego z kanałem zubożanym????????
 • Poziom 31  
  Witam!

  Zapomnij o MOSFETach z kanałem zubożnym. Wynika to z technologii ich wykonania. Wiekszość produkowanych MOSFETów jest z kanałem wzbogaconym, a jesli już to bedą to MOSFETy małej mocy i z kanałem N (o PMOSFETach zubożonych, to można sobie tylko pogdybać). Jedeny MOSFET z kanałem zubożonym jaki miałem kiedykolwiek w rękach to był BSV81 (małej mocy) z kanałem N (raczej trudno dostępny).
  Radzę zajrzeć do pierwszego lepszego katalogu tranzystorów polowych i sobie trochę o nich poczytać, a wszystko stanie się jasne.

  Lepiej napisz dokładnie co chcesz zrobić.

  Pozdrawiam
  PS Poza tym wygląda na to, że jak zauważył Kolega "adams987", coś Ci się z tymi tranzystorami "pokitwasiło" ;-)
 • Poziom 27  
  Napiszę to tak.
  Częstotliwość oświetlania fotodiody to jakieś 2 razy na sek.
  Tzn między fotodiodą a diodą świecącą będzie chodziło koło z otworami.
  tam gdzie będzie otwór i dioda będzie świecić ma być załączony 1 przekaźnik natomiast gdy zostanie zasłonięta fotodioda to ma być włączony 2 przekaźnik.do cewek przekaźników chcę dołączyć po 1 małym elektrolicie który będzie podtrzymywał cewkę na jakąś 1 sek.
  w chwili gdy koło będzie się obracać będą ciągle doładowywane kondensatory i cewki przekaźników będą trzymać.
  Jeśli koło się zatrzyma np na otworze to po 1 sek puści cewka przekaźnika nr 2 a jeśli zatrzyma się na pełnej powierzchni to puści cewka przekaźnika nr 1.
  Takim sposobem wymyśliłem sobie ograniczenie błędu wyłączenia nie zależne od zatrzymanego koła.
  Muszę zrobić takie urządzenie i pomyślałem że najlepiej zrobić to na tranzystorach.
  Ale że nie znam się za bardzo to ...
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 35  
  A nie prościej dać jedno źródła światła, jeden fototranzystor zasilający jedną diodę led. Jeśli koło się kręci to dioda mruga. Jeśli koło stanie to są dwie możliwości , albo świeci cały czas , albo w cale.
 • Poziom 31  
  Witam!

  Nie pisz jak Ty to chcesz zrobić, tylko napisz dokładnie do czego Ci to jest potrzebne, to może wtedy wymyślimy coś, co będzie miało i ręce i nogi.

  Pozdrawiam
  PS Jakoś nie kojarzę z Twojego opisu do czego mogłoby to być przydatne. Wyjaśnij dokładniej w czym rzecz

  Bo jeśli chodzi o detekcję obrotów koła, tzn. czy sie kręci, czy nie? to podaj więcej założeń wyjściowych do projektu. Czy obroty są stałe, czy się zmieniają w czasie pracy "jakiegoś tam urządzenia , czy bezwładność koła jest duża, czy mała??
 • Poziom 27  
  Podaje przykład.
  Jest przepływomierz który ma 3 łopatki.
  kiedy przepływomierz działa dioda świecąca mruga w rytm przesłaniających ją łopatek. Tę częstotliwość odczytuje fototranzystor po przeciwnej stronie przepływomierza.
  gdy zatrzyma się przepływ wody zatrzymają się łopatki przepływomierza.
  łopatki mogą zatrzymać się w 2 momentach, zasłaniając tranzystor lub nie.
  jeśli zamontuje fotodiodę z 1 tranzystorem PNP i przekaźnikiem to w momencie kiedy łopatki zatrzymają się odsłaniając diodę układ nie zareaguje ponieważ będzie cały czas zasilany przekaźnik.
  Gdy natomiast będzie to układ z 2 przekaźnikami działającymi na przemian sterowany z jednej fotodiody lub tranzystora to znaczy gdy fotodioda jest oświetlona działa przekaźnik nr1 a nie działa przekaźnik 2, gdy fotodioda jest nieoświetlona działa przekaźnik nr 2 a nr1 nie, układ zauważy różnicę .
  Dlatego jest potrzebny układ włączający przekaźniki na przemian sterowany przez fotodiodę lub fototranzystor.
  Do przekaźników podłączamy kondensatory podtrzymujące cewki jakieś 2 sek.
  I mamy układ rozpoznania przepływu.
  A dodam że przepływomierz jest przeźroczysty.
 • Poziom 31  
  Witam!

  Nadal nie wiem co ma realizować w dalszej kolejności układ detekcji obrotów, a to jest istotne. Jeśli w rachubę wchodzi niewielkie opóźnienie od chwili zatrzymania do momentu pojawienia się sygnału STOP z układu detekcji, to taki układ można zrealizować przy pomocy jednego czujnika fotoelektrycznego (jeżeli ma być koniecznie fotoelektryczny), tak jak pisał "adams987". Wygląda to tak.

  Na wyjściu czujnika fotoelektrycznego mamy impulsy prostokątne jak tarcza się kręci. jak stoi może być stan L (zero logiczne), lub stan H (jedynka logiczna). Sygnał z czujnika trzeba podać na układ różniczkujący RC (kondensator szeregowo z sygnałem, a za nim opornik podciągający do Vdd(Vcc). Po układzie różniczkującym w naszej logice pozytywowej otrzymamy na tylnym zboczu impulsu z czujnika foto szpilki o poziomie logicznym L, czyli jak tarcza się kręci to mamy impulsy (szpilki), jak tarcza stoi to mamy zawsze poziom H (niezależnie czy czujnik jest oświetlony, czy zakryty). Sygnał z układu różniczkującego podajemy na bramkę (inwerter) z wejściem Schmitta (np. CD4093, CD40106 itd), aby uniknąć ewentualnych hazardów. Na wyjściu bramki będziemy mieli impulsy prostokątne H (jak tarcza sie kręci - "szerokość" impulsów będzie zależała od stałej czasowej RC układu różniczkującego), lub stan L (jak tarcza stoi). Aby zrobić układ detekcji obrotów tarczy na wyjściu bramki stosujemy dla odmiany ;-) układ całkujący RC (opornik szeregowo z sygnałem, a za nim kondensator podpięty do masy). Na wyjściu układu całkującego podłączamy wejście następnej bramki Schmitta, na której wyjściu otrzymamy nasz sygnał detekcji: L (zero logiczne) - tarcza się kręci, H (jedynka logiczna) - tarcza stoi. I masz układ, jakiego potrzebujesz. Trzeba tylko odpowiednio dobrać stałe czasowe w układach RC różniczkującym i całkującym i to wsio.

  Pozdrawiam
  PS Jest to klasyczny układ detekcji obrotów/ruchu często stosowany w układach elektronicznych i do czego Ci były potrzebne tranzystory MOSFET, na dodatek z kanałem zubozonym?? ;-)
 • Poziom 27  
  Teraz to mi pojechałeś:D.
  Nie mam zielonego pojęcia o tym co napisałeś.
  Prędkośc obrotowa nie jest ważna, układ ma widziec czy wogóle sie kręci.
  a zareagowac może nawet 5 sekund po zatrzymaniu.
  Masz moze schemat tego co napisałes????
 • Poziom 31  
  Witam!

  ...wieczorem narysuję schemat i wrzucę na "elkę". Jest to tak proste, jak splunąć ;-) , więc chwilkę czasu, którego zawsze mi brak, mogę na to poświęcić.

  Pozdrawiam
  PS A może Ktoś, kto ma więcej czasu w tej chwili, wyprzedzi mnie i Ci to "łopatologicznie" narysuje.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Mosfet z kanałem zubozanym

  Witam!
  Kolego "arktik1", oto bardzo prosty schemat. Jak długo fototranzystor jest
  modulowany światłem, czyli jak długo się kręci, tak długo przekaźnik trzyma. Jeżeli stanie - obojętnie w jakiej pozycji - fototranzystor przestanie przeładowywać C1, przez to kondensator C2 przestanie być doładowywany. Od R2 zależy czas trzymania przekaźnika - im opornk większy, tym dłuższy czas. Tranzystor Q1 oboętnie jaki MOSFET (wzbogacony), aby wytrzymał prąd cewki przekaźnika.

  To wszystko - jak co to pytaj.

  Pozdrawia Bodgan.
 • Poziom 31  
  Witam!

  ... o własnie to jest dokładnie to co opisałem, tyle, że maksymalnie uproszczone. Najpierw układ rózniczkujacy z kondensatorem C1, a potem układ całkujacy z kondensatorem CP1. Takie uproszczone układy są OK!, ale czasami mogą sprawić troche problemów z regulacją, gdyż po uproszczeniu wszystkie, opisane przeze mnie obwody, mają wspólne elementy.

  Pozdrawiam
  PS Jeśli chcesz tylko "zapalać" diodę LED, czy podać sygnał dalej do układu logiki (np. do uPC), to przekaźnik jest niepotrzebny. W jego miejsce włącz LED, szeregowo z rezystorem, a jako MOSFET można zastosować np. popularny BS170 w obudowie TO-92 (który mógłby, w razie czego, wysterować nawet nieduzy przekaźnik - Id=500mA)
 • Poziom 27  
  A nie można zastosować tranzystora np BC109 lub BC558????:D:D
  Takie mam!:D
 • Poziom 31  
  Witam!

  Nie bo polowiec przełączany jest napięciowo (przy aplikacjach statycznych nie obciąża źródła sygnału tak jak tranzystor bipolarny), a bipolarny prądowo, poza tym w takim układzie wskazane jest wyższe napięcie przełączenia/nasycenia tranzystora. Bipolarny będzie się odtykał od 0,7V, a polowy potrzebuje przynajmniej kilku V. Można by próbować z bipolarami, ale wskazany byłby tranzystor typu Darlingtona, oraz pewnie trzeba by użyć większych pojemności w układach RC (różniczkującym i całkującym).

  Pozdrawiam
  PS Dlatego w moim opisie użyłem bramek CMOS, dzięki którym w obwodach RC nie trzeba by używać dużych pojemności (awaryjnych i krótko żyjących elektrolitów)

  Jak masz npn BC109, to połącz dwa w układ Darlingtona i spróbuj użyć w miejsce polowca
 • Poziom 27  
  czy te diody D1 D2 D3 mogą byc takie same ,np małe prostownicze????
 • Poziom 16  
  Witam! :D

  D3 nie może być diodą detekcyjną, natomiast małą prostowniczą - tak - chodzi o czas.

  Polecam 1N4148, jest to dioda impulsowa o czasie t<4ns, prądzie Id - 200mA, i napięciu Uwst - 75V.

  Cewka przekaźnika podczas wyłączenia, wytwarza krótką szpilkę kilkuset woltową, odwrotną do kierunku zasilania cewki. Dioda D3 zwiera tę szpilkę.
  Pomimo tego, że w MOSfecie jest dioda impulsowa D-S zabezpieczająca go, to diodę D3 stosuje się zawsze - jak najbliżej wyprowadzeń cewki z przekaźnika.

  Zgadzam się z kolegą "r2d2004" że nie ma sensu bawić się bipolarnymi, nawet darlingtonem - to tranz. sterowane prądem.
  D1 i D2 też zastosuj 1N4148. Bo w tym układzie diody pracują jak klucze (impulsowo)

  To na razie tyle. jak co to pytaj. Bogdan.
 • Poziom 27  
  Dobra ,zamówiłem elementy ,jak złożę to napiszę .
  Na razie pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  No i stało się ,DZIAŁA
  Zrobiłem wczoraj czujnik obrotów i działa.
  Musiałem tylko zwiększyć troszkę kondensator C1 ponieważ układ za szybko reagował na zatrzymanie gdy fototranzystor był oświetlony.
  W każdym razie WIELKIE dzięki za schemacik.
  POZDRAWIAM