Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak się ustawia Quality of Service w USR 9106

wlen 03 Nov 2007 22:45 2875 8
    wlen
    Level 11  
    Mam router(AP) US Robotics 9106, dzielę łącze pomiędzy 5 pecetami i chciałbym ustawić bu klienci nie blokowali łącza programami P2P, oczywiście niech se każdy ściąga ile chce, ale tak, aby strony www, poczta i skaype działało jak trzeba.
    Z tego, co wyczytałem to można ustawić to właśnie w Quality of Service, ale jak?
    Nie wiem czy mam wypełnić wszystkie miejsca, co w te pola w pisać.
    Czy jest jakiś sposób żeby, chociaż mój, komp w sieci miał jakieś przywileje?
    Spróbuję dodać z rzut pulpitu, ale dla pewności napisze, jakie dane muszę wpisać:

1.Traffic Class Name:
    2.IP Precedence:
    3.Specify Traffic Conditions for the class. I tu do wybrania jest TCP/UDP, lub TCP, UDP lub ICMP
    4.Source IP Address:
    5.Source Subnet Mask:
    6.Source Port (port or port:port):
    7.Destination IP Address:
    8.Destination Subnet Mask:
    9.Destination Port (port or port:port):
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ustaw prority na High, TCP/UDP i w polu source IP address wpisz swoje IP - nazwa nie ma znaczenia.
    maxservice
    Level 13  
    wlen wrote:

Czy jest jakiś sposób żeby, chociaż mój, komp w sieci miał jakieś przywileje?

Aby mieć troszkę więcej niż ma reszta wstaw swoje IP do DMZ wejdź w
    SECURITY ->DMZ Host i tam wpisz swój adres IP - będziesz miał odblokowane wszystkie porty.

Co do ustawienia QoS nie robiłem tego w tym routerze ale ale spróbuj tak:

Class name - wpisz cokolwiek np - WWW
    Priority daj na HIGH
    Source Port - 80
    Destination Port - 80 - to ustawienia dla pierwszeństwa przeglądarki www.

dla poczty via outlook daj porty 25/25 oraz 110/110 a dla ftp 21/21

Powinno zadziałać ale głowy nie dam bo tak jak pisałem nie ustawiałem QoS na tym konkretnym USR-ku
    mbo
    maxservice wrote:

Aby mieć troszkę więcej niż ma reszta wstaw swoje IP do DMZ wejdź w
    SECURITY ->DMZ Host i tam wpisz swój adres IP - będziesz miał odblokowane wszystkie porty.

To nie ma nic wspólnego z większym priorytetem.

Quote:

Class name - wpisz cokolwiek np - WWW
    Priority daj na HIGH
    Source Port - 80
    Destination Port - 80 - to ustawienia dla pierwszeństwa przeglądarki www.

dla poczty via outlook daj porty 25/25 oraz 110/110 a dla ftp 21/21

Takie ustawienia nic nie dadzą - porty źródłowe są zupełnie inne - powyżej 1024.
    wlen
    Level 11  
    A czy jest możliwość żeby troszeczkę przyhamować P2P, jeżeli się np. ogląda www, i jak poznać porty źródłowe.
    Czytałem też że w 9106 można zwiększyć moc antenki (może też da się wyłączyć jedną bo chyba to osłabia drugą) poprzez telnet udało mi się wejść do AP przez telnet ale co dalej? Nie chciał bym czegoś uwalić.

Cytuję:
    USR9106 to bardzo dobre urządzenie (modem ADSL Annex A a po flashu Annex B, router, switch, AP 802.11b/g), szczególnie, że oprócz szerokiej funkcjonalności ma na pokładzie linuxa (busybox) i trochę ciekawych narzędzi. Posiada prosty konfigurator przez WWW, który ułatwi konfigurację urzeądzenia laikom, oraz dostęp przez telnet, którey pozwala na zaawansowaną konfigurację parametrów urządzenia. Jeśli macie przyjemność posiadać USR9106 (albo szukacie urządzenia posiadającego wzmiankowane parametry i nie wiecie na co się zdecydować), to polecam kilka informacji z którymi warto się zapoznać.

* Lista komend routera - http://www.usr.com/support/9105/9105-files/cli_reference.html. Wspólna dla 9105 i 9106.
    * Odpowiednik ls, którego niestety wbudowanego w routerze - echo /*
    * Zarządzanie mocą nadajnika (opcja której nie ma w interfejsie WWW): wlctl txpwr 84 (domyślnie 28
    * dostęp do konfiguracji z sieci wewnętrznej możliwy jest przez konta admin oraz user, ale z zewnątrz TYLKO przez konto support - trochę mi to zajęło…
    * Ponoć to urządzenie można rozbudować o port szeregowy i USB (dolutować do płytki), ale nie testowałem tego rozwiązania.
    wlen
    Level 11  
    więc udało mi się zmienić parametr, ale jak to zapisać bo po restarcie AP wszystko jest jak wcześniej, proszę o pomoc
    wkleję jeszcze co widać w oknie telnet-u:

Get/Set a radio register.

shmem Get/Set a shared memory location.

antdiv Set antenna diversity for rx
    0 - force use of antenna 0
    1 - force use of antenna 1
    3 - automatic selection of antenna diversity

txant Set the transmit antenna
    0 - force use of antenna 0
    1 - force use of antenna 1
    3 - use the RX antenna selection that was in force during
    the most recently received good PLCP header

a tu to co widać po zienie parametru:
    USR ADSL Gateway
    Login: admin
    Password:
    > wlctl txpwr
    txpwr is 84
    >
  • Helpful post
    mbo
    W podanym spisie komend jest polecenie save.
    wlen
    Level 11  
    Próbowałem save w różnych konfiguracjach przed wysłaniem komendy po wysłaniu komendy po zakończonych zmianach i nic, jeśli tylko wyłączę AP to odpowiedz wraca ta sama 28.
    Czy mógłbyś mi to napisać bardziej szczegółowo jak to się robi ja nigdy nie bawiłem się z linuxem ani jemu podobnych.
    Opisze po krutce jak ja to robiłem:
    Wchodzę do AP przez telnet wpisuje login pass.
    1. komenda -wlctl txpwr
    -odpowiedz: txpwr is 28
    2.teraz wpisuje -wlctl txpwr 84(tutaj nieraz dodawałem save)
    3. teraz sprawdzam wlctl txpwr
    -odpowiedz: txpwr is 84
    4.na koniec też próbowałem save i wychodziłem
    ale jak tylko wyłączę z sieci router i włączę ponownie wszystko wraca jak wcześniej.
    bat_s
    Level 11  
    Quote:

Takie ustawienia nic nie dadzą - porty źródłowe są zupełnie inne - powyżej 1024.

To znaczy, ze lokalnie nic nie działa na portach poniżej 1024?