Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie swietlówek - problem

03 Nov 2007 23:24 2316 7
  • Level 10  
    Witam.

Zdobyłem dawno temu widoczną na zdjęciu "oprawę" swietlówkową.
    Pamiętam, że kiedyś działała bez problemu. Później dostała się w czyjeś ręce i ktoś poodpinał i poprzepinał wszystkie przewody.

Mam teraz problem z podpięciem tego wszystkiego tak, żeby działało.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

• Level 24  
    Kolego, przez 4 lata pobytu na tym forum, powinieneś nauczyć się do czego służy opcja szukaj. Jakby było to jednak za trudne, to proszę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic394531.html
    Aby podłączyć dwie świetlówki masz dwie opcje:
    1. Dwa dławiki (lub podwójny, ale nie wiem czy taki jest), dwa startery już masz.
    2. Szeregowe podłączenie świetlówek (każda z osobnym starterem) i dławika, ale sumaryczna moc świetlówek nie większa, niż dopuszczalna dla dławika.
  • Level 10  
    Naprawdę szukałem, ale nie znalazlem wszystkiego, co chcialem wiedziec.
    Otóż nie znalazłem informacji, jak podłączyc przewody przy dławiku - są tam 4 zaciski i nie wiem, jak ma być to połączone.

Nie miałem zbyt wiele do czynienia z urzadzeniami tego typu, skad wynika właśnie mój brak wiedzy.
    Prosze o wyrozumialość...
  • Level 39  
    Co to jest przed dławikiem (w obudowie od przekaźnika)?
    Musisz sprawdzić, najlepiej jakimś miernikiem, czy w Twoim przypadku dławik masz podwójny (dwa w jednym) i jeśli tak to podłączasz tak jak kolega elek77 podał w linku. Jeżeli jest to pojedynczy dławik to podłączasz świetlówki szeregowo --> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic771935.html
    Odkręć ten dławik, może pod spodem masz opis jego parametrów.

Pozdrawiam
    Adam
  • Level 10  
    W obudowie przekaznika jest po prostu podwójny zacisk i zwykłe przejście przewodow z gniazdka.

Pod dławikiem nie ma żadnego opisu... Sprawdzałem już wcześniej.
    To co udalo mi sie pomierzyc miernikiem umieściłem na poniższym zdjęciu. W innych kombinacjach zacisków nie ma przejscia.

• Level 12  
    Z tego co widac statecznik jest podwojny. Podłączasz przewod fazowy do statecznika, potem ze statecznika na jedna koncowke lampy. Na przeciwnej koncówce lampy podłaczasz przewod zerowy. Dwie pozostałe koncówki lampy po przeciwnych stronach łączysz starterem. Tak samo robisz z drugą lampą. Tylko cos mi nie pasują te rezystancje na stateczniku. Połącz dwie lampy szeregowo na 1 stateczniku R1 z dwoma starterami po jednym na kazda lampe.
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Statecznik prawdopodobnie o mocy 13W pracuje w klasycznym układzie szeregowym. Zaciski środkowe są zmostkowane w celu uniknięcia konieczności stosowania dodatkowej kostki.

Pzdr.
  • Level 10  
    Skorzystałem z powyższego schematu i wszystko zadziałało bez żadnego problemu.
    Dziekuję za pomoc.

Pozdrawiam.