Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa stroboskopowa - przeróbka z 12V na 230V

no3q 04 Lis 2007 12:37 1735 2
  • #1 04 Lis 2007 12:37
    no3q
    Poziom 9  

Witam, mam lampę stroboskopową do podłączenia do zapalniczki samochodowej i chce ją przerobić na 230 :). Nie ukrywam ze nic takiego jeszcze nie robiłem, a chciałbym zacząć... myśle, że zabawa z transformatorkiem jest dobra na początek ;) Prosze o pomoc.

Z tego co sie dowiedzialem w zapalniczce
    prąd około 20-25A (?), VDC
    U Stroboskopu = 12V
    musze to przerobic na 230V, zmienne

Czyli potrzebuje trafo 12/230V i tu pierwsze pytanie :P skąd można taki wykręcić ?:))

czy cos jeszcze bedzie potrzebne ?

Uprzejmie prosiłbym o jakis pogladowy rysunek jak to zrobić ;)
    poza podłączniem strony pierwotnej i wtórnej cos jeszcze?
    ah i co do trafo to jakie jeszcze wymagania musi spełniac?
    nie wiem jaką moc ma lampa...

Ah. mam jeszcze zasilacz uniwersalny z mozliwoscia ustawienia z 230V na 12VDC czy mozna zamienic stronami i bedzie ok?:)
    tylko jest malutki ma tylko 500mA. Ale czy w teorii w ogole mozna tak zrobic?

Tytuł zmieniłem - regulamin p.11.
    Pisz staranniej - regulamin p.15. [Mirek Z.]

0 2
  • #2 04 Lis 2007 12:48
    Krater28
    Poziom 17  

Cytat:
    Ah. mam jeszcze zasilacz uniwersalny z mozliwoscia ustawienia z 230V na 12VDC czy mozna zamienic stronami i bedzie ok?Smile
    tylko jest malutki ma tylko 500mA. Ale czy w teorii w ogole mozna tak zrobic?
    Nie - zdecydowanie tak nie wolno robić.
    Temat stroboskopów jest często przewalany na elektrodzie więc skorzystaj z opcji SZUKAJ. Podpowiem tylko że oprócz słowa Stroboskop możesz wpisać też słowo j111. Myślę że tyle w temacie.

0
  • #3 04 Lis 2007 13:30
    adams987
    Poziom 35  

Nie do końca wiadomo jak Ty widzisz tą przeróbkę, bo masz takie możliwości :
    Zastosowanie transformatora o odpowiedniej mocy (pewnie rzędu 100W÷200W) o napięciu pierwotnym 230V i wtórnym 12÷15V, z mostkiem z diod prostowniczych o prądzie przewodzenia 10A lub więcej każda i w tedy układ działa jakby był zasilany z akumulatora, zmieniamy tylko element zasilający (akumulator na zasilacz).
    Możesz przerobić układ stroboskopu , wtedy wystarcza zasilacz który posiadasz na 12V o wydajności prądowej 0,5A. Zasilaczem tym zasilasz stroboskop lecz zamiast sterowania elementem mocy załączającym źródło światła o napięciu 12V , robisz sterowanie optoelementem (optotriak), a ten np optotriak jest połączony już z napięciem sieciowym i steruje źródłem światła o napięciu 230V. W ten sposób nie wykorzystasz źródła światła na 12V i musisz zastosować inne na 230V.
    Dwa różne rozwiązania . Pierwsze ma wadę taką że trafo nie jest tania , a drugie ma chyba jeszcze większą wadę , musisz zastosować inne źródło światła a co za tym idzie obudowa itd. oraz mała przeróbka w samym układzie.

0