Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak praktycznie wykorzystać wiedzę o ekologicznej energii,

Oloo66 06 Mar 2008 12:04 17022 91
 • #31 06 Mar 2008 12:04
  Inkwizycja
  Poziom 25  

  Generator wiatrowy Rutland 913 12V 220W(moc maksymalna) 72W przy 10m/s; średnica 910mm, 6 łopat. Miasto Legnica średnia roczna prędkość wiatru 3,5m/s (6,9knots). Moc oddawana przez generator dla tej prędkości wiatru to ok. 12W (na podstawie dokumentacji technicznej).

  Obliczenia:

  Średnia roczna produkcja energii:

  Er = P * t =12W * 8760h = 105120Wh = 105,12 kWh

  Koszt wyprodukowanej energii na podstawie http://www.zelt.pl/serwis/index.php?id=111

  Kr= Er * k = 105,12kWh*0,3901zł/kWh = 41zł

  Ceny podstawowych urządzeń:

  Generator Rutland 913 - 2498 zł
  Regulator ładowania – 379zł
  Akumulator 25Ah – 640zł
  Razem 3517zł (brutto)

  3517zł wystarczy na 85lat kupowania energii od ZE.

 • #32 06 Mar 2008 12:37
  Fyszo
  Spec od GSM

  Robert Kaminski napisał:
  ...Tym samym... (państwo)... przez swoje nie działanie ,albo działanie w odwrotnym kierunku daje fory dużym wspieranym w "nowoczesnych gospodarkach"przez swoje rządy...


  Chcesz zamienić siekierke na kijek i wspierać małych? Bezsens. Agituj lepiej za zniesieniem wszelkiego interwencjonizmu, niż przerzucaniem go z 'duzych' na 'małych' - RobinHood'owskie ideały. Gdyby nie interwencjonizm - kapitalizm byłby najczystrzym i najprostrzym systemem gospodarczym. A obecnie mamy kapitalizm (na który się pluje), ale w kluczowych sprawach rządzi socjalizm (rozdawanie biednym) albo co gorsza nacjonalizm (interwencjonizm narodowy). A Leszka B. się nie czepiaj, bo zrobił wiele dla kraju, w bardziej wymiernej walucie niż ideały - bo w $.

 • #33 06 Mar 2008 12:55
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Inkwizycja to tylko spekulacja na liczbach.Jaki ma sens porównywanie generatora Pmax=220W do cen energetyki zawodowej? -Tylko taki aby udowodnić ,że przydomowe wiatraki są nieekonomiczne.
  Mają one swoich zapaleńców i chwała im za to.Niestety ilość produkowanej przez nie energii nie pokrywa nawet potrzeb gospodarstwa nie mówiąc o sprzedaży nadwyżek ZE.
  Warunki wiatrowe w Polsce nie są korzystne.Duże wiatraki być może opłaca się budować w niektórych miejscach.Przydomowe można budować wszędzie ,w zależności od upodobania inwestora.
  Do kalkulacji przedstawionej przez Inkwizycje należy w niedługim czasie dodać kary nałożone przez UE za brak % energii odnawialnej.A są to potężne pieniądze.
  Niestety wiatraki przydomowe nie będą brane nawet pod uwagę.

  Leszek B.jedynym dorobkiem naukowym są pracę na temat gospodarki komunistycznej.To o czym piszesz Fyczo ,Leszkowi wyszło chyba tylko przypadkiem.Dziś jego nauczyciele ze szkółki niedzielnej to znaczy Saks(nazwisko muszę sprawdzić),przyznają jak bardzo się mylili w swoich tezach liberalnych i radach dla państw z bloku.
  Fyczo ty żyjesz i myślisz w jakimś matriksie.Namów Francję,Niemcy,USA i,nie mówiąc o Chinach i wszystkich innych nie będących 3 światem aby zrezygnowali z swoich praktyk interwencjonistycznych nawet w tych najmniejszych a nominuję Cię do nagrody Nobla w ekonomii.
  Dobry jest idealizm ale nie w takiej dawce.Trochę realizmu.

 • #34 06 Mar 2008 12:58
  stomat
  Specjalista elektryk

  Wymaganą ilość energii "odnawialnej" zapewni się poprzez wycinanie lasów i palenie drewna w elektrowniach, tak jak to się obecnie dzieje w Połańcu. Tak naprawdę każdy ma w d..ie ekologię chodzi tylko o biznes.

 • #35 06 Mar 2008 13:29
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Stomat zgadzam się z tobą w 100%.Na forach spotkałem sie z postawą jak obracać nałożonymi w przyszłości karami aby jak najwięcej zarobić.Według Niemieckich szacunków nie są to sumy w milionach ale w miliardach euro.Ekologia jest tylko ładną czapką,którą przykrywa się giełdową, super wolno rynkową spekulacją.Nie rozumiem tylko Twojej niechęci do geotermii.

 • #36 06 Mar 2008 13:58
  JESIOTR1
  Poziom 31  

  Generator wiatrowy Rutland 913 powinien kosztować co najwyżej 100 zł.Więcej to za niego może dać tylko Analfabeta Techniczna."Taki" Naród kupi wszystko.
  Rozszyfrowałem - Robert K - zdobył klasztorne wykształcenie w Ekonomii.

 • #37 06 Mar 2008 14:05
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  To wykształcenie zdobyłem w wspomnianym wcześniej miejscu -adres:Bakałarzewska 21 Suwałki(obok złomu):D:D.
  Na marginesie ilość naukowców kręcących się w koło mocherowego radia jest imponująca.
  100 zeta jest nierealne,za rutlanda może jest to za dużo,nie znam sie na ekonomii wiatrowej.

 • #38 06 Mar 2008 14:40
  Inkwizycja
  Poziom 25  

  Jaka tam spekulacja :D na liczbach. Tak tylko sobie przeliczyłem ile by kosztowała taka instalacja przeciętnego obywatela który nie ma dostępu do podstawowych narzędzi nie odróżnia V od A ale ma kasę i che być trendy :D . Jak widzicie moje obliczenia są średnie tzn. przyjąłem ,że wieje przez cały rok w rzeczywistości jest różnie. Co by się nie robiło podstawą jest rachunek ekonomiczny a on niestety uśmierca najlepsze rozwiązania :cry: .

  PS 1.
  Nie każdy obywatel na domek, kawałek ogródka , zaprzyjaźnionego złomiarza, warsztacik aby sobie coś zbudować :D
  PS2.
  Bateria słoneczna + akumulator na parapecie zasila mi radio :D
  PS.3
  Spróbuje przeliczyć trochę większy wiatraczek i zobaczę co z tego wyjdzie :idea: .

 • #39 06 Mar 2008 14:59
  JESIOTR1
  Poziom 31  

  Mój wiatrak "SAM" zwraca się raz na 3 miesiące tak ciężko pracuje.Nie trzeba liczyć tylko się doskonalić i się rozwijać.
  Jak Inkwizycja liczy, że Akumulator 12V / 25Ah = – 640zł - to Ja w sklepie kupię dwa, ale po 12V / 160Ah.
  Są tacy, co kupują chińszczyznę i mówią na nią Elektrownia Wiatrowa - takie WYKSZTAŁCENIA się zdarzają.
  Tyle mocy, co Rotland daje to tyle samo daje silniczek od wycieraczek z Poloneza.

 • #40 06 Mar 2008 15:30
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Inkwizycja chciałbyś dwu w jednym,takie rzeczy to wiesz gdzie...Bycie trendy nie oznacza ,że poniesione koszty się zwracają.Tak to każdego było by stać aby być cool i cool nie było trendy.I właśnie dla takich osób przeznaczone są wiatraczki z silniczkiem od wycieraczek poloneza (nie wiedziałem ,że moc jego wynosi 220W).
  Na Suwalszczyźnie są dobre warunki dla "wiatraczków przydomowych".Wzniesienia i otwarte przestrzenie.
  Jak Jesiotr1 ma takie miejsce to może uzyskać znacznie większe moce.
  W Suwałkach była instytucja promująca energie odnawialne.Nie wiem jak teraz ma sie ona.Być może właśnie to tłumaczy żal za brakiem zainteresowania ze strony rządzących.
  Ja ze swojej strony optuje bardziej za małymi elektrowniami wodnymi,gdzie moce ok. 20kW uzyskuje się bez większych problemów.

 • #41 06 Mar 2008 15:58
  JESIOTR1
  Poziom 31  

  Na Suwalszczyźnie silniczek od wycieraczek z Poloneza wytrzymywał 70V i 5 A = 350 W - takie kiedyś były wiatry.Co do elektrowni wodnych to u Nas na rzekach są wodospady do 3 m wysokości ale jest zakaz fotografowania i dostępu - bo to prawie WŁASNOŚć PRYWATNA - na zasadzie "Gęś wody nie da i sama też nie pije".

 • #42 06 Mar 2008 16:05
  kingu01
  Poziom 10  

  Jak masz troche pola to pozakładac wiatraki a jak mieszkasz koło rzeki to koło wodne i dawac prąd sąsiadowi za ciut mniejsza kase niż nasz energetyk :)))

 • #43 06 Mar 2008 16:16
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Tak to tylko łatwo się piszę.Jak przychodzi co do czego zaczynają się problemy.Nie daj boże sprzedawać prąd sąsiadowi!!! To traktowane jest jak obrót narkotykami,handel bronią i żywym towarem.
  Myślący rządzący powinni ułatwiać takie działania.Jest wręcz przeciwnie.

 • #44 10 Mar 2008 01:35
  Oloo66
  Poziom 13  

  Przeczytałem rozważania szanownych kolegów i wyszło mi zbierając to do kupy że: Pasywna redukcja procesów energochłonnych, czyli w przypadku zwykłych zjadaczy chleba:
  1 edukacja począwszy od niegotowania całego czajnika wody na jedną herbatę, dojazdy do pracy kolejką (jeśli jest),
  2 ocieplenie domów, wymiana okien, sprawne piece. Nowoczesne systemy grzewcze geotermalne praktycznie nie do zrealizowania indywidualnie ze względu na koszty (pompa ciepła ok 60tys pln.) Można pokusić się o tańszą zachwalaną przeze mnie rekuperację - efekt gwarantowany, ale nakłady też spore, bo okna, uszczelnienia, rury, rekuperator.
  Teraz część 3 czyli pozyskiwanie energii dla domu i do transportu i co tam jeszcze wymyślimy.
  Można stawiać wiatraki, ale niestety najlepiej na morzu, bo te lądowe pracują tylko ok 2000h/rok przy wietrze ponad 2m/sek. Oczywiście wiatraczek do podgrzewania zawsze mile widziany:-)
  Natomiast biogaz można zaprząc do pracy 24h/dobę. 1m3 gnojówki to ok 20m3 biogazu o zawartości ok 60% metanu. Teraz ważna informacja. Rozpatruję model w którym szczelny zbiornik ma odprowadzenie rurką z góry do zbiornika pośredniego i gaz tłoczony jest zwykłą sprężarką. Nie trzeba go oczyszczać wcale. W oryginalnej postaci podajemy do kolektora dolotowego silnika tłokowego. Najlepiej diesla lub turbodiesla. Na początek będzie benzynowy, bo najłatwiej. Jako tzw. układ kogeneracyjny silnik produkuje pożądaną energię mechaniczną do produkcji prądu i niezbędne ciepło do podgrzewania substratu. Czyli w sumie sprawność ok 80-90%. Oczywiście są problemy:-) czyli jak utrzymać szczelność zbiornika, jak wymieniać materiał, jak mieszać substrat itp?
  Sprawa zasilania i podłączenia generatora jest banalna - metan to dobre paliwo, no i oczywiście generator ustawiamy na 50hz bez problemu. Tylko produkować. Wszystko jest proste zanim się nie zacznie. Mam już sporo literatury i kombinuję...

  Dodano po 21 [minuty]:

  I nie denerwujmy się pisaniem o Rydzykach czy Balcerowiczu. Swoją drogą jeden to większy kretyn od drugiego. Różnica w/g mnie polega tylko na tym, że Rydzyk kradnie i oszukuje wyłącznie dla siebie, a Balcerowicz nie - i jeszcze udało mu się dorobić do tego jakąś odjechaną dla profesjonalisty teorię. Ewentualnym oburzonym proponuje zainteresować się jakością prognoz Balcerka na temat spodziewanej inflacji,pkb itd w kolejnych latach. No tak dowód 100% niekompetencji. Zabrał z 10 lat życia wszystkim Polakom. Na pocieszenie - jakby nie on to firmowałby ten cyrk inny magik...

 • #45 10 Mar 2008 09:05
  JESIOTR1
  Poziom 31  

  Mam już sporo literatury i kombinuję... - Pokaż każdemu o biogazie - jakieś linki.

 • #46 11 Mar 2008 22:15
  Oloo66
  Poziom 13  

  Niestety tego nie znalazłem w internecie. Książki i opracowania niemieckie i Polskie. Za jakiś czas podam trochę istotnych informacji.

 • #47 18 Mar 2008 16:56
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Biogazem interesował się swego czasu instytut elektryfikacji rolnictwa(jakoś tam). Obszerne opracowania na ten temat znajdują się w ich bibliotece. W tym jak w gospodarstwie tanim kosztem uzyskać biogaz.
  Na marginesie Oloo66 próbujesz nieźle kombinować co się chwali,ale za bardzo wierzysz w to co gadają ci,ci co robia to najgłośniej.
  Szkoda ,że pieniądze i praca naukowców nie wiele dała.Powstało co prawda kilka takich instalacji biogazowych "przy oborowych".Jedna z nich nawet niedaleko mnie.Przejeżdzając zauważyłem ,że zostało zdemontowana ,wraz z wiatrakiem.Pewno trafiła na złom.:cry:.
  Nie rozmawiałem z właścicielem gospodarstwa na ten temat,więc nie wiem.Przydała by się jakeś WWW. na którym można by było opisach pokrętne losy różnych takich "wynalazków".
  Może trochę lepiej ,ale nie rewelacyjnie sprawa wygląda z geotermią.
  Buduję się zakład mający większe moce niż zapotrzebowanie (Bańska Niżna). W dużym mieście jakim są pobliskie Szaflary nie ma zainteresowania ze strony samorządu. Ciepłą wodę transportuje się z dużymi stratami do dalekiego Zakopanego. Gdy powstaje bardzo dobry projekt toruński powstaje istna hucpa jakiej świat nie widział.

 • #48 02 Maj 2008 23:52
  Oloo66
  Poziom 13  

  pocieszyłeś mnie jak cholera z tym biogazem:-)

 • #49 03 Maj 2008 00:16
  Fyszo
  Spec od GSM

  W siedleckiej oczyszczalni działa generator na biogazie i jeszcze odsprzedają nadmiary prądu dla energetyki.

 • #50 03 Maj 2008 00:23
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Ta wiejska przy zagrodowa biogazownia o której pisałem produkowała metan jedynie dla celów grzewczych.Były to dwa zbiorniki jeden w drugim.Gdy zwiększała się ilość biogazu panujące w środku nadciśnienie podnosiło do góry jeden ze zbiorników.Nie wiem jaka była szczelność.Wydajność była największa w ciepłych miesiącach,w tedy gdy zapotrzebowanie na ciepło było najmniejsze.

 • #51 03 Maj 2008 00:41
  barszcz17
  Poziom 14  

  Interesowałem się kiedyś biogazowniami. Aby inwestycja była opłacalna należy produkować min. 10000 tuczników rocznie.

  A gdyby samemu zrobić taką instalacje? Ocieplony zbiornik o objętości kilku m3, a uzyskany gaz spalać w piecu. Odpada problem oczyszczania gazu.

 • #52 03 Maj 2008 01:37
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  A i smród ze świńskiej gnojowicy mniejszy:D:D

 • #53 03 Maj 2008 01:51
  barszcz17
  Poziom 14  

  Interesowałem się kiedyś biogazowniami. Aby inwestycja była opłacalna należy produkować min. 10000 tuczników rocznie.

  A gdyby samemu zrobić taką instalacje? Ocieplony zbiornik o objętości kilku m3, a uzyskany gaz spalać w piecu. Odpada problem oczyszczania gazu.

 • #54 03 Maj 2008 02:02
  Fyszo
  Spec od GSM

  Teraz każdy rolnik powinien utylizować gnojowicę - i posiadać na to dokumenty (najlepiej) lub zbiornik do jej przechowywania. Więc może to dobry biznes kupić szambiarkę i odbierać od okolicznych rolników ten 'drogocenny' płyn do własnej gazowni.

 • #55 04 Maj 2008 13:16
  rafalles
  Poziom 12  

  Ja mam pare tyś .kurek.Też chciałbym robić biogaz z ich odchodów.Kupiłem nawet dwie beki po 20m3,ale co dalej to nie mam pomysłu.Beki są w poziomie,a praktycznie wszystkie instalacje co widziałem są w pionie.Ale pomijając wszystko,na moim teranie jest zakaz używania płynnych nawozów ze względu na ujęcia wody.To mnie wstrzymało troche od dalszych działań w tym temacie

 • #56 05 Maj 2008 21:52
  wnyku
  Poziom 11  

  JESIOTR1 napisał:
  Najbliższa firma która to robi skutecznie w Polsce to firma z Chin

  Znasz może nazwę tej firmy? (jakieś linki?)
  kontynuując wywód, spalamy biogaz z gnojowicy z silniku generując prąd, a co dalej z zużytą gnojowicą?

 • #57 05 Maj 2008 22:43
  tronics
  Poziom 35  

  Do 'beczki' i na pole, nawieść grunt pod rzepak :)
  Przefermentowana nie powinna już tak śmierdzieć, a mimo wszystko i tak byłaby jeszcze bogata w związki azotowe.

 • #58 07 Maj 2008 10:54
  wd40
  Poziom 21  

  Z tym generatorem powyżej to niewypał. To zbyt mała moc by inwestować.
  Ale najtrudniejsza jest przeprawa nie z ekonomią i techniką ale naszym prawem, które jak może broni monopolu energetyki zawodowej.
  Dlaczego?
  Współczesna energetyka została podzielona (lub powinna zostać wg najnowszych zaleceń UE) na 4 obszary:
  - wytwarzania (w Polsce brudna energetyka węglowa)
  - przesył - Polskie Sieci Energetyczne = sieć powyżej 110kV
  - dystrbucja - części dawnych zakładów energetycznych = sieci 110kV, 15/20kV i 230/400V zajmujące się: przyłączaniem, dbaniem o linie energetyczne oraz pomiarami
  - sprzedawcy energii = spółki nie posiadające majątku a jedynie kupujace tanio w elektrowniach i sprzedające drogo odbiorcom
  Proszę zwrócić uwagę co się dzieje po przyłączeniu prywatnej elektroni do KSE:
  - sprzedawcy nie sprzedają odbiorcy, bo odbiorca jest samowystarczalny,
  - dystrybutorzy i PSE też nie zarabia bo linie nie zasilają samowystarczalnych odbiorców
  - wytwórcy zawodowi produkują mniej (i nawet wtedy drożej) bo nie ma takiego zapotrzebowania.
  Przez głupią el. wiatrową nawiedzonego wynalazcy traci cały przemysł energetyczny.
  A ile?
  Jeżeli ktoś w domu płaci 100zł/m-c i chciałby się zasilić z el. wiatrowej to:
  - jeżeli elektrownia będzie zasilała wyłącznie wynalazcę i nie będzie podłączona do KSE to 1200zł/rok
  - jeżeli elektrownia będzie zasilała wyłącznie wynalazcę i będzie podłączona do KSE to 1200zł/rok ale wynalazca może jeszcze wyrwać 700zł/rok z tytułu uznania energii za ekologiczną
  - jeżeli elektrownia będzie podłączona do KSE i będzie produkowała 2xwięcej niż chce wynalazca to energetyka straci 2400zł a wynalazca może zyskać jeszcze 1400zł/rok.
  Chyba jsano wyjaśniłem dlaczego natrafia się na takie kłody?
  Proszę zwrócić uwagę, że nikt z energetyki nie mówi o zaletach małych elektrowni:
  - odciążenie linii,
  - ekologia,
  - estetyka,
  - innowacyjność

 • #59 28 Maj 2008 14:35
  Slak68
  Poziom 15  

  Witam.
  Zawsze uważałem, że "małe jest piękne".
  Państwo powinno wspierać wszelkie "małe" inwestycje wytwarzające jakąkolwiek energię.
  Wszyscy na razie tylko patrzą na ceny ropy, energii, itp.
  Ja na razie robię zakupy na zapas...
  2,5 roku kupiłem trochę profili stalowych (było trochę wolnej kasy...) - teraz za to samo musiałbym zapłacić 2 razy więcej.
  Nie ma się co oszukiwać - będzie drożeć wszystko, naprawdę wszystko.

  Od dwóch lat "wyrzucam na taras węże (ok. 200 mb), podpięte pod bojler 140l - po 1 słonecznym dniu mam cały ciepłej wody - 45-55 stopni.
  Kosztowało mnie to 150 zł - pompka CO była wcześniej.
  Interesuje mnie uzysk dodatkowej energii ale za rozsądne pieniądze -
  kolektor słoneczny 2m2 za 1300-1500zł - to za drogo.
  Będę kombinował własnym sumptem.

  Ale wszyscy rządzący chcą mieć w społeczeństwie tylko baranów
  umiejących włączyć tv i wykonywać zawarte tam sugestie.

  Ten świat skończy jak...

 • #60 28 Maj 2008 16:00
  stomat
  Specjalista elektryk

  Kolego Wd40, czy mozesz podać choć JEDEN PRZEPIS który "chroni monopol energetyki" ?
  Nikt nikomu nie broni budować elektrowni jakie chce i sprzedawać energii komu chce. Problem tylko w tym że to się NIE OPŁACA ! Zbuduj sobie swoją sieć do sąsiadów i zasilaj ich ze swojej elektrowni. W czym problem ? Problem w tym że Ty chciałbyś żeby ktoś cię wspierał (państwo ma ci dać kasę) i chciałbyś ZA DARMO korzystać z cudzej sieci energetycznej. Tak dobrze nie ma.
  Z tą estetyką to grubo przesadziłeś.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME