Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ dopasowujący na wzmacniaczu operacyjnym??

04 Nov 2007 17:25 1850 3
 • Level 21  
  Witam!

  Chce zbudować miernik ciśnienia atmosferycznego na MPXA6115A (motorola) i procesorze np. ATmega8.. Podobne tematy bywały już na grupie ale nie znalazłem tego czego chce..

  Czujnik ten daje napięcie w zakresie 0,2V do 4,7V (150hPa do 1500hPa)ale mierząc ciśnienie atmosferyczne (bo takie będzie mierzyć) napięcie będzie wahać się max w granicach ~3,5V-4,5V.. Gdybym mierzył napięcie bezpośrednio przetwornikiem 10bit dokładność jaką mógłbym osiągnąć to ok 4,88mV a czujnik daje 4,59mV na 1hPa czyli jest zbyt mała..

  Chciałbym zbudować układ dopasowywujący (odejmujący) od napięcia wyjściowego z czujnika powiedzmy 2,5V (tak aby na wyjściu z układu miał od 1 do 2V a taką wartość idealnie mógłbym sobie zmierzyć przetwornikiem 10bit z amtegi z ufef 2,56V.. Ew. można jeszcze potem tą wartość pomnożyć 2razy i mierzyć w zakresie 0-5V (ale to zbędne)..

  Nie znam się zbytnio na analogowych układach wiem tylko tyle, że w tym wypadku musi być bardzo dokładny i małoszumny..
  WAŻNE - układ będzie w całości w SMD więc zależy mi na elementach które można dostać w takiej wersji (wzm operacyjny).. Oczywiście możliwie tanio i prosto :) Napięcie zasilania wchodzi w gre raczej tylko 0-5V + źródło nap odniesienia 2,5V (z tym sobie poradzę).

  Załączam proste przebiegi gdybym nie wyraził się odpowiednio jasno.
  Proszę grupowiczów o pomoc..


  Pozdrawiam
  Piotr
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  A jak byś go zasilał „przesuniętym” napięciem względem przetwornika A/C, tzn.
  zamiast masy -2,5V a zamiast +5V dałbyś +2,5V
 • Level 40  
  Witam,
  potrzebujesz jakis precyzyjny wzmacniacz operacyjny polecam Analoga, w ukladzie roznicowym.
  Nie bardzo widze wyzszosci pomiarow w zakresie 1-2V nad pomiarami w zakresie 3.5-4.5V. Poprostu daj Vref =Vcc(5V) i po problemie. Co do rozdzielczosci to jak dasz ten wzm roznicowy powiedzmy ze wzmocnieniem 2 to sygnal wyjsciowy "rozszezy ci sie" dwa razy. Na jedno z wejsc dajesz napiecie odniesienia=to o co chcesz przesunac.
  U(wyj)=U(+) - U(-) wiec na U(+) dajesz wyjscie z MPXA a na U(-) 2V i przwsuwa ci sie to do dolu o 2V.
  Pozdrawiam
 • Level 31  
  Witam!

  Proponuję zapoznać się z tym artykułem (ściągnij sobie pdf, część 1 i 2):

  http://www.ep.com.pl/?strona=archiwum.php&sk=barometr

  ... myślę, że będzie pomocne. ;-)

  Pozdrawiam
  PS Masz tam praktycznie gotowca. Tylko dostosować do Twoich potrzeb.

  W EP9/94 był również publikowany artykuł pt. "Barometr - wysokościomierz". Również można ściągnąć ze strony EP, ale za to już każą sobie "bulić" - Wapacz (sms - 3,66 zł)

  Zapoznaj się również z tym linkiem (fajna sprawa - można z tego zrobić również stację meteo z wyświetlaniem wyników pomiarów na ekranie TV):

  http://www.kapelec.com/altiose1.htm

  ... wykorzystywany jest tam interesujący sensor ciśnienia: MS5534, zintegrowany od razu z przetwornikiem A/D - idealny do współpracy z uPC, niestety na naszym rynku niedostępny.