Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips DVP 3010. DVD nie czyta płyt. Uszkodzony laser?

wie8 04 Nov 2007 18:45 2764 6
 • #1
  wie8
  Level 16  
  Witam,
  Otóż dvd przestało czytać jakiekolwiek płyty... podejrzewam uszkodzony laser. Rozkreciłem sprzęt - okazało się, że gdy włożę płytę to silnik zakręci ją 2-3x ale bardzo leciutko... nawet nie 1 obrót płyty bodajże... i na wyświetlaczu pojawia się napis NO DISC... W momencie kręcenia płytą, wózek z laserem się lekko przesuwa, dioda się zapala po czym gaśnie i wózek wraca na swoją pozycję. Próbowałem wgrać nowe oprogramowanie, mając nadzieje, że zaczyta płyte z firmwarem jednak nic z tego. Co poradzicie ? Wymienić laser czy posprawdzać napięcia na silniku czy to może sterownik padł ?
  Koszt laseru wraz z przesyłką wyniósłby ~60zł, naprawa w serwisie od 120-150zł... Może ktoś mógłby pomóc ?
  Pozdrawiam.
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  MORTEM
  DVD technology specialist
  A ja myślę, że masz uszkodzony flex łączący laser z płyta cyfrową. Częsty przypadek w tym modelu.
 • #4
  wie8
  Level 16  
  Witam, chodzi Ci o tasiemkę... no ale dlaczego miała by się uszkodzić ?
  Masz może więcej info, byłbym wdzięczny za wyjaśnienie problemu

  Dodano po 3 [godziny] 7 [minuty]:

  Panowie, chciałbym dodać że lasera z płytą główną nie łączy brązowa taśma znana z starego typu laserów np VAN2102... lecz biała wstęga kilku pinowa zakończona białą wtyczką, a z drugiej strony niebieską dość grubą folią z pocynowanymi stykami - wszystko wygląda dobrze... DVD mam od nowości, nigdy nie było przerabiane, nigdy nie wgrywałem innego firmwaru. Nie sądze by było to spowodowane połączeniem diody laserowej z obwodem drukowanym - sercem całego odtwarzacza. Po obfitej lekturze podobnych topiców pragnę spytać - czy mam kombinować z zwiększeniem mocy lasera (prądu) i popatrzeć czy zaczyta płytki ? Wiem, że jeżeli to coś polepszy to prędzej czy później laser padnie i że jest to rozwiązanie krótkoterminowe... Jednak myślę że można by pokombinować... Czy ktoś doświadczony mógłby się wypowiedzieć ?
  Nowy odtwarzacz kosztuje ~250-290zł, zatem gra jest warta przysłowiowej świeczki, i cóż z tego że można kupić nowy niemarkowy odtwarzacz za 90 zł ?
  Mógłbym wymienić laser wraz z wózkiem i silnikami za ok 50zł... pytanie tylko czy napewno sprzęt ruszy... czy nie padło coś więcej z elektroniki ;)
  Nie chciałbym inwestować na marne... Dodam jeszcze, że w momencie kręcenia płytą (czynność powtarzana 2-3x) - płyta kręci się bardzo bardzo wolno... Być może silnik tylko padł i nie ma wystarczającej prędkości/momentu do rozbujania płyty i przeczytania informacji...
  Jakie powinny być napięcia na silnikach ?
  Pozdrawiam.
 • #5
  wie8
  Level 16  
  Czy nikt naprawde nie wie ?
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • Helpful post
  #7
  MORTEM
  DVD technology specialist
  Zobacz czy fex przy laserze nie jest złamany. Ja jestem pewien na 99.999% że będzie winna ta właśnie taśma. I nie jest ona brązowa tylko właśnie biała.