Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston UNO - wyłacza się - długie

05 Lis 2007 08:48 6603 9
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich
    Jestem posiadaczem kotła j/w czyli Ariston UNO (dwufunkcyjny) z otwarta komora spalania , mój problem polega na tym że od chwili uruchomienia piec nie pracuje jak powinien. Przynajmniej raz dziennie po odkręceniu c.w.u wyłącza sie i sygnalizuje że albo nie ma ciągu kominowego (wsad zrobiony był przez firmę kominiarską ) albo gazu albo sygnalizuje przegrzanie. Brak ciagu czasami zalacza się też podczas pracy na c.o.. Po uruchomieniu miewał jeszcze takie dziwne wybuchy w komorze spalania ale po ostatniej wizycie serwisanta ustały (a przynajmniej nie tak często). Sprawa wygląda tak że kocoł mam 3 m-ce a serwis jest u mnie co 3 tygodnie chociaż powinienem dzwonić do nich zaraz po wyjściu ich super serwisanta. Kolejna sprawa to czas oczekiwania na grzanie ciepłej wody , po odkręceniu kranu słychać ze czujnik przepływu reaguje natomiast piec nie odpala (dopiero po ok 5sek.) i to muszę przyznać że na początku nie było takiego problemu, ostatnio też miałem taki przypadek że kocioł sygnalizuje gotowość do pracy odkręcam wodę a tu nic leci zimna a kocioł dalej sygnalizuje gotowość, resetuję dalej nic , odłączyłem zasilanie i dopiero po włączeniu zaczął grzać wodę. Dodatkowo czasami po grzaniu wody słychać jakby w pompie dziwne bulgotania jakby była zapowietrzona ale odpowietrzałem już kilka razy i nic sie nie dzieje. Odnoszę wrażenie że z każdą wizytą serwisu piec pracuje gorzej. Porzednio miałem Berette z 93 roku i poza drobnymi naprawami wykonywanymi we własnym zakresie nie miałem z nim problemu (brakowało mi tylko regulatora pokojowego i ciagle paląca się świeczka mnie wkurzała) proszę o pomoc bo mnie coś trafi jak jeszcze raz bedę musial dzwonić do pana z serwisu.
    Z góry dziękuję
    Marcin
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 13  
    problem z ciągiem kominowym może wystąpić niezależnie od jakości wkładu i sposobu montażu - ciąg może być za słaby, zależy to od wysokości, średnicy komina oraz warunków klimatycznych i terenowych. Generalnie podciśnienie w szachcie kominowym powinno być ok 0,2 bara. Ale nie sądzę żeby to był problem tego kotła. Takie namnożenie usterek w kotle może wskazywać na wadę lub usterkę systemu sterowania ( elekronika).
    bulgotanie w pompie może być spowodowane "wybiegiem" pompy schładzającym wymiennik cwu - to ma ograniczyć przegrzanie wymiennika. Ale to i tak nie powinno bulgotać - powinno być słychać normalną pracę pompy.
    Najlepiej żeby udało ci się wycofać z transakcji..... i poszukać innego kotła. Popytaj o możliwość zwrotu kotła ( rękojmia, odstąpienie od umowy) poczytaj gwarancję !!! teraz może i przyjeżdżają ale co będzie jak się gwarancja skończy??? no i ile czasu musisz poświęcić na wizyty serwisantów.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 11  
    Gwarancja na kocioł jest 3 lata natomiast nie ma możliwości wymiany kotła na nowy, jest to wyraźnie zaznaczone w karcie gwarancyjnej że obejmuje ona wymianę wszystkich uszkodzonych części na nowe ale nie całego kotła, z kolei z tą pompą to jest tak że ona pracuje normalnie a to bulgotanie słychać po zakręceniu kranu a nie w trakcie grzania
    z tym ciągiem kominowym to to chyba założę zamiast daszku na kominie jakiegoś "kręciołka"
    a czy przegrzanie kotła może byś spowodowane jakimś nieprawidłowym montażem instalacji co?
  • Poziom 13  
    Pompa może pracować po zakończeniu poboru CWU - żeby schłodzić wymiennik.
    Błędy hydrauliczne raczej nie powodują przegrzania kotła - błędy zazwyczaj odbijają się na jakości działania instalacji.
    co do komina to najlepiej spytać kominiarza żeby sprawdził ciąg (mają te swoje wiatraczki), co do nasady kominowej to czasami pomaga jeśli jest teren mocno wietrzny i występują cofki- ale generalnie komin powinien wystawać ponad szczyt dachu i przy przekroju 130-150 mm mieć ok 6mb od przyłącza kotła do końca komina. Jeśli te warunki nie są spełnione mogą być problemy (ale nie muszą) z ciągiem.
    Co do nasad to masz do wyboru tzw. hełmy czyli obrotowe daszki ustawiające się z wiatrem albo tzw. turbowenty czyli nacinane kule połączone z wiatraczkiem. Turbowent działa tak że kula obracana wiatrem napędza wiatraczek robiący sztuczne podciśnienie w kominie.
    Co do zwrotu pieca to o ile pamiętam jest możliwość rozwiązania umowy sprzedaży w oparciu o niezgodność przedmiotu z umową. W skr€cie chodzi o to że piec nie spełnia Twoich oczekiwań - miał być niezawodny i oszczędny ( tak zwykle twierdzą handlowcy) a jest awaryjny i przysparza ci kosztów związanych z serwisowaniem . Dokładnie sprawdzisz to dzwoniąc do lokalnej federacji konsumentów. Aż boję się myśleć jakie będą koszty napraw za 2-3 lata kiedy skończy się gwarancja.....
  • Poziom 11  
    Witam
    Co do komina to u mnie jest jakas lipa bo jak zmierzyłem to długość przewodu kominiowego od pieca do wylotu na dachu to ok 4,5 metra. Mieszkam na ostatnim pietrze a rura od wsadu kominowego jest ponad dachem dodatkowo jest w otulinie, ale wynika z tego że jest za krótka , zastanawiam się tylko czy mogę taki wsad zareklamować w firmie kominiarskiej która mi go wykonała skoro jest za krótki a zapłaciłem za konkretną usługę czyli wsad kominowy dla potrzeb kotła gazowego, (tak jest na fakturze), ale wracając do pieca to szczerze mówiąc nie chce mi się go oddawać bo wiem jak długa droga jest do tego , rzecznik konsumenta itp. już dochodziłem raz sie firmą od okien pól roku pisania pism fakt faktem wygrałem i usunęli mi usterki
    ale wracając do pieca to to jeśli jest jak mówisz to komunikat o braku ciągu może być wynikiem "cofki",
    co do "wybuchów" w komorze spalania to wystarczyło ustawić-zmiejszyć ilośc gazu przy odpalaniu,
    Putanie czy komunikat o przegrzaniu moze być wynikiem nieprawidłowo pracującej pompy (tak podejrzewał serwisant podczas jednej z wizyt)?
    i to co mnie najbardziej wkurza to czas oczekiwania na ciepła wodę , dlaczego po odkręceniu wody trzeba czekać ok 5 sek na odpalenie pieca jeśli czujnik przepływu reaguje od razu, stara beretta nie miała tego problemu , jak czujnik przepływu zaskoczył piec od razu zaczynał grzać, czy w tym aristonie można ustawić gdzieś opóźnienie grzania CWU, bo na CO chyba takie opóźnienie ustawić można
  • Poziom 13  
    żeby reklamować komin mmusisz wezwać kominiarza ( najlepiej w okresie najgorszego ciągu) i poprosić o protokół badania ciągu jeśli wyjdzie poniżej 0.2 mpa to masz podstawy. co do wybiegu pompy - trzeba by sprawdzić czy twój kocioł ma funkcję schładzania wymiennika ( Uno to raczej prosta wersja ale kto wie) to by tłumaczyło prace pompy po użyciu ciepłej wody. Co do czasu czekania na ciepłą wodę to kwestia funkcji tzw. "komfort" beretta prawdopodobnie ( nie znam modelu jaki miałeś) miała tę funkcję polegającą na utrzymywaniu ciepłej wody w wymienniku dzięki czemu zanim piec się odpali to na pierwsze 2-3 sekundy masz ciepłą wodę z "zapasu". Uno tego nie ma a czas odpalenia palnika trwa kilka sekund..... więc jest to kocioł kosztwony bo spuszczasz każdorazowo kilka litrów zimnej wody w kanał. pozostaje jeszcze odległość od kotła do kranu - ale to jest niezależne od kotła.....
  • Poziom 11  
    aawol napisał:
    Uno tego nie ma

Ma, funkcja comfort
  • Specjalista - systemy grzewcze
    czasem dobrym rozwiązaniem jest zadzwonić do centrali mts i ponarzekać .
    wg mojej oceny rozwiązać sprawe komina to piorytet puźniej ewentualnie elektronika do wymiany + czujniki, lub też pompa(lubi się rozłączyć elektrycznie przy wysokiej temp)

co do komina firma nic nie poradzi ze mieszkasz na ostatnim piętrze.Fakt że ociepliła koniec dobrze o niej świadczy.Radze się dogadać i zamontować zamiast zwykłego daszku kule obrotową .Ty będziesz miał sprawny komin i spokojny sen a firma niestety troche zarobi. ewentualnie jakieś rozwiązanie pośrednie :D

IMO Uno to bardzo dobry kocioł jeśli jest sprawny najmniej zgłoszeń serwisowych
  • Poziom 9  
    Witam,
    chetnie pomoge w tym temcie, posiadam taki piec i regularnie co 3 lat wyskakuje ten blad, do tego stopnia mnie to irytowalo iz nauczylem sie to naprawiac, jednak dopiero na drugiej plytce ktora kosztowala mnie 2 lata temu 700 pln.
    Na dzien dzieisjszy chetnie odsprzedam ja w pelni sprawna z gwarancja na 2.5 roku ;) za "polceny" lub zamienie sie za uszkodzona za 3/4 ceny.
    608809933
  • Poziom 11  
    Też się nauczyłem naprawiać te płytki. Po takiej naprawie wszystkie objawy ustąpiły.
    Dla osób zainteresowanych powiem że wymieniłem większość kondensatorów na płytce sterującej, chociaż z instrukcji z jakiegoś rosyjskiego forum podane były tylko wybrane trzy i dwie diody. Po tym zabiegu od roku żadnych problemów.