Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody Świecące(Mrugające)

Lacin 15 Lis 2007 18:11 16597 41
 • #31
  MALTIN
  Poziom 15  
  Witam
  Mam pytanie czy jeśli do tego układu miedzy włączę potencjometr miedzy R6 a C1 to za pomocą niego będę mógł regulować szybkość „ładowania” się kondensatorów a co za tym idze szybkość mrugania całego układu odbiorników(ledów)? Jeśli tak to jak policzyć jego rezystancje. Z góry dziękuje za odpowiedz.

  Diody Świecące(Mrugające)
 • #32
  adams987
  Poziom 35  
  Musiałbyś zmieniać wartość R nie tylko przy C1 ale też przy wszystkich kondensatorach.
 • Pomocny post
  #33
  Rysio4001
  Specjalista - systemy grzewcze
  Cześć.
  Rysio4001 napisał:

  Jeśli chodzi o regulacje częstotliwości to ja włączałem równolegle z kondensatorami rezystory 1,2k ochm połączone w szereg z potencjometrami montażowymi 5k ochm, a kondensatory dawałem 1000 mikro Faradów. W ten sposób można było regulować każdy kanał z osobna, i naprawdę uzyskiwało się bardzo ciekawy efekt jeśli każdy kanał był ustawiony inaczej.

  Kolego MALTIN ja już pisałem jak można regulować częstotliwość tego układu. Regulacja odbywa się każdego kanału z osobna. Jest to sposób sprawdzony. Jeśli chcesz regulować wartościami R4, R5 i R6 to musisz spróbować, ale to musisz regulować wszystkimi tymi rezystorami bo w przeciwnym razie zmienisz czas świecenia tylko jednego kanału.

  Kolego Lacin napisz mi na PW swój adres pocztowy.
  Pozdrawiam.
 • #34
  MALTIN
  Poziom 15  
  Witam
  Zbudowałem ten układ na tranzystorach BC313 i nie bardzo chce działać. jak mostkuje poszczególne kondensatory to dioda danego kanału działa:/ nie wiem czy zastosowałem złe C czy co
  :/
  T1 T2 T3 - bc313
  R4 R5 R6 – 4,7k Ω
  C1 C2 C3 - 100µF/ 16v kondensatory z oznaczonym +
  Uz - 8,5V
  Jz- 0.5 A
  Jak byście mogli sprawdzić co dałem nie tak..
 • #35
  adams987
  Poziom 35  
  Bc313 to tranzystor PNP a w tym układzie są NPN
 • #36
  MALTIN
  Poziom 15  
  Dzięki adams987. Teraz mam następny problem zmieniłem tranzystory z BC313 na BC 239 te są npn. Jak na tamtych nie świeciło tak na tych świeci cały czas:/
  Cos z C czy co innego ??Parametry układu już pisałem (patrz wyżej) z góry dzięki za szybkie odpowiedzi:]
 • Pomocny post
  #37
  adams987
  Poziom 35  
  Bardzo możliwe , że 100µF to za mało i dlatego ładowanie kondensatora jest zbyt szybkie a efekt taki, że nie widać już ruchu "biegającego światełka". Daj 470µF i powinni być dobrze (albo lepiej). R4 R5 R6 mogą być też nieco mniejsze, ale z tymi wartościami też powinno działać, przy zasilaniu ponad 8V. Niewielkie zmiany wartości elementów mają dość duży wpływ na efekt biegającego światełka , nawet niewielka zmiana napięcia , zmienia częstotliwość .
 • #38
  MALTIN
  Poziom 15  
  Niestety nie pomoglo:/
  zmieniłem C na 470µ i R6-5-4 na 2,7 i nic
  na 4,7 tez nie działało:/

  Dodano po 35 [minuty]:

  Zaczeło coś tam sie dziac mrygło coś i koniec. Diody nadal się świecą. A najbardziej zadziwia mnie fakt iz
  jak wylutuje C wszystkie i włacze układ to diody swieca:/
  Czary mary
  pomocy
 • #39
  Rysio4001
  Specjalista - systemy grzewcze
  Cześć.
  Jak nie ma kondensatorów to diody będą wtedy świecić cały czas bo są stale z polaryzowane tranzystory. Zasiliłeś to napięciem 8,5V i to może być przyczyna że świecą cały czas. Ja kiedyś ten układ robiłem i miałem podobny efekt że jak dałem za wysokie napięcie zasilania to diody tyle że przygasały a dalej to już świeciły stale. Jeśli nie masz możliwości obniżenia napięcia to połącz np. po dwie diody świecące w szereg w miejsce każdej pojedynczej. Mi na 30 diodach połączonych równolegle po 10 na każdy kanał najlepiej to działało przy napięciu 4,5 do 5V.
  Powodzenia.
 • #40
  MALTIN
  Poziom 15  
  Tak zrobie jutro albo zamontuje rezystor na zasilaniu dla obnizenia pradu.
  chce wlasnie podlaczyc do tego jakies 28 diud dzieki za odp
  a jeszcze jedno dawales jakis opornik? na te diody??jutro zobacze jak to bedze działac. I sie dowiem czy cos pomoze czy nie :)  podłączyłem po 3 diody szeregowo i nic układ dalej świeci ciągłym światłem...
 • Pomocny post
  #41
  Rysio4001
  Specjalista - systemy grzewcze
  Cześć.
  MALTIN napisał:
  Tak zrobie jutro albo zamontuje rezystor na zasilaniu dla obnizenia pradu.
  chce wlasnie podlaczyc do tego jakies 28 diud dzieki za odp
  a jeszcze jedno dawales jakis opornik? na te diody??jutro zobacze jak to bedze działac. I sie dowiem czy cos pomoze czy nie :)

  podłączyłem po 3 diody szeregowo i nic układ dalej świeci ciągłym światłem...


  Czy dawałem jakieś oporniki na te diody? - Były tylko te R1, R2 i R3 ale to dlatego że wszystkie diody były identyczne. Możesz dać opornik w szereg z każdą diodą jeśli diody będą podłączone równolegle.
  Jeśli chcesz obniżyć napięcie to nie za bardzo się do tego nadaje opornik w szereg z zasilaniem. Lepiej dać diodę zenera w szereg z zasilaniem w kierunku zaporowym, wtedy napięcie na zasilaniu układu będzie o napięcie diody zenera niższe. Oczywiście pamiętaj że na diodzie zenera wytworzy się ciepło o mocy napięcie diody zenera razy prąd płynący przez nią. Tak więc musisz zastosować diodę zenera o odpowiednio dużej mocy, i zapewnić jej odpowiednie chłodzenie. Zamiast diody zenera możesz zastosować kilka diod prostowniczych np. 1N4007 połączonych w szereg. Na trzech diodach prostowniczych uzyskasz spadek napięcia około 1V. Oczywiście diody prostownicze włączasz w kierunku przewodzenia a nie zaporowym jak diody zenera.
  A po za tym to sprawdź elementy w układzie, a zwłaszcza tranzystory, i czy nie pomyliłeś wyprowadzeń tranzystorów oraz biegunowości kondensatorów, bo układ jest tak prosty że działa od razu po zmontowaniu.
  W linkach są krótkie filmu przedstawiające działający układ.
  http://pl.youtube.com/watch?v=ZGviTduqbX4
  Film1 przedstawia ten układ z 9 diodami po 3 na każdy kanał połączone równolegle a na Filmie2
  http://pl.youtube.com/watch?v=L8ZaA-PRAAo
  diody są przysłonięte kartką papieru co pozwala lepiej zaobserwować efekt świetlny układu. Tu jest tylko 9 diod, ale im dłuższy wąż świetlny, tym lepszy efekt.
  Pozdrawiam
 • #42
  Lacin
  Poziom 11  
  Układzik było łatwo skonstruować , spełnił moje oczekiwania i bardzo niego dużo sie nauczyłem( tych podstawowych rzeczy).Nie zauważyłem żadnych wad układu wszystko jest ok.Polecam układzik tym którzy dopiero zaczynają robić układziki :D.Dzięki za pomoc wszystkim :P
  Ok team zamknięty