Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dokładnie działa pojemnościowy panel dotykowy?

atom1477 05 Nov 2007 19:56 19134 6
 • #1
  atom1477
  Level 43  
  Mogę się dowiedzieć jak konkretnie działa panel dotykowy pojemnościowy?
  Taki TouchPad w laptopie.
  Wiem z grubsza jak działa, ale potrzebuje konkretów.
  Ile elektrod trzeba? Na rogach czy na krawedziach panelu czy jeszcze gdzie indziej?
  Gdzie podłączamy napiecie zmienne a gdzie je odbieramy?
  I jakie są wzory do przeliczenia odebranych napięć na współrzedne?

  Robiłem już panel rezystancyjny z dwóch kartek papieru zamalowanych ołówkiem w celu uzyskania dwóch przewodzących warstw ale efekty są bardzo mizerne bo mimo dokładnego zamalowania rezystancja pomiedzy elektrodami w każdej kartce wynosi około 2MΩ a to zdecydowanie za dużo i układ zbiera przez to wszelkie śmieci, głównie przydzwięk sieci. A nie bardzo wiem skąd wziąść jakieś inne warstwy przewodzące które dadzą rezystancję poniżej 10...100kΩ i dlatego myślę że lepiej będzie zrobić panel pojemnościowy.
 • #3
  atom1477
  Level 43  
  A miałem napisać żeby nie dawać linków do wikipedii bo tam nie ma nic ciekawego ;(
 • #4
  MichałKob
  Level 20  
  Kombinuj, kombinuj. Sam chętnie zrobiłbym sobie touchpada rezystancyjnego, wzory na obliczanie współrzędnych już wymyśliłem ale nie pamiętam gdzie je zapisałem :D. Bardzo ciekawy pomysł z zastosowaniem pomalowanej ołówkiem kartki. Osobiście proponuję preparat w spreju (firmy AG chemia) GRAPHYTE 80 czy coś takiego, jeżeli z dużej odległości napyliłbyś równomierną, cienką warstwę na dwie folie to może coś by z tego wyszło. Bardzo mnie intetresuje, co uda ci się osiągnąć - ja, szczerze mówiąc na razie kupiłem i zepsułem touchpad od laptopa :( ale to nic... Podobno Graphyte 80 daje kilkuset omowe przejścia warstwy przewodzącej. POWODZENIA!
 • #5
  atom1477
  Level 43  
  W Panelu rezystancyjnym nie potrzeba żadnych wzorów na obliczania współrzędnych. Położenie w osi X zależy liniowo od napięcia a po przełączeniu miejscami przewodów położenie w osi Y także zależy liniowo od napięcia. Zależy liniowo oczywiście dopiero wtedy gdy rezystancja jest równomiernie rozłożona na foliach (kartkach ;p) Przełączanie odbywa się oczywiście automatycznie i jest dokonywane kilkaset razy na sekundę przez procesor ATMega8. Jedyne wzory jakie trzeba wykorzystać to ewentualne wzory na skompensowanie nierównomiernego rozłożenia rezystancji a tak jest w moim przypadku z kartkami pomalowanymi ołówkiem.
  A nie wiesz może jak działa panel pojemnościowy? Ale konkretnie. Na wikipedii są informacje dla laików a nie praktyków.
 • #6
  Franc22
  Level 10  
  Touchpad to po prostu matryca kondikow.
  Technologia wielowarstwowych plytek pozwala zrobic to w zwartej formie (wszystko w jednym), ale w najprostszej wersji to parenascie paskow przewodnika w poziomie, a na nie nalozone parenascie paskow w pionie.
  Oczywiscie wszystko ladnie izolowane od siebie.
  Kazdy pasek podlaczony do zmiennego zrodla pradowego oraz 'woltomierza'.
  Zblizajacy sie palec (przewodnik) powoduje zaburzenie w odkladaniu sie napiecia, a procek zbiera wyniki z woltomierzy i liczy, co sie dzieje.
  Wspolrzedna X okresla sie na podstawie nasilenia i umiejscowienia zaklocen pionowych paskow, wspolrzedna Y na podstawie zaklocen poziomych paskow.
  Tych paskow wystarczy kilka na cal, reszte mozna zrobic 'analogowo', czyli przez pomiar natezenia tych zmian, aproksymacje itd., dlatego rozdzielczosc touchpada np. 500dpi nie oznacza, ze tych drutow bedzie kilka tysiecy.
  Zauwazcie, ze touchpad dziala 'na monete' (odpowiednio mala, bo oprogramowanie moze - dla celow unikniecia bledow - ograniczyc maksymalne pole "widzenia"), dziala na inne metalowe, ale nie dziala, gdy chuchac na niego.
  Beda natomiast problemy, jesli bedziemy znacznie naladowani ladunkiem, ktory z duzej odleglosci bedzie wplywal na poszczegolne 'kondensatory'.
  Np. jesli zasilacz komputera nie ma uziemienia. Na plastykowych wykladzinach tez moga wystapic trudnosci w sterowaniu.
  Niektore touchpady maja funkcje resetu (wiekszosc serii alps'a, naciskamy oba przyciski jednoczesnie), polegajaca na rozladowaniu wszystkich linii - ma to pomagac w srodowiskach, gdzie naladowany operator moze palcem przeladowywac linie i tym samym wprowadzac zaklocenia. To cos w stylu degaussa w monitorach CRT.

  No, to tak z grubsza, mam nadzieje, ze pomoglem.
  Franc.