Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz antenowy SWA polaczony ?

DEFENCE 05 Nov 2007 20:13 2909 11
 • #1
  DEFENCE
  Level 12  
  Witam
  Mam 2 pytania. Ogólnie chcę wzmocnić sygnał i żeby można było jako tako oglądać tv.
  1. Co oznacza SWA na wzmacniaczu antenowym tego typu.
  np. SWA 4, SWA 7


  2. Oraz drugie pytanie posiadając dwa wzmacniacze i łącząc je tak jak na rysunku. Jeden z nich nr.1 dotyka bezpośrednio anteny drugi leży na nim i do nr.2 podłączamy kabel antenowy do tv czy wzmocni to sygnał ?
  Wzmacniacz antenowy SWA polaczony ?
 • #4
  microwave
  Level 17  
  SWA-Szerokopasmowy Wzmacniacz Antenowy - nazwa używana przez wielu polskich (i nie tylko ) producentów wzmacniaczy.Symbol po nazwie SWA nie ma żadnego znaczenia technicznego (np. SWA-3 nie oznacza wzmocnienia 30 dB lub 3 dB).Połączenie w ten sposób dwóch wzmacniaczy ,jak rozumiem,ma zwiększyć wzmocnienie wypadkowe.Niestety,po pierwsze,wzmocnienie nie dodaje się w sposób algebraiczny ( gdyby tak było wzmacniacze antenowe mogłyby na przykład być zbudowane z 10 kolejnych stopni tranzystorowych),po drugie pojedynczy wzmacniacz jest przystosowany do podłączenia anteny ( rezystancja 300 ohm symetryczna ).
 • #5
  DEFENCE
  Level 12  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Ale mam ogromny problem mieszkam w Mińsku Maz. w bloku 4 pietrowym i okno wychodzi mi na ta stronę gdzie jest problem z odbiorem tv. Brak możliwości wrzucenia anteny na dach.
 • #6
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  DEFENCE wrote:
  Brak możliwości wrzucenia anteny na dach.
  W takim razie zarządca budynku ma obowiązek dostarczyć sygnał TV.
  Michał
 • #7
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Łączenie dwóch wzmacniaczy amplitudy równolegle to BARDZO zły pomysł.

  Przy wzmacniaczach amplitudy (napięciowych) niestety trzeba zachować "sygnał" odnośnie jego fazy wzmocnienia.

  W prosty sposób [my amatorzy] nie jesteśmy wstanie spełnić tego warunku.

  SP5IT
  Quote:
  W takim razie zarządca budynku ma obowiązek dostarczyć sygnał TV.


  Administrator budynku ma OBOWIĄZEK wg prawa telekomunikacyjnego w RP na "dostarczenie" sygnału TV naziemnej o poziomie 73dBm do lokatora (abonenta).

  SP5IT pisze rozumnie i prawidłowo.

  Pozdrawiam.
  PS. Jeżeli Administrator budynku nie chce albo może nie wie, to wejdź na stronę UKE (www.uke.gov.pl) i przeczytaj co Ci wolno. Obowiązkiem każdego zarządcy (administratora) nieruchomości gdzie istnieje potrzeba odbierania sygnałów telewizyjnych i radiowych (ale TYLKO stacji naziemnych) przez abonentów płacących chociażby tylko "czynsz" za wynajm lokalu, jest dostarczenie tegoż sygnału na poziomie wg norm polskich lub europejskich. Wyjątkiem są lokatorzy z prawem "własnościowym" do lokalu, gdzie Administrator musi również (bezwzględnie) wyrazić zawsze (na jego pisemne żądanie) dostęp do powierzchni dachowej, celem zamontowania takiej anteny, by spełniała normy w dBm. W tym wypadku antena z masztem nie może przekroczyć wysokości (mierząc od najwyższego poziomu dachu) trzech (3) metrów jego wysokości. Przy wysokości wyższej od 3-ech metrów obowiązuje Prawo Budowlane, na które i tak Administrator MUSI wydac opinie pozytywną.
 • #8
  kasprzyk
  Electrician specialist
  radiosystem wrote:
  Witam.

  Administrator budynku ma OBOWIĄZEK wg prawa telekomunikacyjnego w RP na "dostarczenie" sygnału TV naziemnej o poziomie 73dBm do lokatora (abonenta).  73dBm - chodzi o µV ? minimalny poziom dla UHF to 57dBµV (w tv kablowej np.) w starych sieciach zbiorczych - o ile dobrze pamiętam 63dBµV

  Administrator ma obowiązek udostępnić możliwość podłączenia się do sieci RTV w celu odebrania programów - czy to za sprawą własnej anteny, instalacji zbiorczej czy tv kablowej.

  radiosystem wrote:


  Obowiązkiem każdego zarządcy (administratora) nieruchomości gdzie istnieje potrzeba odbierania sygnałów telewizyjnych i radiowych (ale TYLKO stacji naziemnych) przez abonentów płacących chociażby tylko "czynsz" za wynajm lokalu,


  Co kolega rozumie pod pojęciem "czynszu" ?

  Owszem, jeżeli w czynszu jest zawarta opłata za konserwację anteny czy instalacji zbiorczej - taka usługa mu się należy. W prywatnych wspólnotach, jeżeli zrezygnowano z opłat miesięcznych, to każdorazowo przy naprawach/konserwacjach zbierane są pieniądze lub pieniądze idą z konta "remontowe" - czyli także nic za darmo.
  radiosystem wrote:


  Wyjątkiem są lokatorzy z prawem "własnościowym" do lokalu, gdzie Administrator musi również (bezwzględnie) wyrazić zawsze (na jego pisemne żądanie) dostęp do powierzchni dachowej, celem zamontowania takiej anteny,


  Owszem, po przedstawieniu projektu, homologacji, planu wykonania i udowodnieniu, że nie będzie ingerował w poszycie dachu, czy jego innych elementów.
  Wykonanie platformy na montaż anteny może być bardzo kosztowne. Minęły czasy komunistyczne, kiedy wszystko się należało obywatelowi ;) koszty naprawy dachu dają dużo do myślenia mieszkańcom, którzy za własne pieniądze muszą to robić...

  Pzdr
 • #9
  DEFENCE
  Level 12  
  W gnieździe od anteny zbiorczej jest dostępny Polsat oraz TVP2 innych kanałów nie ma. Administrator poinformował że został skradziony jakiś wzmacniacz od anteny zbiorczej.
 • #10
  kasprzyk
  Electrician specialist
  No to sytuacja dość klarowna, jeżeli administrator chce to naprawić i koszty podzielić między użytkowników, a Ty np. się nie zgadzasz, to masz takie prawo, w takiej sytuacji właściciel powinien pokryć koszty i naprawić to, ale na pewno do czynszu zostanie doliczona comiesięczna opłata konserwacyjna.
  Musicie sobie to przekalkulować.

  Pzdr
 • #11
  DEFENCE
  Level 12  
  A czy wiecie gdzie ten wzmacniacz sie mieści i jak on wygląda. jeżeli chodzi o zarządcę budynku to sprawa jest dość skomplikowana bo budynek jest wojskowy (internat).
  Jest to nowa instalacja i odnowiony blok. sa jakieś skrzyneczki ale jak sie je otworzy to jest tylko pełno kabli i kostki do których są po przykręcane.
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  to już musisz porozmawiać z administratorem - nikt na odległość nie odpowie. Skrzynki z urządzeniami starych instalacji zbiorczych przeważnie były zlokalizowane na ostatnim piętrze na klatce z włazem - wyjściem na dach.