Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz antenowy SWA polaczony ?

DEFENCE 05 Lis 2007 20:13 2423 11
 • #1 05 Lis 2007 20:13
  DEFENCE
  Poziom 11  

  Witam
  Mam 2 pytania. Ogólnie chcę wzmocnić sygnał i żeby można było jako tako oglądać tv.
  1. Co oznacza SWA na wzmacniaczu antenowym tego typu.
  np. SWA 4, SWA 7


  2. Oraz drugie pytanie posiadając dwa wzmacniacze i łącząc je tak jak na rysunku. Jeden z nich nr.1 dotyka bezpośrednio anteny drugi leży na nim i do nr.2 podłączamy kabel antenowy do tv czy wzmocni to sygnał ?
  Wzmacniacz antenowy SWA polaczony ?

  0 11
 • #4 08 Lis 2007 17:12
  microwave
  Poziom 17  

  SWA-Szerokopasmowy Wzmacniacz Antenowy - nazwa używana przez wielu polskich (i nie tylko ) producentów wzmacniaczy.Symbol po nazwie SWA nie ma żadnego znaczenia technicznego (np. SWA-3 nie oznacza wzmocnienia 30 dB lub 3 dB).Połączenie w ten sposób dwóch wzmacniaczy ,jak rozumiem,ma zwiększyć wzmocnienie wypadkowe.Niestety,po pierwsze,wzmocnienie nie dodaje się w sposób algebraiczny ( gdyby tak było wzmacniacze antenowe mogłyby na przykład być zbudowane z 10 kolejnych stopni tranzystorowych),po drugie pojedynczy wzmacniacz jest przystosowany do podłączenia anteny ( rezystancja 300 ohm symetryczna ).

  0
 • #5 09 Lis 2007 21:30
  DEFENCE
  Poziom 11  

  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Ale mam ogromny problem mieszkam w Mińsku Maz. w bloku 4 pietrowym i okno wychodzi mi na ta stronę gdzie jest problem z odbiorem tv. Brak możliwości wrzucenia anteny na dach.

  0
 • #6 09 Lis 2007 21:41
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  DEFENCE napisał:
  Brak możliwości wrzucenia anteny na dach.
  W takim razie zarządca budynku ma obowiązek dostarczyć sygnał TV.
  Michał

  0
 • #7 10 Lis 2007 01:15
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Łączenie dwóch wzmacniaczy amplitudy równolegle to BARDZO zły pomysł.

  Przy wzmacniaczach amplitudy (napięciowych) niestety trzeba zachować "sygnał" odnośnie jego fazy wzmocnienia.

  W prosty sposób [my amatorzy] nie jesteśmy wstanie spełnić tego warunku.

  SP5IT

  Cytat:
  W takim razie zarządca budynku ma obowiązek dostarczyć sygnał TV.


  Administrator budynku ma OBOWIĄZEK wg prawa telekomunikacyjnego w RP na "dostarczenie" sygnału TV naziemnej o poziomie 73dBm do lokatora (abonenta).

  SP5IT pisze rozumnie i prawidłowo.

  Pozdrawiam.
  PS. Jeżeli Administrator budynku nie chce albo może nie wie, to wejdź na stronę UKE (www.uke.gov.pl) i przeczytaj co Ci wolno. Obowiązkiem każdego zarządcy (administratora) nieruchomości gdzie istnieje potrzeba odbierania sygnałów telewizyjnych i radiowych (ale TYLKO stacji naziemnych) przez abonentów płacących chociażby tylko "czynsz" za wynajm lokalu, jest dostarczenie tegoż sygnału na poziomie wg norm polskich lub europejskich. Wyjątkiem są lokatorzy z prawem "własnościowym" do lokalu, gdzie Administrator musi również (bezwzględnie) wyrazić zawsze (na jego pisemne żądanie) dostęp do powierzchni dachowej, celem zamontowania takiej anteny, by spełniała normy w dBm. W tym wypadku antena z masztem nie może przekroczyć wysokości (mierząc od najwyższego poziomu dachu) trzech (3) metrów jego wysokości. Przy wysokości wyższej od 3-ech metrów obowiązuje Prawo Budowlane, na które i tak Administrator MUSI wydac opinie pozytywną.

  0
 • #8 10 Lis 2007 19:47
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  radiosystem napisał:
  Witam.

  Administrator budynku ma OBOWIĄZEK wg prawa telekomunikacyjnego w RP na "dostarczenie" sygnału TV naziemnej o poziomie 73dBm do lokatora (abonenta).  73dBm - chodzi o µV ? minimalny poziom dla UHF to 57dBµV (w tv kablowej np.) w starych sieciach zbiorczych - o ile dobrze pamiętam 63dBµV

  Administrator ma obowiązek udostępnić możliwość podłączenia się do sieci RTV w celu odebrania programów - czy to za sprawą własnej anteny, instalacji zbiorczej czy tv kablowej.

  radiosystem napisał:


  Obowiązkiem każdego zarządcy (administratora) nieruchomości gdzie istnieje potrzeba odbierania sygnałów telewizyjnych i radiowych (ale TYLKO stacji naziemnych) przez abonentów płacących chociażby tylko "czynsz" za wynajm lokalu,


  Co kolega rozumie pod pojęciem "czynszu" ?

  Owszem, jeżeli w czynszu jest zawarta opłata za konserwację anteny czy instalacji zbiorczej - taka usługa mu się należy. W prywatnych wspólnotach, jeżeli zrezygnowano z opłat miesięcznych, to każdorazowo przy naprawach/konserwacjach zbierane są pieniądze lub pieniądze idą z konta "remontowe" - czyli także nic za darmo.
  radiosystem napisał:


  Wyjątkiem są lokatorzy z prawem "własnościowym" do lokalu, gdzie Administrator musi również (bezwzględnie) wyrazić zawsze (na jego pisemne żądanie) dostęp do powierzchni dachowej, celem zamontowania takiej anteny,


  Owszem, po przedstawieniu projektu, homologacji, planu wykonania i udowodnieniu, że nie będzie ingerował w poszycie dachu, czy jego innych elementów.
  Wykonanie platformy na montaż anteny może być bardzo kosztowne. Minęły czasy komunistyczne, kiedy wszystko się należało obywatelowi ;) koszty naprawy dachu dają dużo do myślenia mieszkańcom, którzy za własne pieniądze muszą to robić...

  Pzdr

  0
 • #9 11 Lis 2007 10:19
  DEFENCE
  Poziom 11  

  W gnieździe od anteny zbiorczej jest dostępny Polsat oraz TVP2 innych kanałów nie ma. Administrator poinformował że został skradziony jakiś wzmacniacz od anteny zbiorczej.

  0
 • #10 11 Lis 2007 10:27
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  No to sytuacja dość klarowna, jeżeli administrator chce to naprawić i koszty podzielić między użytkowników, a Ty np. się nie zgadzasz, to masz takie prawo, w takiej sytuacji właściciel powinien pokryć koszty i naprawić to, ale na pewno do czynszu zostanie doliczona comiesięczna opłata konserwacyjna.
  Musicie sobie to przekalkulować.

  Pzdr

  0
 • #11 11 Lis 2007 10:32
  DEFENCE
  Poziom 11  

  A czy wiecie gdzie ten wzmacniacz sie mieści i jak on wygląda. jeżeli chodzi o zarządcę budynku to sprawa jest dość skomplikowana bo budynek jest wojskowy (internat).
  Jest to nowa instalacja i odnowiony blok. sa jakieś skrzyneczki ale jak sie je otworzy to jest tylko pełno kabli i kostki do których są po przykręcane.

  0
 • #12 11 Lis 2007 10:39
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  to już musisz porozmawiać z administratorem - nikt na odległość nie odpowie. Skrzynki z urządzeniami starych instalacji zbiorczych przeważnie były zlokalizowane na ostatnim piętrze na klatce z włazem - wyjściem na dach.

  0