Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monter systemów alarmowych - własna firma

wezyr_ 05 Nov 2007 20:52 10006 24
Optex
 • #1
  wezyr_
  Level 10  
  Witam, jestem pracownikiem jednej z większych firm w PL z dziedziny ochrony osób i mienia (monter systemów alarmowych), chciałbym jednak zacząć na własną rękę. Mam zamiar otworzyć własną jednoosobową firmę, czy w związku z tym muszę sie starać o jakieś koncesje ?? Czy wystarczy mi licencja zabezpieczenia technicznego II stopnia ? zaznaczam że nie interesują mnie większe montaże i będę sie skupiał na małych systemach alarmowych, głównie w domach.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  Stan-Mar

  Level 26  
  Nie jest Tobie potrzebna koncesja. Jeżeli chciałbyś wykonywać konserwacje lub montaże w Bankach, Urzędach (obiektach podlegających obowiązkowej ochronie) wtedy dopiero jest wymagana koncesja. Nie mniej jednak inaczej się patrzy na firmę, która ten papier posiada.
 • #3
  bartek_p
  Level 31  
  Ja ci powiem tak.
  Jak długo pracujesz w branży??
  Dobrze się zastanów, bo to tylko tak różowo wygląda.
  W tej chwili dostajesz graty z magazynu , jedziesz, robisz i dostajesz kasę na konto.
  Jak zaczniesz uprawiać własną działkę, dojdzie ci do tego marketing, reklama, i cała otoczka której może w tej chwili nie dostrzegasz.
  Jestem w podobnej sytuacji jak ty, i narazie sobie odpuściłem własną działalność
 • #4
  mielcar
  Level 21  
  Kiedyś rozpracowywałem temat ruszenia jednoosobowej działalności - porażka. Jakieś 8-9 koła na sprzęt (jak masz furę), i co najmniej 10-15 montaży systemów w miesiącu, inaczej zeżre Cię ZUS i podatki. Chyba, że działalność bez lokalu (siedziby), bez reklamy, telefon priv, i po "cichu, cichutku" przed fiskusem.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  pkhenr
  Level 32  
  nie straszcie a zwłaszcza 10-15 montaży gość nie musi zarabiać ponad 10000.Zus zapłacisz jak wszyscy i teraz zmniejszony ,a prawda taka że 2-3 montaże zarabiasz co tam przez miesiąc.17 lat to robie ,owszem nie tylko bo naprawiałem RTV ,montuje sprzet w autach i go naprawiam ale tego juz jest mało i bazuje tylko na autoalarmach ,alarmach i cctv,zwykłe auto Ci wystarczy byle drabine 3*7 zabrac reszte sprzętu znasz .Jedno czego nie masz to klientów -stałych, co Cie polecaja -ale to z czasem ,teraz jest dobry czas bo jest popyt na alarmy .Zacznij od podwykonastwa mniejsze pieniądz ale jak zrobisz dobrze to wizytówka i juz jest domek
 • #7
  CENTURION_ALARMY
  Level 22  
  Jak poprzednicy, swoje od sierpnia 2005r. Początki ciężkie teraz ciężko ale ze względu na brak czasu.
  Radzę ci raczej cisnoć narazie 2 fronty,
  Robisz gdzie robisz a dodatkowo na legalu fuchy z fakturą, zus tyle co zdrowotne.
  Tylko mam pytanie ile w branży siedzisz że się za to chcesz wziąść bo raczej sądzę że góra rok. Każdy raczej wie czy musi posiadać koncesję i licencję.
  Nietrzymaj się alarmów, ja dodatkowo robie dużo innych tematów.
  Najpierw dobrze się zastanów, potem 3 razy pomyśl, a jak będziesz już stał przed urzędem jeszcze raz zadaj sobie pytanie czy dasz rade. To nie jest taki miodzik, ale cóż niech każdy popróbuje tej goryczki.
 • Optex
 • #8
  wezyr_
  Level 10  
  Panowie nie widze w tym wielkich przeszkód jeśli chodzi o założenie firmy to nie są duże koszta, sprzęt mam swój, lokal też, auto również, firme chcę założyć razem z kolegą. Pracujemy razem w firmie która sie tym zajmuje od roku. Tyle że kolega jest specjalista od aut, gps, alarmy...
  Klientów już teraz mam "poza firmą", co do odpowiedzialności to zakładam system, klient odbiera i na tym koniec, odpowiedzialność za mienie będzie miała firma która będzie to monitorować (sam system przecież praktycznie nic nie daje), zresztą pracując w większej firmie na stanowisku monter systemów też mam odpowiedzialność jeśli zawiedzie system który ja założyłem, z tego co pamiętam mogą obciązyć do 3 wypłat brutto, a z pieniędzy za prace zadowolony nie jestem.
 • #9
  s6spn6
  Level 24  
  wezyr_ wrote:
  Panowie nie widze w tym wielkich przeszkód jeśli chodzi o założenie firmy to nie są duże koszta, sprzęt mam swój, lokal też, auto również, firme chcę założyć razem z kolegą. Pracujemy razem w firmie która sie tym zajmuje od roku. Tyle że kolega jest specjalista od aut, gps, alarmy...
  Klientów już teraz mam "poza firmą", co do odpowiedzialności to zakładam system, klient odbiera i na tym koniec, odpowiedzialność za mienie będzie miała firma która będzie to monitorować (sam system przecież praktycznie nic nie daje), zresztą pracując w większej firmie na stanowisku monter systemów też mam odpowiedzialność jeśli zawiedzie system który ja założyłem, z tego co pamiętam mogą obciązyć do 3 wypłat brutto, a z pieniędzy za prace zadowolony nie jestem.  Jeśli źle zamorzysz czujkę i okradną pomieszczenie... To twoje wina nie SMA bo przyjdzie expert i powie ze źle zamorzona...
  Co do okradzenia i 3 wypłat?.. Teraz w tej firmie może ci tyle zabiorą, ale jak będziesz miął swoja... To jest to juz trochę inaczej.... Wygląda twoja odpowiedzialność

  Co do koncesji… koncesje musisz mieć jeśli chcesz założyć Stacje monitorowania alarmów bo Ochraniać fizycznie możesz… montować, serwisować, jeśli chodzi o banki to tutaj już wchodzi Licencja i Koncesja
 • #10
  wezyr_
  Level 10  
  Jeśli nie konserwuje systemu to nie odpowiadam za niego, wiadomo że dam gwarancje na pewien okres po montażu, ale jaki to będzie okres zależy od umowy którą sam mu podam.
 • #11
  s6spn6
  Level 24  
  Co do konserwacji to niezupełnie?.. Bo konserwując go i naprawiając daje gwarancje ze ten system zadziała.... Bo jest sprawny w 100%
 • #12
  CENTURION_ALARMY
  Level 22  
  A ja krutko:
  Oby nieprzybywało na rynku takich instalatorów, którzy montują, kasują i się utleniają !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!]

  WSTYD ZA PODEJŚCIE, WSPÓŁCZUJE KLIJENTOM, PRZYSZŁYM I BYŁYM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • #13
  wezyr_
  Level 10  
  CENTURION_ALARMY wrote:
  A ja krutko:
  Oby nieprzybywało na rynku takich instalatorów, którzy montują, kasują i się utleniają !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!]

  WSTYD ZA PODEJŚCIE, WSPÓŁCZUJE KLIJENTOM, PRZYSZŁYM I BYŁYM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Nie podniecaj sie tak, ja próbuje określić dokładną granice odpowiedzialności, Zakładam system porządnie, daje gwarancje że zadziała, ale jeśli nie będę go konserwował ja, tylko firma która będzie to monitorować to wtedy nie mogę zagwarantować że Panowie z takiej firmy nie namieszają w systemie. Znam bardzo dużo przypadków kiedy system po konserwacji przestaje działać w części albo w ogóle.
 • Helpful post
  #14
  suworow
  Admin of Property security
  Witam,
  Odnośnie pytania.
  1.od roku zajmuje się systemami alarmowymi. mam własna działalność i z jednej strony wspólpracuję z firmami ochroniarskimi ( niestety i tymi najgorszymi co to niby są takie solidne)) a z drugiej próbuje sam zdobywac klientów, co z czasem coraz częściej mi sie udaje ( polecenie). Obok systemów alarmowych oferuję instalacje domofonowe, telekomunikacyjne i teleinformatyczne. łatwo nie jest ale też z miesiąca na miesiąc notuję jakieś postępy.

  2. Mam licencje, szkolenie i autoryzacje techom, świstki od dystrybutorów sprzetu potwierdzające odbycie odpowiednich szkoleń. Może nie zabrzmi to zbyt elegancko ale powiem to tak: nie wożę ich od jakiegoś czasu ze sobą oglądać tego nikt nie chce a do podcierania zdecydowanie jednak lepszy pozostaje papier niezadrukowany w rolkach (moze poza termoczułym do faksów)

  3. Sprzęt.Owszem ja też uważam ze należy mieć go jak najwięcej i sam go ciagle dokupuje i uzupelniam tak by móc podołać wszystkim zadaniom i wykonac prace w róznych warunkach, ale nie oznacza to wcale że na poczatek trzeba miec wszystko i to w najlepszym gatunku. Znam instalataorów ( może pseudo ale to kwestai dyskusji) których sprzęt nie jest wart w sumie więcej niz 1000 zł a dojeżdają np cieniasem

  4.odpowiedzailność. To zę należy dołozyć wszelkich starań by instalacja wykonanan przez nas była jak najmniej awaryjna a jednoczesnie skuteczna nie podlega dyskusji.
  Proszę tylko nie pisać bzdur o gwarancji zadzialania bo takowej nie daja nawet producenci najdroższych urzadzeń. My możemy tylko i wyłacznie gwarantowac że wykonaliśmy wszystko zgodnie ze sztuka na urzadzeniach posiadających odpowiednie certyfikaty ( z czym nie jest trudno ale kwestai certyfikacji i wydawanych hurtowo świadectw przez techom to temat na inna dyskusję)
  Gwarancja to nie zapewnienie producenta że dana rzecz nie zepsuje się, ale gotowość do bezplatnego od chwili sprzedazy np przez dwa lata usunięcia usterki( wady)
  Owszem w przypadku niezadziałania systemu klient zawsze może pozwac nas do sądu ale tak samo może podac do sądu hydraulika czy murarza....... ważne bys ty był czysty i nikt nie mógł zarzucić ci fuszerki a tym bardziej świadomego działania na niekorzyśc klienta.

  5. rady:
  - w przypadku prostych systemów nie próbuj nawet walczyc cenowo z niektórymi agencjami ochrony.
  - prywatnie montuj sprzet sprawdzony i dobrej jakości. Unikniesz w ren sposób wielu rozczarowań niepotrzebnych serwisów a zyskasz zadowolonych klientów.
  -. Nie musisz znac sie na wszystkim.lepiej dobrze znac 2-3 systemy niz byc specjalista od wszystkich dostepnych na rynku central. Zamontowac to jedno a odpowiednio skonfigurowac i ewentualnie potem serwisować to drugie.

  6. POWODZENIA
 • #15
  faradcik
  Level 17  
  Gwarancja zadziałania systemu to bardzo ciekawy temat
  skoro nawet producent nie odpowiada za za skutki niezadziałania systemu czy jego nastepstwa.
  Przecież wystarczyło by trafić na oszusta inwestora który zasłoni czujnik
  sam sie włamie czy komus zleci takowe i zginie obraz za np 100000 zł wejdzie do domu wyłaczy alarm odsłoni czujnik i co wtedy?
  Andrzej
 • #16
  wezyr_
  Level 10  
  suworow wrote:
  Witam,
  Odnośnie pytania.
  1.od roku zajmuje się systemami alarmowymi. mam własna działalność i z jednej strony wspólpracuję z firmami ochroniarskimi ( niestety i tymi najgorszymi co to niby są takie solidne)) a z drugiej próbuje sam zdobywac klientów, co z czasem coraz częściej mi sie udaje ( polecenie). Obok systemów alarmowych oferuję instalacje domofonowe, telekomunikacyjne i teleinformatyczne. łatwo nie jest ale też z miesiąca na miesiąc notuję jakieś postępy.

  2. Mam licencje, szkolenie i autoryzacje techom, świstki od dystrybutorów sprzetu potwierdzające odbycie odpowiednich szkoleń. Może nie zabrzmi to zbyt elegancko ale powiem to tak: nie wożę ich od jakiegoś czasu ze sobą oglądać tego nikt nie chce a do podcierania zdecydowanie jednak lepszy pozostaje papier niezadrukowany w rolkach (moze poza termoczułym do faksów)

  3. Sprzęt.Owszem ja też uważam ze należy mieć go jak najwięcej i sam go ciagle dokupuje i uzupelniam tak by móc podołać wszystkim zadaniom i wykonac prace w róznych warunkach, ale nie oznacza to wcale że na poczatek trzeba miec wszystko i to w najlepszym gatunku. Znam instalataorów ( może pseudo ale to kwestai dyskusji) których sprzęt nie jest wart w sumie więcej niz 1000 zł a dojeżdają np cieniasem

  4.odpowiedzailność. To zę należy dołozyć wszelkich starań by instalacja wykonanan przez nas była jak najmniej awaryjna a jednoczesnie skuteczna nie podlega dyskusji.
  Proszę tylko nie pisać bzdur o gwarancji zadzialania bo takowej nie daja nawet producenci najdroższych urzadzeń. My możemy tylko i wyłacznie gwarantowac że wykonaliśmy wszystko zgodnie ze sztuka na urzadzeniach posiadających odpowiednie certyfikaty ( z czym nie jest trudno ale kwestai certyfikacji i wydawanych hurtowo świadectw przez techom to temat na inna dyskusję)
  Gwarancja to nie zapewnienie producenta że dana rzecz nie zepsuje się, ale gotowość do bezplatnego od chwili sprzedazy np przez dwa lata usunięcia usterki( wady)
  Owszem w przypadku niezadziałania systemu klient zawsze może pozwac nas do sądu ale tak samo może podac do sądu hydraulika czy murarza....... ważne bys ty był czysty i nikt nie mógł zarzucić ci fuszerki a tym bardziej świadomego działania na niekorzyśc klienta.

  5. rady:
  - w przypadku prostych systemów nie próbuj nawet walczyc cenowo z niektórymi agencjami ochrony.
  - prywatnie montuj sprzet sprawdzony i dobrej jakości. Unikniesz w ren sposób wielu rozczarowań niepotrzebnych serwisów a zyskasz zadowolonych klientów.
  -. Nie musisz znac sie na wszystkim.lepiej dobrze znac 2-3 systemy niz byc specjalista od wszystkich dostepnych na rynku central. Zamontowac to jedno a odpowiednio skonfigurowac i ewentualnie potem serwisować to drugie.

  6. POWODZENIA


  Dzięki :) W pełni satysfakcjonująca odpowiedź ;)
  Mam nadzieje że też mi sie uda, zadaje sobie sprawę że będzie ciężko.
 • #17
  s6spn6
  Level 24  
  faradcik wrote:
  Gwarancja zadziałania systemu to bardzo ciekawy temat
  skoro nawet producent nie odpowiada za za skutki niezadziałania systemu czy jego nastepstwa.  Tak tylko ktoś kto ma własna firmę musi udzielić gwarancji na ten system w postaci gwarancji sprzętowej.. jeśli ktoś sie włamie po jego zainstalowaniu.. przyjdzie "expert" z policji stwierdzi ze czujka działa ale jest źle zainstalowana to firma dostaje tak po dupie... kolega który chce zakładać firmę nie rozumie ze jego odpowiedzialność nie kończy się na wyjściu wraz z podpisaniem protokółu odbiór.. bo teraz zapewne tak ma ze wychodzi i dalej on myśli ze to klient się już tym martwi nie… w razie wpadki oberwie firma a potem on. U większe firmy maja większe obroty niż jego firma w hurtowni a co za tym idzie większe upusty wiec cenowo będzie miał problem z przebiciem ceny…
 • #18
  bartek_p
  Level 31  
  Po roku w branży, a do tego w AO będzie naprawde ciężko. Rzeczywistość jest naprawde bardziej brutalna niż myślisz.
  Większość osób które się tu wypowiadają startowały jakiś czas temu, a wtedy było troszkę lepiej na rynku.
  Chyba że masz jakieś układy, i będziesz miał robote na najbliższe 3 do 6 miesięcy.
  Z tego co teraz robisz po godzinach, wierz mi, nie utrzymasz się na takim poziomie jak myślisz.
  Wiem że wizja zarabiania grubej kasy na własny rachunek jest kusząca, ale zrób sobie porządny biznesplan i dokładnie wszystko przemyśl , biorąc po uwagę gorszy scenariusz.

  Co do gwarancji na system alarmowy, to oczywiście daje ją producent. Ale na montaż dajesz gwarancje TY.
  Co do odpowiedzialności za system to też TY ją ponosisz, a nie firma która monitoruje.
  Nie wiem jak jest w innych AO ale w tej gdzie ja pracuje , jak któryś z nas jedzie montować nadajnik to nawet nie dotyka centrali. W 99% przypadków jest przy tym obecny instalator i to praktycznie on podłącza się do centrali i ją programuje. Albo wyprowadza kable i mówi , tu masz włamanie, załącz/wyłącz i takie tam. Jak system nie zadziała i nie wpłynie sygnał włamania to instalator ma problem a nie firma monitorująca.
 • #19
  lubek81
  Level 10  
  witam
  pracowałem w firmach zajmujących się systemami zabezpieczeń 4 lata.Systemy alarmowe,kontrola dostępu cctv i inne.Jazda po całej Polsce.od czerwca prowadzę własną działalność i jeżeli ktoś chce również przejść na 'swoje' to popieram choć jest ryzyko ale kto nie ryzykuje ten nie wygrywa.Warto teraz zakładać działalnośc bo EFS daje na start ok 13000zł-więc niezły zastrzyk.Przydadzą się też kontakty ti i tam żeby się nie martwić o klientów
 • #20
  faradcik
  Level 17  
  Hm z tym wkładaniem łapek do central to w Poznaniu chyba jest doskonale, na sląsku czy to solid czy juwentus i inni bez jakiego kolwiek pytania robią co chcą ,a wielokrotne interwencje nic nie dają

  Andrzej
 • #21
  bartek_p
  Level 31  
  Ja nie mówie żeby nie przechodzić na swoje. Przechodzić, tylko nie po roku w branży.

  A łapki jak trzeba to się wkłada, jak dzwoniłem ostatnio do instalatora, bo nie raczył przyjechać na podłączenie, to na pytanie czy zaprogramował OUTy, usłyszałem, cytuje A, co kabelki też mam ci podłączyć??
  A potem jest że przyjechał papudrok z AO i coś namieszał.
  Wogóle ostatnio trafiam na samych magików.
 • #22
  wezyr_
  Level 10  
  pracuje rok w tej branży i zakładałem już b. dużo różnych systemów + monitornig, radiowy czy GSM czy też tel. sporo też po godzinach grzebałem, chce spróbować pracy na własną rękę, z tego co czytam nie jest lekko, ale ja zdaje sobie z tego sprawe, nie mam zamiaru sie obijać
 • #23
  suworow
  Admin of Property security
  s6spn6 wrote:
  faradcik wrote:
  Gwarancja zadziałania systemu to bardzo ciekawy temat
  skoro nawet producent nie odpowiada za za skutki niezadziałania systemu czy jego nastepstwa.  Tak tylko ktoś kto ma własna firmę musi udzielić gwarancji na ten system w postaci gwarancji sprzętowej.. jeśli ktoś sie włamie po jego zainstalowaniu.. przyjdzie "expert" z policji stwierdzi ze czujka działa ale jest źle zainstalowana to firma dostaje tak po dupie... kolega który chce zakładać firmę nie rozumie ze jego odpowiedzialność nie kończy się na wyjściu wraz z podpisaniem protokółu odbiór.. bo teraz zapewne tak ma ze wychodzi i dalej on myśli ze to klient się już tym martwi nie… w razie wpadki oberwie firma a potem on. U większe firmy maja większe obroty niż jego firma w hurtowni a co za tym idzie większe upusty wiec cenowo będzie miał problem z przebiciem ceny…


  Możesz rozwinąć wypowiedź, przywolać odpowiednie paragrafy oraz przypadki czy tylko tak sobie p......owiadasz?
  Pozdrawiam i czekam na jakieś konkrety a nie tylko opowieści o klepaniu sie po pupach z ekspertem bo to, to raczej temat nie na to forum.

  Przepraszam za nieco zbyt ostry ton, ale ......
  Wezyr zadał konkretne pytanie a niestety dyskusja zawędrowała w stronę klepania sie po pupach i wkladania lapek....
  Proponuje raczej trzymac sie tematu. Podobnie jak Wezyr jestem tez ciekaw jak sobie radzicie, w jaki sposób zdobywacie klientów , jaki pakiet usług oferujecie. Co robicie by utrzymac sie na trudnym zdominowanym przez agencje ochrony rynku i w jaki sposób z nimi konkurujecie.
  Myślę zę rzeczowa wymiana doświadczeń na tym forum może nam wszystkim wyjść tylko na dobre.
  jeszcze raz pozdrawiam
 • #24
  bartek_p
  Level 31  
  Pakiet usług?? Klient chce , klient ma:)
  Robi się wszystko co jest związane bezpośrednio lub pośrednio z branżą. A klienci, po kilku latach sami dzwonią.
  Ale na to wszystko trzeba zapracować i nadal uważam że rok w branży to porywanie się z motyką na słońce.
 • #25
  faradcik
  Level 17  
  kolego suworow jak widać to Ty nie wnosisz do dyskusji nic ciekawego tylko krytykujesz czyjeś wypowiedzi ,czasami tak jest i nie tylko tutaj ,że temat wiodący rozwija pomniejsze istotne wątki ,a jak mi się zdaje takimi są kwestie gwarancyjne czy jak to okresliłeś" klepanie sie po pupie z ekspertem" w sytuacji włamania.
  Andrzej