Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CC1000 - kompensacja temperaturowa

06 Lis 2007 08:58 2360 7
  • Poziom 29  
    Witam,
    mam pewien problem z CC1000 - zupełnie pływają wraz z temperaturą. Przy różnicy temperatur 2-3°C potrafi się tak nadajnik z odbiornikiem rozjechać, że się nie potrafią skomunikować.
    Przeglądnąłem notę katalogową, ale tam jest wzmianka o możliwości kompensacji kwarca tylko dla nadajnika - odbiornika nie można kompensować.
    Szukałem też TCXO - w Polsce praktycznie nie do kupienia, a dla częstotliwości 14,7456MHz chyba nie ma nigdzie. Inna sprawa, że cena takich scalaków jest oszałamiająca, z dostępnością jeszcze gorzej. Z poborem mocy przez TCXO/OCXO rzędu 250mW w urządzeniu zasilanym z baterii też trudno się pogodzić.

Jak Wy rozwiązujecie ten problem?
  • Poziom 27  
    Zmień moduł na nowocześniejszy, a jeśli już upierasz się przy tym i jesteś pewien że to tylko stabilność kwarcy jest problemem i nie chcesz ich zmienic na np 16MHz to zrób taki myk:

Z tego co się orientuję (mogę się mylić) układ ma możliwość zmiany kanałów więc możesz przy każdym uruchomieniu odbiornika przeszukiwać kanały w poszukiwaniu najsilniejszego sygnału (bądz najmniejsza liczba błędów transmisji) Po znalezieniu najlepszego kanału odsyłasz potwierdzenie i w tym momencie możesz zacząć komunikację

Swoją droga pobór 250mA świadczy tylko o uszkodzeniu układu..

Pozdrawiam

Edit:
    Faktycznie 250mW... jak dla mnie to zasilanie z baterii i taka moc to i tak za duzo... Sam układ nadając czy odbierając ciągnie ok 25mA z czego i tak nie będzie 250mW... Pomyśl nad zmiana układów na nowsze, wyjdzie szybciej niż kalibrować każdy egzemplarz. Popatrz w Kamami na TLX905 lub jeśli wolisz 2,4GHz to TLX2401
  • Poziom 16  
    Ch.M. napisał:

Swoją droga pobór 250mA świadczy tylko o uszkodzeniu układu..

Pozdrawiam

Zdaje mi się, że tam pisze o poborze mocy, a nie prądu i nie mA, a mW.
  • Poziom 29  
    Dzięki za odpowiedzi. Niestety system jest zbudowany w stylu multimaster, więc trudno będzie wprowadzić wyszukiwanie najlepszych kanałów. Urządzenie jest bardzo wrażliwe na opóźnienia transmisji, nawet 10ms na poszukiwanie kanału to bardzo dużo.

Chętnie zmieniłbym układ na nowocześniejszy, ale nie mam sił do walki z kolejnym radiowym wynalazkiem. Zastanawiałem się nad układami Atmela dla 2,4GHz, ale póki co są inne pilniejsze projekty oczekujące na realizację.

Odnośnie stabilizacji temperaturowej kwarca, 250mW to jest chyba jak najbardziej typowa moc dla OCXO. TCXO mają dużo mniejszy pobór mocy, ale znikąd ich nie można dostać.

Zastanawiałem się nad taką metodą: przykleić czujnik temperatury do płytki z CC1000 w pobliżu kwarca, zrobić charakterystykę temperaturową i w jakiś sposób załączać pojemności dołączone między masę a nogę kwarca. Coś w rodzaju cyfrowego trymera.
    Chyba bez dokładnej znajomości charakterystyki kwarca nie będzie się dało skompensować metodą analogową? Mam zamiar każde urządzenie z CC1000 indywidualnie kalibrować i spodziewam się przy każdym kwarcu wyrysować co najwyżej podobną charakterystykę.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Witam.
    Podstawowa sprawa! Czy przeprowadzasz procedurę programowej kalibracji!?

Zrobiłem kilka projektów na tych modułach i nie miałem z nimi takich problemów! Nawet przy
    znacznych zmianach temperatury! Moduły te są za to bardzo wrażliwe na zmiany napięcia zasilania,
    jego zmiana o 0,3V powoduje konieczność ponownej programowej kalibracji, (dla porównania konieczność
    taką powoduje zmiana temperatury o 40 stopni)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Tak, przeprowadzam po inicjalizacji układu i przed rozpoczęciem nadawania/odbioru. Rozważałem nawet pomiar temperatury w czasie pracy i rekalibrację przy zmianie o więcej niż jeden stopień, lecz z noty wynikało, że ma to sens dopiero przy zmianie o 40 stopni. Wzmianka była tylko o kompensacji dryftu temperaturowego kwarca, z czym sobie nie mogę poradzić. O ile producent przewidział zmianę częstotliwości nadajnika, o tyle zmiana w odbiorniku wiąże się z radykalnym obniżeniem czułości.
    Mam 6 modułów CC1000PP, w każdym jednym są cyrki. Zasilane są ze stabilizatora LF33CV, a temperatura nie zmienia się o więcej niz 10 stopni. Nie wiedziałem skąd się ten problem bierze, dlatego byłem w ciężkim szoku, gdy urządzenie używane na zewnątrz zaczęło wariować po zmroku.
    Przyobserwuję przebieg kalibracji, może w tym tkwi jakiś problem. W każdym razie dzięki sztomi za sugestię.
  • Poziom 29  
    Chyba kalibracja jest OK. Po wykonaniu kalibracji:
    - w CAL: CAL_COMPLETE jest na '1'
    - w LOCK: LOCK_CONTINUOUS jest na '1'
    - w PLL: ALARM_L jest na '0'
    - w PLL: ALARM_H jest na '0'

Procedura inicjalizacji:
    - MAIN <= 0x3f
    - MAIN <= 0x3e (RESET)
    - MAIN <= 0x3f
    - wpisanie wartości domyślnych rejestrów 0x01, 0x02, 0x03, 0x04, 0x05, 0x06, 0x07, 0x08, 0x09, 0x0a, 0x0b, 0x0c, 0x0d, 0x0e, 0x0f, 0x10, 0x11, 0x12, 0x13, 0x1c, 0x40, 0x41, 0x42, 0x43, 0x44, 0x45, 0x46
    - budzenie do TX w celu kalibracji TX:
    * MAIN <= 0xFB
    * TX_CURRENT <= 0x81
    * TX_PLL <= 0x48
    * przerwa 2 ms
    * MAIN <= 0xf9
    * przerwa 250 us
    * PA_POW <= 0xff
    * MAIN <= 0xf1
    - kalibracja:
    * PA_POW <= 0x00
    * CAL <= 0xa6
    * oczekiwanie na CAL & 0x08 == 0x08
    * oczekiwanie na LOCK & 0x01 == 1
    * CAL <= 0x26
    * PA_POW <= 0xff
    * sprawdzenie ALARM_L i ALARM_H w PLL
    - przełączenie do RX w celu kalibracji
    * MAIN <= 0x11
    * CURRENT <= 0x44
    * oczekiwanie na LOCK & 0x01 == 1

Przy przełączaniu między RX a TX i uśpieniem, w PLL nie ma ustawionego bitu ani ALARM_L ani ALARM_H, znacznik LOCK jest na '1'

Nie wiem, gdzie szukać...