Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renowacja Tonsili. Dobór głośników. Czym wygłuszyć? Okleić?

Danecki 06 Nov 2007 17:42 2600 11
    Danecki
    Level 10  
    Witam !! Posiadam kolumny Dynamic Speaker DS 40(Tonsile na eksport ). Zamierzam odnowic te kolumny, począwszy od oklejenia , wygłuszenia , do wymiany głośników. Kolumna jest 3-drozna, na miejsce fabrycznie montowanych gd 20/20 wsadzam gdn 20/40 wiec bedzie troche wiecej basu, pozostaja do wymiany jeszcze dwa sredniotonowy(9cm) i wysokotonowy(6cm),do napedzenia kolumn mam wzmacniacz Unitra pw3015.Mam problem z doborem srednio i wysokotonowych .Nastepna sprawa to wygłuszenie i oklejenie, czym to zrobić i jak !!:D POMOCY !! Pozdrawiam
    P.S Prosze o jak najwiecej informacji, jest to moja pierwsza przygoda z tego typu konstrukcjami wiec licze na wyrozumialosc :D
    lowbird
    Level 23  
    Wyrozumiałość wyrozumiałością, ale to jest karygodne żeby wsadzać jakieś głośniki(pasujące tylko średnicą), do "jakiejś" obudowy, z nie wiadomo jaką zwrotnicą. Nie robiłem takich przeróbek, ale mogę sie domyślić, że będziesz miał także troche roboty przy zwrotnicy. A dlaczego chcesz odnowić je poprzez wymianę wszystkich głośników? Nie wystarczy oklejenie i wygłuszenie? Jeśli chcesz kupić nowe głośniki to może postanowisz zrobić jakiś ambitniejszy projekt od podstaw. Pozdrawiam
    piotrek662
    Level 14  
    Witam. Osobiście radzę jeśli już wymieniać wszystkie głośniki to na takie same mocą i rozmiarem jakie były oryginalne. Polecam także kupić oryginalne Tonsile, a nie jakieś tanie "zamienniki" z Allegro, bo to nie przyniesie niczego dobrego.
    Pozdrawiam.
    Danecki
    Level 10  
    Takich samych raczej już nie dostane , wiec nie mam wyjscia i musze wykosztsyac inne głośniki(napewno tonsil). Co do zwrotnic to nie zabardzo sie na tym znam, mam zamiar zostawic to okablowanie które juz tam było,tylko teraz czy przy wymianie głośników wszystko bedzie działało tak jak przedtem . Niewiem też czy obudowa bedzie dobrze współgrała z nowymi głośnikami ?? i czy może mieć to duży wpływ na jakośc dzwieku ??Parametry starych głosników to: Tonsil GD 20 /20 8Ω, Tonsil GDW 9/15 15Ω, Tonsil GDW 5,5/1,5 15Ω. Jak juz powiedzialem jestem totalnie zielony w tych sprawach :|
  • Helpful post
    mczeslaw
    Level 36  
    Z tego co pamiętam to te 20 watowe Dynamic Speakery to mają objętośc zbliżoną do SPACE 86, także GDN20/40 można zastosować, nie licz na większy bas bo to że głośnik ma 40 a nie 20 wat nie świadczy o jego przenoszeniu basów, tylko o jego mocy.
    No z resztą głośników będzie kłopot, po pierwsze że już takie ciężko dostać, a jak zamiast średniotonowca zastosuje się GDM10/60, po rozpiłowaniu otworu, a za papierowy wysokotonowy to można zastosować GDW9/15 też z membraną papierową.
    Podłączaj śmiało do starej zwrotnicy, tam są wszystkie filtry I-rzędowe, czyli najprostsze, same kondensatory a bas niesie całe pasmo nie powinno być problemów, ewentualnie potem do głośnika basowego włączy się szeregowo cewkę ok. 1 mH.
    Tylko obczaj wymiary głośników czy się zmieszczą.
    I jeśli to ma być aspekt sentymentalny to działaj, a jeśli nie chcesz brnąc w sentymenty to lepiej kupić na alegro na oryginalnych tonsilowskich głośnikach używane SPACE 86, można za ok 200 wyhaczyć, taniej niż komplet proponowanych przeze mnie głośników, no i o klasę lepsza konstrukcja.
    Danecki
    Level 10  
    Wielkie dzieki !! i jesli mogłbyś mi jescze podpowiedziec cos w sprawie wygłuszenia był bym bardzo wdzieczny :D
    mczeslaw
    Level 36  
    Wygluszenie w kolumnie typu zamkniętej, daje paradoksalny efekt powiększenia objętosci obudowy, jak wypełnisz ją w 100% materiałem dźwiękochłonnym (watą , luźno zbitą gąbką ) to dla głośnika pod kontem dobroci układu zamkniętego Qtc, traktuje się taką obudowę jak o 20% większą, przy połowicznym wypełnieniu o 10% większą itd....
    Nie zmieni to zejścia basów do nizszych rejestrów ( częstotliwość rezonansowa układu głośnik-obudowa nie zmieni się ) ale można eksperymentować z dobrocią kolumny. Idealna charakterystyka dla kolumny zamkniętej to gdy jej dobroć Qtc wynosi 0,71, jednak mimo tego niektóre głośniki przenoszą ciszej bas, chociaż zchodzi on nisko to go słabo słychać, wtedy obudowe się zmniejsza, gra głośnik już głośniej ale Qtc się zwiększa - co grozi podbarwieniami niemiłymi dla ucha częstotliwościami, i tu przychodzi nam z pomocą wytłumienie kolumny.
    Niech to będzie ocenione poprzez twój słuch, i twoje widzimisię, jak ci w/g ciebie zagra lepiej. Po mojemu 1/4 objętości wytłumienia w dowolnym miejscu obudowy, a może i bez wytłumnienia będzie dobrze - reguły nie ma. Nie sugeruj się co niektórzy piszą że poprzez wytłumienie bas bedziesz miał większy, albo lepszy - guzik prawda, wytłumieniem można sobie w pewien sposób podregulować charakterystykę w zakresie niskich częstotliwaści. Np: jak obudowa podbija bas w zakresie 70 - 90 Hz, to zagłusza te częstotliwości najniższe 30 - 50. Jak wytłumienie stłumi te podbarwiane częstotliwości to automatycznie i te najniższe będą lepiej słyszalne. Tak to działa. I jeszcze jedno - jak te kolumnienki postawisz na podłodze to lepiej zagrają w zakresie niskich czestotliwości.
    Danecki
    Level 10  
    Ok, rozumiem napewno poeksperymentuje z tym wygłuszeniem. A o basie wspomnaiłem dlatego że w kolumnie były głośniki dg (z tego co wyczytałem to szerokopasmowe), a chce wymienic na niskotonowe. Pozdrawiam :D
    Danecki
    Level 10  
    Tak tak GD, sory za błąd. Czy wymiana GD na GDN dużo zmieni ??
    Danecki
    Level 10  
    Dzieki za całą pomoc, teraz nic tylko brać sie do roboty. Pozdrawiam :D