Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody czy mostek, prostownik do ładowania akumulatorów.

07 Lis 2007 08:43 3698 11
  • Poziom 11  
    Czy diody KYW 31-50 (25A 50V) mogę zastąpić mostkiem prostowniczym KBPC2506 (25A 600V) bez straty dla prostownika do ładowania akumulatorów. A może diody mogę zastąpić jakimś odpowiednikiem Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Tak spokojnie możesz zastąpić. Jeśli mostek ma możliwość przykręcenia do radiatora zrób to.
  • Poziom 43  
    110 napisał:
    Czy diody KYW 31-50 (25A 50V) mogę zastąpić mostkiem prostowniczym KBPC2506 (25A 600V) bez straty dla prostownika do ładowania akumulatorów. A może diody mogę zastąpić jakimś odpowiednikiem Pozdrawiam
    Moim zdaniem nie. Mostek prostowniczy ma 25A natomiast jeżeli jak podałeś jedna dioda to 25A , więc w mostku da to 50A.
  • Poziom 24  
    A jakie akumulatory będą ładowane?
  • Poziom 43  
    Może to coś wyjaśni
    Cytat:
    Do prostowania napięcia i prądu w układach jednofazowych powszechnie stosuje się układ zwany mostkiem Graetza (używa się również innych rodzajów układów prostowniczych).

Układ taki jest równoległym połączeniem dwóch gałęzi, z których każda składa się z dwóch diod prostowniczych połączonych szeregowo.

Mostek Graetza wykorzystuje nieliniowe właściwości diody prostowniczej. Jak widać na Rys. 9, kiedy prąd płynie w jednym kierunku dwie diody są spolaryzowane w kierunku przewodzenia (prąd płynie) a dwie pozostałe diody w kierunku zaporowym (prąd nie płynie). Przy zmianie kierunku napięcia zasilającego następuje zamiana polaryzacji diod – jednak kierunek napięcia i prądu wyjściowego nie ulega zmianie, czyli następuje proces prostowania napięcia.

Mostek Greatza łączy w sobie prostotę układu elektrycznego z wysoką wydajnością wykorzystania energii źródła zasilania (w porównaniu z innymi typami prostowników
    Jest to połączenie równoległe dwóch gałęzi z których każda składa się z dwóch diod szeregowych. Tu jest więcej http://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_(elektronika)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Bez przesadyzmu :twisted: z tym prądem. Prostownik o wydajności 25A pozwoli na ładowanie akumulatorków o pojemności 250Ah (zakładając, że ładujemy prądem "dziesięciogodzinnym"). jak powszechnie wiadomo w każdym autku jest aku 300Ah...
  • Moderator
    :arrow: forestx - odpowiedź na pytanie autora tematu powinna być precyzyjna. Jego sprawą już jest, co w końcu zrobi. W sumie mam podobne zdanie, ale nie wiemy, do jakich celów ten prostownik służy.
  • Poziom 16  
    Cytat:
    LeDy
    Moim zdaniem nie. Mostek prostowniczy ma 25A natomiast jeżeli jak podałeś jedna dioda to 25A , więc w mostku da to 50A.

Wydaje mi się że to stwierdzenie jest mylne, gdyż w mostku prąd się nie dzieli na 2 diody, on płynie przez obie jednocześnie.
  • Moderator
    lukastoja napisał:
    Cytat:
    LeDy

Wydaje mi się że to stwierdzenie jest mylne

Źle Ci się wydaje - 4 diody 25A w mostku mogą "dać" 50A, i o to chodziło. Podobna obciążalność jest przy prostowaniu dwupołówkowym, zresztą mostek jest jego odmianą.
  • Poziom 11  
    witam - chodzi o zastosowanie mostka w prostowniku BESTER BZA 24/25 (taki wiekowy porządny Polski prostownik) a służy on do ładowania 12V 140 Ah akumulatora do ciągnika rolniczego Ursus

Dodano po 1 [minuty]:

czyli co? mam zastosować mostek 50 A ?

Już zapomniałeś o zasadach pisowni? Regulamin p.15. [Mirek Z.]

Dodano po 38 [minuty]:

pkt 11.2 przepraszam
  • Moderator
    P.11.2? Chodzi o duże litery na początku zdań, kropki na końcu itp.
    Mostek 25A na radiatorze powinien spokojnie wystarczyć. Nie kojarzę tego prostownika - czy np. z jego oznaczeń wynika prąd pobierany 25A.
    Jeśli jednak nie ma tam regulacji i wskaźnika prądu - lepiej dać większy (duży prąd początkowy ładowania).
    No i - nigdy nie sprawdzać ładowania "na iskrę" między klemami.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za podpowiedź, a z pkt. 11.2 myślałem że chodzi o znak zapytania. Pozdrawiam