Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diody czy mostek, prostownik do ładowania akumulatorów.

110 07 Nov 2007 08:43 4043 11
    110
    Level 11  
    Czy diody KYW 31-50 (25A 50V) mogę zastąpić mostkiem prostowniczym KBPC2506 (25A 600V) bez straty dla prostownika do ładowania akumulatorów. A może diody mogę zastąpić jakimś odpowiednikiem Pozdrawiam
    edberg
    Level 30  
    Tak spokojnie możesz zastąpić. Jeśli mostek ma możliwość przykręcenia do radiatora zrób to.
    LeDy
    Level 43  
    110 wrote:
    Czy diody KYW 31-50 (25A 50V) mogę zastąpić mostkiem prostowniczym KBPC2506 (25A 600V) bez straty dla prostownika do ładowania akumulatorów. A może diody mogę zastąpić jakimś odpowiednikiem Pozdrawiam
    Moim zdaniem nie. Mostek prostowniczy ma 25A natomiast jeżeli jak podałeś jedna dioda to 25A , więc w mostku da to 50A.
    ANDYW6
    Level 24  
    A jakie akumulatory będą ładowane?
    LeDy
    Level 43  
    Może to coś wyjaśni
    Quote:
    Do prostowania napięcia i prądu w układach jednofazowych powszechnie stosuje się układ zwany mostkiem Graetza (używa się również innych rodzajów układów prostowniczych).

Układ taki jest równoległym połączeniem dwóch gałęzi, z których każda składa się z dwóch diod prostowniczych połączonych szeregowo.

Mostek Graetza wykorzystuje nieliniowe właściwości diody prostowniczej. Jak widać na Rys. 9, kiedy prąd płynie w jednym kierunku dwie diody są spolaryzowane w kierunku przewodzenia (prąd płynie) a dwie pozostałe diody w kierunku zaporowym (prąd nie płynie). Przy zmianie kierunku napięcia zasilającego następuje zamiana polaryzacji diod – jednak kierunek napięcia i prądu wyjściowego nie ulega zmianie, czyli następuje proces prostowania napięcia.

Mostek Greatza łączy w sobie prostotę układu elektrycznego z wysoką wydajnością wykorzystania energii źródła zasilania (w porównaniu z innymi typami prostowników
    Jest to połączenie równoległe dwóch gałęzi z których każda składa się z dwóch diod szeregowych. Tu jest więcej http://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_(elektronika)
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Bez przesadyzmu :twisted: z tym prądem. Prostownik o wydajności 25A pozwoli na ładowanie akumulatorków o pojemności 250Ah (zakładając, że ładujemy prądem "dziesięciogodzinnym"). jak powszechnie wiadomo w każdym autku jest aku 300Ah...
    Mirek Z.
    Moderator
    :arrow: forestx - odpowiedź na pytanie autora tematu powinna być precyzyjna. Jego sprawą już jest, co w końcu zrobi. W sumie mam podobne zdanie, ale nie wiemy, do jakich celów ten prostownik służy.
    lukastoja
    Level 16  
    Quote:
    LeDy
    Moim zdaniem nie. Mostek prostowniczy ma 25A natomiast jeżeli jak podałeś jedna dioda to 25A , więc w mostku da to 50A.

Wydaje mi się że to stwierdzenie jest mylne, gdyż w mostku prąd się nie dzieli na 2 diody, on płynie przez obie jednocześnie.
    Mirek Z.
    Moderator
    lukastoja wrote:
    Quote:
    LeDy

Wydaje mi się że to stwierdzenie jest mylne

Źle Ci się wydaje - 4 diody 25A w mostku mogą "dać" 50A, i o to chodziło. Podobna obciążalność jest przy prostowaniu dwupołówkowym, zresztą mostek jest jego odmianą.
    110
    Level 11  
    witam - chodzi o zastosowanie mostka w prostowniku BESTER BZA 24/25 (taki wiekowy porządny Polski prostownik) a służy on do ładowania 12V 140 Ah akumulatora do ciągnika rolniczego Ursus

Dodano po 1 [minuty]:

czyli co? mam zastosować mostek 50 A ?

Już zapomniałeś o zasadach pisowni? Regulamin p.15. [Mirek Z.]

Dodano po 38 [minuty]:

pkt 11.2 przepraszam
    Mirek Z.
    Moderator
    P.11.2? Chodzi o duże litery na początku zdań, kropki na końcu itp.
    Mostek 25A na radiatorze powinien spokojnie wystarczyć. Nie kojarzę tego prostownika - czy np. z jego oznaczeń wynika prąd pobierany 25A.
    Jeśli jednak nie ma tam regulacji i wskaźnika prądu - lepiej dać większy (duży prąd początkowy ładowania).
    No i - nigdy nie sprawdzać ładowania "na iskrę" między klemami.
    110
    Level 11  
    Dziękuję za podpowiedź, a z pkt. 11.2 myślałem że chodzi o znak zapytania. Pozdrawiam